Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Na szybko

NA SZYBKO – Jak radzić sobie ze zmianami?

24/04/2016

NA SZYBKO – Jak radzić sobie ze zmianami?

Mówi się, że zmiana jest jedyną stałą rzeczą w naszym życiu. Jednak nie wszystkie zmiany przychodzą nam lekko, łatwo i przyjemnie. Jak sobie z nimi radzić?

 • Spójrz na zmianę jak na proces, nie jednorazowe wydarzenie. Gdy dokonujesz jakiejś modyfikacji w swoim życiu, musisz się zaadaptować do wielu małych rzeczy. Przystosowanie się do wszystkiego zajmuje czas, dlatego bądź dla siebie cierpliwy i wyrozumiały.

 • Zmień swój sposób myślenia o zmianach. Spróbuj spojrzeć na nie jak na coś pozytywnego. Nawet jeśli jest w niej dużo negatywów i wyzwań – na końcu docenisz swój wysiłek i efekt.

 • Skonfrontuj się ze swoimi emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi i nieprzyjemnymi. Jeśli ich sobie nie uświadomisz, będą utrzymywać się tuż pod powierzchnią czekając na wybuch i utrudnią poradzenie sobie ze zmianami. Emocje nie są ani dobre ani złe. Po prostu są. Jeśli czujesz się źle, czuj się źle. Masz do tego pełne prawo.

 • Znajdź obszary, które możesz kontrolować. To pomoże Ci poczuć się mniej uwięzionym i przytłoczonym.

 • Zwróć uwagę na swoje myśli i nastawienie i zdecyduj się świadomie na to, że zaczniesz patrzeć na pozytywy i spójrz na wszystkie niepewności z nadzieją.

 • Pozostań w kontakcie z osobami, którym na Tobie zależy i mogą Cię wesprzeć w czasie zmian.

Przede wszystkim uwierz, że sobie poradzisz.


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pani D. i frustracja

  następny artykuł

  5 etapów zdrowienia