Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

RELACJE

Co szczęśliwe pary robią inaczej niż Ty?

06/02/2019

Co szczęśliwe pary robią inaczej niż Ty?

Jeśli jesteś w szczęśliwym związku, zapewne wiesz, że to nie jest zawsze tęcza i jednorożce, jak wielu ludzi chciałoby by było. I jasne, może szczęście miało udział w tym, że Ty i Twój partner się zeszliście, ale to tylko jakiś mały %.

Związki, o ile są w stanie dać dużo szczęścia, to jednak wymagają ogromu ciężkiej pracy. A ta praca wymaga z kolei współpracy, by relacja była szczęśliwa. A co konkretnego można robić (lub nie), by wieść satysfakcjonujące i po prostu fajne życie w kimś bliskim?

Przytulanie. Szczęśliwe pary lubią być fizycznie blisko siebie, ale to niekoniecznie musi od razu oznaczać seks. Inne formy fizyczności, jak przytulanie, całowanie, trzymanie za ręce, obejmowanie ramieniem, to wszystko są zdrowe sposoby wzmacniania więzi. Badania z Journal of Social Psychological and Personality Science pokazują, że pary, które okazywały sobie sporo fizycznej bliskości, trwają w związkach znacząco dłużej, niż ci, którzy tego nie robią.

Publiczne okazywanie bliskości. Szczęśliwe pary nie trzymają swojej miłości w zamknięciu. Cieszą się możliwością publicznego jej okazywania. To częste, że pary trzymają się za ręce podczas spaceru, kradną sobie buziaki itp. Takie okazywanie czułości jest sygnałem dla świata i partnera: „Kocham Cię tak bardzo, że muszę Ci to pokazać i mam gdzieś, kto patrzy”. Mało przekonujące? Niekoniecznie lubisz te wszystkie romantyczne zachowania? Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Ohio udowadniają, że pary, które dzielą się swoimi uczuciami z „publicznością” są bardziej usatysfakcjonowane ze związków, niż ci, którzy tego nie robią.

Wspólny czas. Szczęśliwe pary rozumieją jak ważne jest spędzanie czasu razem. Taki wartościowy czas jest ważny, ponieważ daje parze szansę, by dać sobie nawzajem niezakłóconą niczym uwagę i wzmocnić więź. Czasem może być trudno wcisnąć taki czas razem w codzienne czynności, ale to przecież wcale nie musi być coś skomplikowanego. Szybki lunch w przerwie w pracy, spacer po zakupy, wieczór z Netflixem. Ogranicza Was tylko Wasza kreatywność.

Przestrzeń. Nikt nie jest w stanie spędzać z drugą osobą każdej sekundy dnia. Nawet ci najszczęśliwsi ludzie czasami mają siebie dosyć. Od czasu do czasu każdy z nas musi pobyć sam ze sobą i naładować baterie. Ludzie w stabilnych związkach doskonale to rozumieją i nie biorą tej potrzeby jako personalnej krzywdy. Czas dla siebie to moment na choćby rozwijanie własnych pasji. I może troszkę na tęsknotę za partnerem.

Poświęcenia. Osoby pozostające w zdrowych związkach mają tendencję do robienia różnych miłych rzeczy dla partnera bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Dlaczego? Bo to po prostu wspaniałe uczucie. Takie akty mogą obejmować coś tak banalnego, jak pozmywanie naczyń albo wymagające więcej zachodu, jak np. odebranie partnera z imprezy o 3 nad ranem.

Komunikacja. Osoby w zdrowych związkach rozmawiają ze sobą bezpośrednio i efektywnie, gdy pojawiają się problemy. Szczęśliwe pary są takie, jak inni ludzie. Mają nieporozumienia i kłócą się czasami. Jaka jest różnica między szczęśliwą parą a taką, która ma problemy? Ci zadowoleni mogą przegadać swoje kłopoty bez wyciągania brudów sprzed pół roku, by zranić swoje uczucia. I bez względu na to, jak trudny jest temat albo jak intensywne jest jakieś wydarzenie, są skłonni rozmawiać tak długo, aż znajdą najlepsze dla nich obojga rozwiązanie.

Żarty. Szczęśliwe pary są dla siebie i przyjaciółmi i romantycznymi partnerami. A to oznacza, że potrafią się razem śmiać. Ludzie w szczęśliwych związkach czują swobodę w byciu sobą. Chętnie się wygłupiają i żartują wiedząc, że nie wpłynie to negatywnie na ich związek, a wręcz go umocni. Czasem, gdyby ktoś zerknął na nich z zewnątrz, mógłby pomyśleć, że to szaleni ludzie, ale oni mają to gdzieś. Po prostu dobrze się ze sobą bawią.

Poważne rozmowy. Wygłupy są fajne, ale szczęśliwe pary wiedzą, kiedy mogą być choć trochę słabi i bezradni. Czasem ktoś ma swoją chwilę i czuje, że musi powiedzieć partnerowi, że go kocha i jest dla niego całym światem. Czasem ktoś ma fatalny dzień czy pokłócił się z przyjacielem i jedyne czego chce, to wysłuchanie i przytulenie. Zdrowe związki rozumieją, że ucho i empatia mogą czynić cuda.

Sprawdzanie. Wszyscy jesteśmy zajęci. A czasem po prostu chcielibyśmy spędzić dzień w łóżku tuląc się do partnera, ale… no tak się nie da. Praca, obowiązki, sprawy do załatwienia, życie towarzyskie, to wszystko sprawia, że partnerzy w ciągu tygodnia mogą tak naprawdę rzadko się widywać nawet ze sobą mieszkając. Ale szczęśliwe pary mają gdzieś ten dystans. Rozumieją, że sprawdzanie (NIE KONTROLA), co słychać u drugiej osoby jest ważne. To może być sms czy telefon w ciągu dnia. Według psycholog Susan Quilliam, takie luźne sprawdzanie od czasu do czasu, daje poczucie, że partner nie bierze nas za pewnik i nadal się o nas stara. Poza tym daje to sporo wsparcia w codziennych obowiązkach, celach i aspiracjach.

Wybory. Szczęśliwe pary rozumieją, że zakochanie mija, ale prawdziwa miłość to świadomy wybór. Miłość trwa tak długo, jak zaangażowanie i praca nad relacją z drugim człowiekiem. Quilliam uważa, że aby tak się stało, musimy postawić „MY” wyżej niż „JA”. Musisz udowodnić, że chcesz rozwiązywać problemy i widzieć drugiego człowieka nie przez ich pryzmat.

Rozświetlanie dnia. Ludzie w szczęśliwych związkach wiedzą, że utrzymywanie płomienia uczuć wymaga wysiłku. Dlatego znajdują swoje małe sposoby na uszczęśliwienie partnera. Czasem gest może być mały, jak zrobienie partnerowi kawy rano czy wysłanie „Kocham Cię” w wiadomości, tak po prostu. Fajne są też drobne upominki. Jeśli jesteś w sklepie i zobaczysz coś, co spodobałoby się Twojej drugiej połówce – kup to i daj mu bez okazji.

Wspólna przyszłość. Szczęśliwe pary rozumieją istotność zgrania. To niezwykle ważne, gdy zaczyna być mowa o przyszłości. Szczęśliwi ludzie naprawdę czują, że są drużyną i pracują nad wspólną przyszłością. Planują mnóstwo wspólnych aspektów: ewentualny ślub, dzieci, kierunek kariery, miejsce zamieszkania w przyszłości. I pamiętają, że podczas pracy nad tymi kompromisami, oboje muszą być zadowoleni.

Zapomniałam o czymś? Co byście dodali? Jesteście w takich związkach?*Źródło: Chatel, Amanda. “What PDA Says About Your Sex Life.” Bustle, Bustle, 25 Apr. 2018

www.bustle.com/articles/76222-how-pda-is-benefiting-your-relationship-because-couples-who-make-out-everywhere-are-happier-says-science

Kabir, Sumaiya. “10 Little Things Happy Couples Do Every Day.” Lifehack, Lifehack, 12 Jan. 2017

Lavelle, Claire. “8 Things Happy Couples Do Differently.” Netdoctor, Netdoctor, 9 May 2018


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com