10 cech toksycznych ludzi

Obojętnie czy nazwiemy ich narcyzami, maniakami kontroli, manipulatorami czy wampirami energetycznymi, ludzie, którzy demonstrują toksyczne zachowania mogą obrzydzić nam życie. Tacy ludzie działają na naszą szkodę i mogą niszczyć wszelkie zdrowe relacje. Jakie cechy wykazują?

Negatywne nastawienie. Osoby toksyczne potrafią być bardzo oceniający i sarkastyczni, a to wysysa energię z otoczenia. Poza byciem „na nie”, traktują innych jako obiekt plotek, przy czym wykazują brak empatii. W skrócie, nie mają na tyle empatii, by traktować innych jako równych sobie. Zawsze wszystko będzie „na nie”.

Czas. Toksyczni ludzie są bardzo zaabsorbowani sobą, dlatego nie biorą w ogóle pod uwagę tego, że my też mamy jakieś życie. Jeśli czujesz, że ktoś polega na Tobie za bardzo, że jesteś wykorzystywany, a Twoja potrzeba wsparcia jest niezaspokojona – to niezawodny znak, że tkwisz w toksycznej relacji z tym człowiekiem.

Słuchanie i mówienie. Kolejnym sygnałem, że masz do czynienia z toksycznym człowiekiem, jest to, że więcej mówią niż słuchają. Jeśli masz znajomego, który większość czasu gada, podczas gdy Ty tylko słuchasz, może musisz rozważyć, że ta przyjaźń nie jest na równych warunkach i Twój kolega ma toksyczną osobowość.

Kłamstwa. Czasem każdemu z nas zdarza się skłamać, ale toksyczni ludzie budują swoje relacje na kłamstwach. Podczas, gdy mogą wydawać się przyjacielscy, gdy zbliżysz się za mocno, ich prawdziwa natura zaczyna wychodzić i możesz zacząć zdawać sobie sprawę, że większość tego, co wychodzi z jego ust jest po prostu kłamstwem.

Krytyka i kontrola. Poza kłamaniem, toksyczni ludzie także otwarcie Cię krytykują i chcą kontrolować. Często ta kontrola dotyczy Twojego życia i decyzji, które podejmujesz. A gdy jakaś decyzja im się nie spodoba, nie omieszkają Cię za to jawnie skrytykować.

Dramaty. Wszyscy czasem dramatyzujemy, ale ludzie, którzy przejawiają toksyczne zachowania, dramaty idą za nimi wszędzie, gdzie tylko się pojawią. Toksyczne osoby są napędzani przez dramaty, bo żywią się negatywnymi emocjami/myślami/zachowaniami. Ich nieumiejętność kontrolowania emocji, tylko pogłębia problem.

Być ofiarą. Poza dramatyzowaniem i całą tą negatywną energią w życiu toksycznych ludzi, nigdy nie biorą oni odpowiedzialności za swoje zachowania i grają rolę wiecznej ofiary. W wielu przypadkach, obwiniają innych za swoje problemy.

Wieczny stres. Ponieważ toksyczni ludzie istnieją wiecznie w świcie dramatów, przeceniają też poziom odczuwanego stresu. Zupełnie normalne są niektóre sytuacje, którymi my sami się stresujemy. Stres jest naturalny, ale w połączeniu z wieczną negatywnością i samolubstwem, toksyczni ludzie sprawiają, że wszyscy dookoła nich są zwyczajnie zmęczeni wiecznym zestresowaniem.

Racja. Poza innymi niezdrowymi cechami, toksyczni ludzie mają olbrzymią potrzebę do posiadania racji. To pokazuje ich upartość i arogancję. Tym próbują coś udowadniać innym.

Uniki. Mimo tego, że toksyczne osoby jawią się jako osoby raczej agresywne i arogancje, są również bardzo unikający, co oznacza, że często nie odpowiadają na pytania, na które nie chcą. Żyją dawaną im uwagą i dramatami, ale gdy chcesz o tym porozmawiać natychmiast zmieniają temat.

Jeśli uznasz, że jesteś w toksycznej relacji, musisz być twardy i silny. To pokaże, że to Ty masz kontrolę i nikt nie może Cię wykorzystać. Musisz też ustalić jasne granice, by pokazać, że oczekujesz relacji partnerskiej. I na koniec, nie dziel się prywatnymi, bardzo osobistymi informacjami. Toksyczny człowiek najprawdopodobniej wykorzysta to przeciwko Tobie. Bądź uważny i dbaj o siebie i swoje relacje.


Macie doświadczenia z toksycznymi ludźmi? Jak sobie radzicie?


*Źródła: Kusy, M., & Holloway, E. (2009). Toxic Workplace!: Managing Toxic Personalities and Their Systems of Power. San Francisco: John Wiley & Sons.

Martin, H. (2014, December 24). The 10 giveaway signs of a toxic person – and how to handle them. Talented Ladies Club. Retrieved from www.talentedladiesclub.com/articles/10-giveaway-signs-toxic-person-handle/

Tartakovsky, M. (2014). What’s a Toxic Person & How Do You Deal With One? Psych Central. Retrieved from psychcentral.com/blog/archives/2014/02/28/whats-a-toxic-person-how-do-you-deal-with-one/

18 Signs of Toxic People. (n.d.). Fact Hacker. Retrieved from facthacker.com/18-signs-of-toxic-people/

psych2go.net

 • Biu

  Żyłam w takim związku 3 lata.. Mało tego zachowania, był agresywny.. nie raz miałam myśli samobójcze.. teraz się uwolniłam ale najgorsze jest to że łączy nas dziecko, zostawiając jego zabrałam dziecko, więc on go już nie chce..

  • Stah Baumer

   Skad ta pewnosc ,ze nie chce dziecka? Chcie czy nie i tak by nie dostal.Takie „prawo”.Zabralas potomstwo ale to nie znaczy ,ze ojciec Go nie chce (jakkolwiek to rozumiec).

 • Łukasz Gos

  Jest wiele cennych uwag, mam jednak wrażenie, że artykuł może trochę skłaniać się ku pozycji, że się tak wyrażę, narratora anglosaskiego, co niestety według mnie jako człowieka z zewnątrz, laika od lat zainteresowanego, choć powierzchownie, tą dziedziną, jest pewnym niebezpieczeństwem we współczesnej psychologii. Waham się, czy w ogóle o tym wspominać, bo to może być bardzo powierzchowne wrażenie, jednak troszkę to tak wygląda jak podwyższony nacisk na przestrzeń osobistą i brak komentowania decyzji drugiej osoby, który u Amerykanów jest wrodzony, a w Polsce wydaje się jednak egzotyczny.

 • Iwona

  Niestety ciężko jest się odciąć, tym bardziej, że z toksyną mam dziecko..i powiem więcej, jestem terapeutą i trafiłam na mistrza..Teraz jesteśmy w Sądzie (ustalenie kontaktów z dzieckiem) i całe otoczenie nabiera się na jego gierki a ja czuje się bezsilna :( pozostaje mi Opatrzność Boża, bo wierzę, że karma wraca, ale ..muszę być silna i wierzyć, że nie zostanę z tym sama..

 • Wyssana przez wampira

  Dobre ujęcie tematu! Przez 20 lat żyłam z toksycznym mężem! Prezentuje On wszystkie powyższe cechy – nie jestem psychologiem, ale uważam, że jest narcystą – wampirem z domieszką bordera. Umęczył mnie do granic możliwości, bo przez te wszystkie lata nie wpadłam na to, że te jego zachowania, to wynik problemu z osobowością – oczywiście obwiniałam siebie! Z biegiem lat (czyli im bardziej udawało mi się obnażać jego zachowanie) stawał się coraz bardziej toksyczny… a dzisiaj – gdy czytam jakiekolwiek opracowanie na temat toksycznych ludzi i podanych przykładów, to łapię się za głowę, bo wszystko, ale to wszystko bez wyjątku , osobiście przeżyłam! Najgorsze jest to, że tacy ludzie fantastycznie maskują się przed otoczeniem – manipulują nim i przez to zadko zdarzy się, że ktoś z boku powie: hej! Coś jest z nim nie tak! A gdy staniesz się dla takiego wampira wrogiem, co wcześniej czy później nastąpi, to po pierwsze – dopiero wtedy zobaczysz na co takiego stać, a po drugi – jak bardzo przez te lata, za twoimi plecami szargał twoją oponię wśród znajomych, tylko po to, żeby poprawić swój wizerunek i by nikt nigdy Ci nie uwierzył… życie z kimś takim to koszmar i nikomu tego nie życzę! Pozdrawiam

 • Niestety, wszystko to prawda…toksyk może sporo namieszać nam w życiu

 • minionka

  Witam. Jestem kobieta ktora niestety miala toksyczna „przyjaciolke” nie moge przestac o niej myslec malo tego mieszka obok mnie i denerwuje mnie tym ze kupuje i robi to co ja mimi ze sie nie odzywamy. Niewiadomo czemu te milczenie trwa. Meczy mnie to. Jak sobie z tym poradzic by nie myslec!

 • Inknya Kusturon

  Mam babcię, która posiada wszystkie powyższe cechy. Jej zachowanie niszczy Naszą rodzinę od środka w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jak można sobie z tym poradzić, większość się od niej odcina bo nie da się wytrzymać, ale całkowite odrzucenie członka rodziny nie jest niczym dobrym. Z drugiej strony zaś nie da się akceptować na dłuższą metę tego zachowania. A cierpliwość traci się bardzo szybko , szczególnie że uczepia się jak przysłowiowy wampir. Dopiero po przeprowadzce udało się trochę odetchnąć, ale nie ma dnia bez stalkingu telefonicznego, czy nachodzenia w miejscu pracy w którym robi sceny przy klientach. Nic do tej osoby nie dociera, co można zrobić? Czy jest gdzieś jakiś rozszerzony poradnik jak sobie radzić z takimi ludźmi?

 • Nessa

  Ja mam takiego ojca. Wszystkie cechy. Bardzo ciężko bylo się uwwolnić od jego toksyczności bo to w końcu tata i chciałam żeby mnie akceptował, kochał i chciał.
  Po 31 latach męczarni w końcu zerwałam z nim kontakt i dopiero po tym zobaczyłam jaki to chory człowiek.
  Teraz uwalniam się od niego mentalnie na terapii.

 • xyz

  Byłem z dziewczyną, która wykazywała wszystkie te cechy.
  Jednak ona nie robiła tego w nieświadomośći, ale niszczyła mnie z premedytacją jak się później okazało.
  Najgorsze jest to że jej prawdziwa natura wyszła na jaw dopiero po tym jak się szaleńczo zakochałem.
  Później dowiedziałem się że byłem tylko jej zabawką i zdradzała mnie i swoich „innych chłopaków”.
  Ból niewyobrażalny kiedy na poważnie się w kimś takim zakochasz.
  Nadal go odczuwam po pół roku i w ogole się nie zmniejsza a ja kocham ją tak samo mocno jak wcześniej, ponieważ mieliśmy tak wiele wspólnych zainteresowań jak z nikim innym i to nie była manipulacja bo od niej pierwszej wychodziły te zainteresowania.
  Jak ruszyć dalej i zapomnieć o kimś kto stał się dla ciebie wszystkim ?

 • W relacji z toksycznym człowiekiem chyba ciężko ustawić granice? Czy się mylę? Zawsze mi się wydawało, że jedynym wyjściem jest odcięcie się zupełne od tej osoby, ale tak się zaczęłam zastanawiać po Twoim artykule…

  • Ksiæże Anioł Gawronatti

   działa lecz nie na to że ktoś przestaje byc toksyczny poprostu zatruwa kogos innego

 • Kalina Dziadosz

  Dlaczego w każdym artykule o toksycznych ludziach zawarte są informacje jak radzić sobie z takimi, a nie jak przestać być toksycznym dla otoczenia?

 • Kurtz

  Bardzo dobry wpis.

  Mam w otoczeniu zawodowym takiego człowieka, który może nie spełnia
  wszystkich cech przez Ciebie wymienionych ale większość. Na pewno jest
  człowiekiem toksycznym gdyż jego działania, decyzje szkodzą w pewnym
  sensie innym ludziom. Wprowadza on chaos, niezrozmienie
  i inne rzeczy, które akurat w tym wpisie nie są uwzglednione. Częsciowo
  mnie to dotyka bo chociaż nie jestem do końca jego podwładnym to
  pracuję z ludźmi jemu podwładnymi.

  Jak sobię z tym radze? Przez moje kompetencje, doświadczenie, relacje z pracownikami.

  Wpis można by rozszerzyć o temat typowo pracowniczy, służbowy.
  Szefowie są bardziej toksyczni dla swoich podwładnych niż zanjomi w
  życiu prywatnym i myślę, że to jest duży problem w PL. Toksyczny szef
  potrafi zniszczyć nawet najlepszego pracownika.

  • Stah Baumer

   Jak cos komus nie pasuje lub czegos nie roumie lub sie z czyms nie zgadza to najlatwiej nazwac „toxycznym debilem paranoikiem ” co niektorzy streszczaja w jednym slowie :”pier…ty”. Latwo tu o uproszczenia.

 • Roz drapana

  Jeśli chodzi o toksyczne relacje to jestem chyba ekspertką ;)
  Tylko, że w moim przypadku trafiła się już skrajność = psychopata. Z resztą powstał o tym cały blog..

  Z pewnością każdy toksyk odbiera nam nasz cenny czas, a najgorsze jest to, że często tego nie dostrzegamy.

  • Monika Kotlarek

   Nie dostrzegamy i ciężko jest się z tego uwolnić.

   Podrzuć tutaj link do swojego bloga. Może kogoś dodatkowo zainteresuje temat psychopatów.

   • Czasem się zastanawiam, czy nie dostrzegamy tak po prostu… Czy może nie chcemy. Mamy dysonans. Nasza wizja i wyobrażenie o toksycznym człowieku (przyjacielu/partnerze) kłóci się z rzeczywistością. Nie chcemy tego tak szybko przyjąć i zaakceptować.

    Zostawiam link do mojego bloga i zapraszam :)
    http://mirrormirrorlittlestar.blogspot.com/

  • Stah Baumer

   Podobno Rafal Wojaczek mial psychopatie…

 • Dramatyzowanie i robienie z siebie ofiary w połączeni z kontrolowaniem i manipulowaniem to chyba najgorszy duet jaki było mi dane spotkać i trudno się od tego uwolnić..

  • Monika Kotlarek

   Bardzo trudno. Niestety. A taka mieszanka jest rzeczywiście „mocna”.

  • Dominika Moc

   Mam taką teściową :/ Wysysa ze mnie energię jak wampir. Z łatwością manipuluje moim mężem i wszystko jej uchodzi na sucho . Gdybyśmy nie wyjechali z kraju nasze małżeństwo dawno by się rozpadło przy jej udziale . Mimo iż jesteśmy daleko potrafi wprowadzić zamęt . Po ostrej kłótni postanowiłam ,że nie chcę mieć nic wspólnego z tą kobietą będzie to tym bardziej trudne bo mamy dziecko :(

 • Wierna Czytelniczka

  Czy jestem toksyczną osobą? Po przeczytaniu tego dochodzę do wniosku że tak, chociaż nie wykazuje każdej z tych cech, a tylko 2 lub 3. Np. racja zawsze gdy uważam że mam racje, to się o nią spieram, no i mnie się nie przegada. Jak okazuje się że jednak tej racji nie miałam to przyznaje się i przepraszam, ale jednak zawsze się kłócę.
  Jestem toksyczna osoba, co dalej robić ?

  • Monika Kotlarek

   Pytanie czy tutaj rzeczywiście występuje toksyczność? Może to po prostu drobna wada, którą da się skorygować? Skoro zauważasz swoje negatywne zachowania, to pierwszy krok masz już za sobą. teraz tylko warto się nad tym pochylić i „łapać”, gdy zaczynasz na siłę np. coś udowadniać i reflektować się. A potem stopniowo zmieniać zachowanie na mniej inwazyjne.

  • Kurtz

   Każdy jest trochę toksyczny, też nie jestem „niewinny” parę cech mam chociaż może nie do końca tak jak jest opisane. Każdy człowiek to złożona osobowość i każdy ma jakieś wady. W niektórych przypadkach lekka toksyczność jest pożądana aby wprowadzić porządek i dyscyplinę trzeba tylko zdawać sobie z tego sprawę i nie przekraczać pewnej granicy po której zaczyna się patologia.

  • Stah Baumer

   Nie przyznajesz racji? Jestes toxyczny.Nie przyznajesz racji KOBIECIE ? Jestes toxycznym paranoikiemz przybocznej gwardii hitlera i pomiotem belezbuba.

 • Toksyczna

  A co zrobić jeśli samemu jest się toksycznym mimo tego, że próbuje się zmienić?

  • Monika Kotlarek

   Przede wszystkim ZAUWAŻAĆ swoje toksyczne cechy. Także (a może nawet głównie) wtedy, gdy występują (nie po fakcie) i stopniowo każdą z nich zmieniać na mniej szkodliwą. Oczywiście to wymaga sporo czasu i samozaparcia, ale jest do zrobienia.

   • Bezsilna

    A jak postępować z osobami długotrwale chorującymi i cierpiącym przewlekle? Przy każdej rozmowie na temat takiego toksycznego zachowania jest argument ze może się zamienię i wezmę tą chorobę i ból i wtedy pogadamy jak to jest? Zwyczajnie brak sił i cierpliwosci..

    • CynthiaOne Onewan

     Wtedy odpowiadasz, że jest Ci przykro z powodu bólu i choroby, ale to nie Twoja wina i nie mozesz za to odprawiać pokuty… Każdy ma własne życie i swój własny krzyż, kazdy ma własne problemy, może inne ale tak samo ważne dla każdego z nas, Ona też nie zna Waszych i nie ma co się licytować kogo są większe czy ważniejsze, zawsze najważniejsze dla nas samych nasze własne…

     • Stah Baumer

      sami krzyża nie nosimy.Cyrenejczyk czasem tez pomaga…

   • Urszula Bartczak Strzelczyk

    Kurde tak czytam I czytam I sobie myślę że ja w takiej relacji właśnie tkwią Mam koleżankę w pracy kiedyś pracowałeś my razem miałyśmy dobre relacje ja byłam tam nowa i ona jako jedyna wydawała mi się normalna wstałam przeniesiona na inny dział z innymi ludźmi i teraz codziennie otrzymuję SMS Co słychać itp itd Zaczyna mnie to już męczyć bo zauważam że koleżanka ma wyżej wymienione cechy u mnie tylko mówić a nie słuchać obgadywać innych i czuję się przez nią osaczona przez ciągle esemesy A jak nie odpowiadam to się pyta czy się obraziłam i czy ja i już nie lubię do domu że kobieta ma 35 lat Chciałabym zerwać tą znajomość tylko nie wiem jak nie chciałabym jej zranić ale chciałabym też mieć swoje życie a nie żyć tylko ciągłą pracą

  • Stah Baumer

   Nie ma ratunku .Tylko „kolek osikowy”. Ale poważnie sw Pawel mowi:”starajcie sie posiasc milosc” , „Apacz” z kolei mowi:” badz soba i rob swoje-to jest dobre” oczekiwanie aby ktos sie zmienil dla Twego samopoczucia -to jest zlo.Pozwol innym byc soba.Niezgodnosci charakterow sie zdarzaja. Zwiazek kazdego rodzaju powinien byc tworczy,owocny.