Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

7 oznak, że jesteś inteligentny emocjonalnie

15/09/2017

7 oznak, że jesteś inteligentny emocjonalnie

Wszyscy wiemy czym jest IQ (intelligence quotient) iloraz inteligencji i to, że większość z nas mieści się w średniej. Używamy też określeń typu mądry, inteligentny, bystry, głupi, idiota itp., gdy mówimy o czyimś poziomie inteligencji. Ale to, czego większość z nas nie wie, to to że każdy z nas także posiada EQ (emotional quotient) lub EI (emotional intelligence) – inteligencję emocjonalną.

Iloraz inteligencji emocjonalnej jest bardzo trudno zmierzyć, bo to jest to „coś’ w środku każdego z nas, co pozwala rozpoznawać emocje własne i innych, a potem pozwala nam odpowiednio zareagować. Rozumienie emocji może się wydawać trywialne czy nieważne, ale tak naprawdę, to bardzo istotna umiejętność. Dodatkowo eksperci sądzą, że poziom inteligencji emocjonalnej to dobry wskaźnik sukcesu i ważniejszy wyznacznik niż IQ.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Wysoki poziom inteligencji emocjonalnej oznacza, że adekwatnie wyrażamy swoje uczucia oraz bierzemy za nie pełną odpowiedzialność. Ludzie często mówią „Zraniłeś mnie” i „Nie powinieneś”, co zrzuca winę na drugiego człowieka za to, jak się czują. Człowiek z wysokim EI zdaje sobie sprawę, że uczucia należą do niego i mówi raczej „Poczułem się tym zraniony”.

Bycie inteligentnym emocjonalne oznacza, że identyfikujesz i zarządzasz swoimi emocjami, ale także emocjami innych. Oznacza, że jesteś uważny na swoje emocje i potrafisz je odpowiednio zbalansować. Rozpoznajesz emocje innych i okazujesz empatię i zrozumienie, które są niezwykle ważnym elementem wszystkich relacji. Biznesowych i osobistych. Np. dobry lider posiada umiejętność zrozumienia tego, co motywuje innych, by móc na podstawie tej motywacji zbudować dobry zespół i określić zadania do wykonania.

7 oznak, że jesteś inteligentny emocjonalnie

Mimo, iż inteligencja emocjonalna nie jest w 100% zrozumiała i zbadana, okazuje się, że odgrywa dużą rolę w jakości życia. Osoba inteligentna emocjonalnie generalnie cieszy się lepszym zdrowiem, jest bardziej pozytywna, ma satysfakcjonujące relacje z innymi i osiąga więcej sukcesów niż inni.

  1. Rozumiesz komunikację niewerbalną. Oznacza to tyle, że patrząc na czyjś wyraz twarzy, postawę, minę, układ ramion, potrafisz określić w jakim ktoś jest nastroju.

  2. Interesujesz się innymi ludzi oraz ich emocjami/myślami. Gdy ktoś pyta Cię „o czym myślisz”, pokazuje to szczere zainteresowanie. Ludzie inteligentni emocjonalnie chcą wiedzieć i rozumieć innych i szczerze słuchają odpowiedzi na to pytanie.

  3. Jesteś odporny emocjonalnie. Złe rzeczy się po prostu dzieją. Tracisz pracę, ukochany odchodzi, masz problemy i wiesz, że kolejne nadchodzą. Jednak wiesz też, że jesteś wystarczająco silny, by wytrzymać aż nadejdą lepsze chwile. Nie uwewnętrzniasz porażki.

  4. Wiesz, gdzie potrzeba poprawy. Ludzie z niskim poziomem EI chcą, by cały świat myślał, że wiedzą i mogą wszystko. Gdy coś pójdzie nie tak, winę zrzucają na wszystko i wszystkich poza sobą. Jeśli jednak masz wysoki poziom EI, wiesz, które elementy w Twoim życiu wymagają ulepszeń. Nieustannie się uczysz i dojrzewasz.

  5. Jesteś świadomy swoich uczuć. Wiesz, co czujesz, co sprawia, że czujesz się tak, a nie inaczej, jak przepracowywać i jak radzić sobie z emocjami. Twoje uczucia są drogowskazem do odnalezienia rozwiązania, a nie czymś, co Cię blokuje.

  6. Unikasz wewnętrznego krytyka. Gdy coś idzie nie tak, nawet jeśli przez Twój błąd, nie umniejszasz sobie, nie krzywdzisz siebie i nie ranisz myślami i słowami. Potrafisz uznać, że zrobiłeś coś źle i zaczynasz szukać różnych opcji rozwiązania problemu, a potem ruszasz dalej.

  7. Podążasz za sukcesem. Masz marzenia i strategię, by wprowadzić je w życie. Ustalasz swoje cele i bez względu na to ile czasu to wymaga – osiągasz je. Wiesz, że przegrywasz tylko wtedy, gdy rezygnujesz.

Ile z tych punktów dotyczy Ciebie? Dobra wiadomość jest taka, że inteligencję emocjonalną można rozwijać. Część z niej jest wrodzona, wyuczona we wczesnym dzieciństwie, ukształtowana przez środowisko, a część zależy od Twojego nastawienia. Czy jesteś gotów na to, by nauczyć się rozumieć i doświadczać swoich emocji? Czy jesteś zainteresowany stawaniem się lepszym w rozwiązywaniu problemów? Chcesz osiągać swoje cele?

Rozwijając inteligencję emocjonalną dajesz sobie szansę na uniknięcie nieporozumień w komunikacji. Pogłębiasz swoje relacje. Pomagasz sobie odnaleźć balans między pracą a życiem i zabawą. Warto o to zadbać.


Źródło: psych2go.net


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Chyba wschodzi słońce.

    następny artykuł

    8 mitów o zaburzeniach psychicznych