Jak wspierać osobę z borderline?
Jeśli masz przyjaciela lub członka rodziny cierpiącego na zaburzenie osobowości borderline, na pewno doskonale znasz stres z tym związany. I możesz czuć się zagubiony, nie wiedząc, jak pomóc.
Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD – Borderline Personality Disorder) obejmuje niestabilność emocjonalną, trudności interpersonalne, impulsywność, często także zachowania autodestrukcyjne. Ludzie z BPD doświadczają intensywnych uczuć i zwykle nie ufają sobie i innym, co prowadzi do dużych trudności z utrzymywaniem relacji z innymi.
Nie do końca wiadomo, co powoduje BPD. Uważa się, że podstawą jest niestabilna struktura i poczucie JA. Często także zaburzenie może być wynikiem wczesnej traumy lub porzucenia. Jednak nie wszyscy, którzy doświadczyli trudnego dzieciństwa rozwijają BPD, co sugeruje, że jest to po prostu kombinacja czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych.
Natura BPD sprawia, że związki są intensywne i stresujące, a bliscy mają w sobie dziesiątki pytań o to, jak najlepiej pomóc. System wsparcia odgrywa odgrywa bardzo istotną rolę w opanowywaniu i redukowaniu problematycznych symptomów.
Poniższe 9 strategii działania, mogą pomóc Ci wspierać bliskich z BPD.
UCZ SIĘ. Pierwszym krokiem dla rodzin, przyjaciół i innych wspierających, którzy chcą zaoferować znaczącą pomoc, jest zdobycie wiedzy o BPD. Bardziej prawdopodobne jest, że zareagujesz na trudne zachowania w pomocny sposób, gdy zrozumiesz jego podłoże. Bardzo powszechne są codzienne frustracje, które znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie w relacji. Jednakże konflikty te mogą zostać znacznie zredukowane (lub można ich uniknąć), w zależności od reakcji otoczenia.
I tak, na przykład, wielu ludzi, którzy stoją w obliczu odwołanego lunchu, po prostu przyjmuje to do wiadomości i spotkanie przekłada na inny termin. Ale dla osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline, odwołanie spotkania jest podstawą do myślenia o odrzuceniu i opuszczeniu, co wywołuje bardzo silne reakcje emocjonalne. Zamiast po prostu zmienić plany, reaguje gniewem, czasem agresją i odmawia kontaktów z umówioną osobą.
Pomocną reakcją będzie rozpoznanie tych negatywnych reakcji jako złej interpretacji całej sytuacji, opartej na lęku. Jeśli chcesz załagodzić konflikt – skoncentruj się na ustaleniu nowej konkretnej daty spotkania, niż na negatywnych reakcjach osoby z BPD.
OKAŻ ZROZUMIENIE I SZACUNEK. Istnieje związek między BPD a wczesną traumą. Takie doświadczenie we wczesnym dzieciństwie może warunkować to, jak dana osoba postrzega poczucie bezpieczeństwa i kontroli wobec siebie, innych i świata. To bardzo ważne, by wspierać ludzi w różnych relacjach i promować zaufanie i szacunek, które są niezwykle ważne w procesie leczenia BPD. I możesz czasem czuć, że sam najlepiej wiesz, co jest dobre dla osoby z borderline, ale pozwól jej podejmować własne decyzje. Uwierz w ich możliwości i jedynie podpytuj czy jest coś, w czym możesz ewentualnie pomóc.
BĄDŹ GODNY ZAUFANIA. Wiele osób z BPD ma w swojej historii problemy z przywiązaniem, które prowokują lęk i nieufanie niemal nikomu. Jak wspierający, ważne jest byś był zawsze szczery. Byś robił to, co mówisz, że zrobisz. Spróbuj skoncentrować się się nad tym, co NAPRAWDĘ możesz zrobić i co masz do zaoferowania.
ROZWIĄZUJ PROBLEMY Z PRZYWIĄZANIEM. Przywiązanie to długoterminowa troska i bycie razem na dobre i złe. Konflikty i kłótnie są bardzo trudne dla osób z borderline, jako że kłótnie i problemy są przez nich interpretowane jako sygnały oddalenia, porzucenia i ogólnych uczuć złości i wstydu.
Wsparcie powinno polegać na pomocy w zrozumieniu, że konflikty są częścią zdrowej relacji. Gdy wspierający pozostaje zaangażowany, pomimo wszelkich trudności – pojawia się poczucie akceptacji i przywiązania, które są niezbędne w procesie zdrowienia.
Wspierający mogą pomóc poprzez odwiedziny lub choćby telefon po każdym nieporozumieniu. Skoncentrować się na osobie, nie na zachowaniu. Okazać zrozumienie i wybaczyć. Możesz odrzucić zachowanie i wciąż akceptować człowieka. Osoby z BPD muszą wiedzieć, że ich nie porzucasz.
ZACHĘCAJ DO PROFESJONALNEJ POMOCY. Badania pokazują, że terapia indywidualna lub grupowa może redukować niektóre ciężkie symptomy BPD, takie jak samookaleczenia czy konflikty w relacjach z innymi. Psychologowie i psychoterapeuci dodatkowo wspierają w leczeniu lęków i depresji. Osoba wspierająca może dostarczać informacji na temat specjalisty i pomagać w umawianiu się na wizyty, gdy istnieje taka potrzeba. Wiedza, że taka pomoc jest dla chorych dostępna sprawia, że mają w sobie więcej zaufania.
ZIDENTYFIKUJ SILNE STRONY. BPD może być rozumiana jako problemy z osobowością. Chory jest niepewny siebie i tego, jak jest postrzegany przez innych ludzi. A przecież każdy z nas ma mocne i słabe strony. Wspierający może pomóc w identyfikacji pozytywnych cech i konkretnych umiejętności, które udało im się w chorym zauważyć. To bardzo ważne, byś był szczery i dawał konkretne przykłady, gdy takie umiejętności czy cechy się ujawniły. Może to być pomocne w radzeniu sobie i zmianach zachowania.
DOBRZE SIĘ BAWCIE. Zdrowe relacje i związki odzywają, gdy ludzie doświadczają pozytywnych emocji i czują się ze sobą dobrze. Jedną z bardziej pomocnych i leczących aktywności, które może zasugerować osoba wspierająca, to zdrowe zachowania, które będą przyjemne dla obu stron, jak np. spacer wśród natury, koncert czy wspólnie obejrzana komedia. Te uspokajające i sprawiające przyjemność aktywności, dają dużo dobrego obu stronom i rozwijają zdrowe przywiązanie.
SAMOBÓJSTWO TRAKTUJ POWAŻNIE. Osoby z BPD są w grupie ryzyka osób popełniających samobójstwa częściej niż ogólna populacja. Jeśli chory mówi o tym, że chce zakończyć swoje życie lub zaczyna planować samobójstwo, bardzo BARDZO ważne jest to, by zapytać czy myśli i tym na poważnie. Daj mu znać, że martwisz się o jego bezpieczeństwo i zareagujesz, bo się troszczysz, bo Ci zależy. Jeśli masz jakieś wątpliwości, co zrobić, skontaktuj się ze specjalistą.
BĄDŹ ŚWIADOMY SIEBIE. Ustal swoje własne granice, gdy relacja powoduje dużo stresu. Wszystkie związki wymagają dawania i brania. Wspieranie osoby z BPD wymaga jednak więcej. Bądź uważny, świadomy i szczery ze sobą, gdy potrzebujesz czasu tylko dla siebie. Powiedz o tym w taki sposób, że to Twoja własna troska o siebie i element zdrowej relacji, a nie odrzucenie. Twoja świadomość i dojrzałość, to doskonały przykład dla osoby z borderline.
Ze stałym i odpowiednim wsparciem, osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline mogą poczuć się lepiej i bezpieczniej. Jeśli rozwiniesz swoje umiejętności wspierania osoby z borderline, na pewno przyczynisz się do rozwoju zdrowych zachowań u chorego.
Powodzenia we wspieraniu bliskich z zaburzeniem osobowości typu borderline. A może zechcesz się podzielić swoją historią w tym temacie?
*Źródło: blog.ctrinstitute.com