Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

RELACJE

10 cech toksycznych ludzi

16/06/2017

10 cech toksycznych ludzi

Obojętnie czy nazwiemy ich narcyzami, maniakami kontroli, manipulatorami czy wampirami energetycznymi, ludzie, którzy demonstrują toksyczne zachowania mogą obrzydzić nam życie. Tacy ludzie działają na naszą szkodę i mogą niszczyć wszelkie zdrowe relacje. Jakie cechy wykazują?

Negatywne nastawienie. Osoby toksyczne potrafią być bardzo oceniający i sarkastyczni, a to wysysa energię z otoczenia. Poza byciem „na nie”, traktują innych jako obiekt plotek, przy czym wykazują brak empatii. W skrócie, nie mają na tyle empatii, by traktować innych jako równych sobie. Zawsze wszystko będzie „na nie”.

Czas. Toksyczni ludzie są bardzo zaabsorbowani sobą, dlatego nie biorą w ogóle pod uwagę tego, że my też mamy jakieś życie. Jeśli czujesz, że ktoś polega na Tobie za bardzo, że jesteś wykorzystywany, a Twoja potrzeba wsparcia jest niezaspokojona – to niezawodny znak, że tkwisz w toksycznej relacji z tym człowiekiem.

Słuchanie i mówienie. Kolejnym sygnałem, że masz do czynienia z toksycznym człowiekiem, jest to, że więcej mówią niż słuchają. Jeśli masz znajomego, który większość czasu gada, podczas gdy Ty tylko słuchasz, może musisz rozważyć, że ta przyjaźń nie jest na równych warunkach i Twój kolega ma toksyczną osobowość.

Kłamstwa. Czasem każdemu z nas zdarza się skłamać, ale toksyczni ludzie budują swoje relacje na kłamstwach. Podczas, gdy mogą wydawać się przyjacielscy, gdy zbliżysz się za mocno, ich prawdziwa natura zaczyna wychodzić i możesz zacząć zdawać sobie sprawę, że większość tego, co wychodzi z jego ust jest po prostu kłamstwem.

Krytyka i kontrola. Poza kłamaniem, toksyczni ludzie także otwarcie Cię krytykują i chcą kontrolować. Często ta kontrola dotyczy Twojego życia i decyzji, które podejmujesz. A gdy jakaś decyzja im się nie spodoba, nie omieszkają Cię za to jawnie skrytykować.

Dramaty. Wszyscy czasem dramatyzujemy, ale ludzie, którzy przejawiają toksyczne zachowania, dramaty idą za nimi wszędzie, gdzie tylko się pojawią. Toksyczne osoby są napędzani przez dramaty, bo żywią się negatywnymi emocjami/myślami/zachowaniami. Ich nieumiejętność kontrolowania emocji, tylko pogłębia problem.

Być ofiarą. Poza dramatyzowaniem i całą tą negatywną energią w życiu toksycznych ludzi, nigdy nie biorą oni odpowiedzialności za swoje zachowania i grają rolę wiecznej ofiary. W wielu przypadkach, obwiniają innych za swoje problemy.

Wieczny stres. Ponieważ toksyczni ludzie istnieją wiecznie w świcie dramatów, przeceniają też poziom odczuwanego stresu. Zupełnie normalne są niektóre sytuacje, którymi my sami się stresujemy. Stres jest naturalny, ale w połączeniu z wieczną negatywnością i samolubstwem, toksyczni ludzie sprawiają, że wszyscy dookoła nich są zwyczajnie zmęczeni wiecznym zestresowaniem.

Racja. Poza innymi niezdrowymi cechami, toksyczni ludzie mają olbrzymią potrzebę do posiadania racji. To pokazuje ich upartość i arogancję. Tym próbują coś udowadniać innym.

Uniki. Mimo tego, że toksyczne osoby jawią się jako osoby raczej agresywne i arogancje, są również bardzo unikający, co oznacza, że często nie odpowiadają na pytania, na które nie chcą. Żyją dawaną im uwagą i dramatami, ale gdy chcesz o tym porozmawiać natychmiast zmieniają temat.

Jeśli uznasz, że jesteś w toksycznej relacji, musisz być twardy i silny. To pokaże, że to Ty masz kontrolę i nikt nie może Cię wykorzystać. Musisz też ustalić jasne granice, by pokazać, że oczekujesz relacji partnerskiej. I na koniec, nie dziel się prywatnymi, bardzo osobistymi informacjami. Toksyczny człowiek najprawdopodobniej wykorzysta to przeciwko Tobie. Bądź uważny i dbaj o siebie i swoje relacje.


Macie doświadczenia z toksycznymi ludźmi? Jak sobie radzicie?


*Źródła: Kusy, M., & Holloway, E. (2009). Toxic Workplace!: Managing Toxic Personalities and Their Systems of Power. San Francisco: John Wiley & Sons.

Martin, H. (2014, December 24). The 10 giveaway signs of a toxic person – and how to handle them. Talented Ladies Club. Retrieved from www.talentedladiesclub.com/articles/10-giveaway-signs-toxic-person-handle/

Tartakovsky, M. (2014). What’s a Toxic Person & How Do You Deal With One? Psych Central. Retrieved from psychcentral.com/blog/archives/2014/02/28/whats-a-toxic-person-how-do-you-deal-with-one/

18 Signs of Toxic People. (n.d.). Fact Hacker. Retrieved from facthacker.com/18-signs-of-toxic-people/

psych2go.net


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com