Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Rozruszaj swój mózg

13 maja 2013

Rozruszaj swój mózg

„Jeżeli oceniamy rybę poprzez pryzmat jej zdolności do wspinania się na drzewa, do końca życia będzie trwała w przekonaniu, że jest głupia” – Albert Einstein

Słowa te nie dotyczą jednak ludzi. Zdolności naszego ciała są ogromne, a umysłu – niewyobrażalne. Jednak naszą wyobraźnię, kreatywność i myślenie, tak jak i fizyczność, należy trenować, sprawdzać, testować, bawić się nią i rozwijać na wszelkie możliwe sposoby.

Poniżej proponuję Ci dwa testy/ćwiczenia, które poprawia Twoją kreatywność.

Test Torrance’a, czyli niekompletne figury.

Ellis Torrance w latach 60-tych XX wieku, opracował test sprawdzający kreatywność. Jest to tzw. Test figur niedokończonych lub niekompletnych. Można także w ten sposób zbadać poziom inteligencji (jeden z elementów).
Poniżej masz kilka przykładów takich testów. Polega on na tym, że dostajesz na kartce papieru proste szkice i Twoim zadaniem jest dokończyć obrazek.
Jestem bardzo ciekawa Waszych propozycji :)

timely-test-of-creative-thanking1

 

creativity test

 

Test Guilforda, czyli test alternatywnych zastosowań przedmiotów.

Joy Guilford, w roku 1967 (co te lata 60-te miały w sobie?) wymyślił Test na kreatywność, polegający na tym, że mając przedmioty codziennego użytku jak np. krzesło, zapałka, gazeta itp. należy znaleźć jak najwięcej alternatywnych zastosowań w ciągu dwóch minut.

Na przykład kamień: przycisk do papieru, broń przed napastnikiem, blokada do drzwi itp.

Ocenia się odpowiedzi przy pomocy 4 czynników:

  1. Oryginalność (ile osób miało taką samą lub bardzo podobna odpowiedź).
  2. Płynność (liczba pomysłów).
  3. Elastyczność (kategorie).
  4. Szczegółowość (więcej punktów otrzymujemy za opisanie kamienia jako ruchomego elementu dłoni, wysuwanego z kieszeni, służącego do obrony własnej w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia niż za broń przed napastnikiem).

Rzucę Ci przykład… CEGŁA. Znajdź jak najwięcej zastosowań dla cegły. Pamiętaj, że masz tylko 2 minuty!

Na zakończenie mam tez dla Ciebie małą zagadkę logiczną.

Sędzia dał pewnemu skazańcowi szansę na zachowanie życia, pod warunkiem, że wyciągnie białą kulkę z dzbanka. Zaś jeśli wyciągnie czarną, to czeka go rychła śmierć.

W dzbanku miały być dwie kulki, jedna biała i jedna czarna, jednak kat chcąc wykonać wyrok wrzucił po kryjomu do dzbanka dwie czarne kulki.

Skazaniec zauważył to i ocalił sobie życie. Jak to zrobił ?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trfiłeś/aś! Pierwsza sesja gratis. Odezwij się! Odwiedź: WWW.PSYCHOLOG-POMAGA.PL Lub napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com