Psychologiczna pierwsza pomoc
Zróbmy mały eksperyment myślowy: idziesz ulicą z przyjacielem, gdy ten nagle potyka się i upada na beton. Jego noga krwawi i bardzo boli. Najwyraźniej będzie potrzebować szwów. Co robisz?
To chyba dość łatwe, prawda? Najprawdopodobniej wykorzystasz apteczkę (lub coś co może ją zastąpić) do zatrzymania krwawienia zanim przyjaciel będzie mógł otrzymać adekwatną pomoc np. w szpitalu. Może masz jakieś plastry przy sobie albo kawałek chusteczki czy wodę, która pomoże oczyścić ranę. Może pomożesz mu się podnieść i wspólnymi siłami dotrzecie na szpitalny oddział ratunkowy lub do najbliższego lekarza albo chociaż do taksówki, która Was tam dotransportuje. Proste?
To teraz coś innego: Co w przypadku, gdy zamiast zranionej nogi, Twój przyjaciel ma atak paniki?
Może akurat Ty wiedziałbyś co zrobić, ale w zasadzie nikt (poza specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym) nie jest uczony tego, jak pomagać w takich sytuacjach. Według danych, średnio co 4 Polak ma lub będzie miał jakieś problemy natury psychicznej. Czy nie warto zatem byłoby wiedzieć, co robić w sytuacji potencjalnego zagrożenia lub w przypadku na przykład ataku paniki?
I tu pojawia się australijska pielęgniarka Better Kitchener, która stworzyła program Mental Health First Aid. Jest to 8-godzinny kurs pierwszej pomocy, który uczy podstaw udzielania wsparcia osobom dotkniętym kryzysem psychicznym. Oczywiście cała idea nie polega na tym, by tych ludzi leczyć, od tego są profesjonaliści, ale na tym, by nie bać się osób z zaburzeniami, umieć rozpoznać kryzys i potrafić w nim wesprzeć do momentu pojawienia się specjalisty (lub np. najbliższej wizyty u psychologa czy psychiatry).
[divider] [/divider]
By ułatwić adeptom zapamiętanie, kroki ułożone są w wersach tworzących skrót ALGEE.
Assess for risk of suicide or harm: Oceń zagrożenie samobójstwa lub wyrządzenia krzywdy.
Listen non-judgmentally: Słuchaj, nie oceniając.
Give reassurance and information: Wyraź wsparcie i przekaż informację.
Encourage appropriate professional help: Zachęć do sięgnięcia po pomoc specjalistyczną.
Encourage self-help and other support strategies: Zachęć do samopomocy i innych strategii wspierających.
[divider] [/divider]
„To szkolenie jest stworzone, by pomóc ludziom zrozumieć, że takie problemy istnieją, że są na to sprawdzone metody leczenia i że ludzie dotknięci zaburzeniem zdrowia psychicznego mogą żyć normalnie” – tłumaczy Betsy Schwartz, wiceprezeska Narodowej Rady Zdrowia Behawioralnego (National Council for Behavioral Health).
W chwili obecnej program MHFA działa prężnie między innymi w Kanadzie, Australii, USA, Singapurze, Walii, Hong Kongu, Japonii, Anglii i Południowej Afryce.
Co sądzisz o takiem programie? Wziąłbyś w nim udział, gdyby był dostępny w Polsce?
[divider] [/divider]
*Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mental_health_first_aid#External_links
http://www.theatlantic.com/health/archive/2016/02/mental-health-first-aid/462414/