Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE RELACJE

9 najważniejszych rzeczy, które mówią narcyzi i co tak naprawdę mają na myśli

09/07/2023

9 najważniejszych rzeczy, które mówią narcyzi i co tak naprawdę mają na myśli

Ich słowa są jak broń, a jeśli nie jesteś przygotowany na radzenie sobie z ich manipulacyjnym zachowaniem lub ostrymi słowami, to ty cierpisz. Oto najważniejsze rzeczy, które mówią narcyzi, gdy próbują kogoś oszukać, oraz powody, dla których te stwierdzenia mogą być tak szkodliwe.

1. Jesteś zbyt wrażliwy

Narcyzi uwielbiają mówić ludziom, że są zbyt wrażliwi. Robią to, ponieważ pozwala im to zlekceważyć odpowiedzialność za swoje czyny. Ponadto sprawia, że ​​druga osoba wątpi w siebie. Ten rodzaj nadużycia jest formą gaslightingu. Nie jesteś zbyt wrażliwy. Po prostu chcesz być traktowany z miłością i szacunkiem, na jaki zasługujesz. Nie ma w tym nic złego!

Powód dlaczego:

Mówiąc komuś, że przesadnie reaguje lub przyjmuje rzeczy w niewłaściwy sposób, narcyzi mogą obwiniać innych. W ten sposób, bez względu na to, jak złego coś się wydarzy, nigdy nie będą musieli brać za to odpowiedzialności. Ważne jest, aby nie dać się zwieść tym komentarzom.

2. Przestań dramatyzować

Narcyzi uwielbiają mówić ludziom, że są „melodramatyczni” – ale nie jesteś przesadnie dramatyczny, ponieważ masz uczucia dotyczące okropnego sposobu, w jaki dana osoba cię traktuje!

Powód dlaczego:

Narcyzi robią to, ponieważ pozwala im to kontrolować twoje reakcje. Mówiąc komuś, że przesadza lub przyjmuje rzeczy w niewłaściwy sposób, narcyz nie musi ponosić odpowiedzialności za swoje złe zachowanie.

3. Nie wariuj

Narcyzi uwielbiają też mówić ludziom, że są szaleni. To kolejny sposób, aby powiedzieć ci, że twoje uczucia nie mają znaczenia. Próbują unieważnić to, co myślisz o danej sytuacji. Faktem jest, że nie jesteś szalony. Ich zachowanie jest!

Powód dlaczego:

Jeśli masz podejrzenia co do ich zachowania lub ogólnie poruszysz coś negatywnego, powiedzą ci, że zwariowałeś. Używanie tej zniewagi jest jak powiedzenie: „Nie jestem za to odpowiedzialny, więc mogę przestać słuchać”.

4. Przykro mi, że tak się czujesz

Narcyzi często przepraszają, jeśli wiedzą, że ludzie zaczynają dostrzegać ich zachowanie. Osoba otrzymująca przeprosiny może być zaskoczona, ponieważ zwykle jest oczywiste, że narcyz nie odczuwa żadnych wyrzutów sumienia z powodu tego, co zostało zrobione. Oni po prostu próbują wybrnąć z kłopotów.

Powód dlaczego:

Narcyzi używają przeprosin jako łatwego wyjścia, kiedy zaczynają dawać się złapać we własne kłamstwa.

5. To nie musi tak wyglądać

Narcyz często mówi to, gdy próbuje zmusić kogoś do pozostania w pozycji niższości. Odbywa się to po to, aby osoba, która to mówi, nie musiała brać odpowiedzialności za własne czyny, a zamiast tego zrzucała całą winę na drugą stronę. Narcyzi są wystarczająco manipulacyjni, aby wiedzieć, co powiedzieć w danym momencie, aby uzyskać to, czego chcą.

Powód dlaczego:

Przerzucając winę i mówiąc ci, że sprawy mogłyby wyglądać inaczej, gdybyś tylko zachowywał się inaczej, narcyzi po raz kolejny unikają odpowiedzialności. Chcą, abyś wierzył, że ich zachowanie jest twoją odpowiedzialnością i dlatego nie można ich winić za stresujące sytuacje.

6. Dlaczego jesteś taki wściekły?

Narcyzi często tak mówią, gdy zrobili coś, co kogoś zdenerwowało. Robiąc to, narcyz sugeruje, że nie jest winny temu, co się dzieje, a przynajmniej to, co zrobił, nie jest takie złe. Zamiast tego to druga osoba powinna ponosić odpowiedzialność. Oznacza to również, że trudno będzie ci stanąć w obronie siebie, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.

Powód dlaczego:

Powodem, dla którego narcyz to powie, jest to, że twój głos nie będzie już tak potężny, ponieważ jesteś obwiniany po prostu za to, że istniejesz. Ta narcystyczna sztuczka może sprawić, że ludzie będą milczeć, mimo że w ich wnętrzu gotuje się mnóstwo żalu, który musi się ujawnić.

7. Nie rozumiesz

Kiedy ludzie narcystyczni poczują się zagrożeni przez kogoś, kto przejrzy ich zachowanie, będą wtedy próbować wzbudzić emocje u drugiej osoby. Robią to, mówiąc, że ich nie rozumiesz. Powiedzą ci, że nie wiesz, co dzieje się w ich życiu, więc nie możesz im powiedzieć, co jest dla nich dobre.

Powód dlaczego:

Ludziom narcystycznym należy wierzyć w 100% przypadków, ponieważ cokolwiek mniej niż pełne zaufanie może być traktowane jak odrzucenie. Dlatego, jeśli „nie rozumiesz”, nie kłamią. Po prostu tego nie rozumiesz.

8. Jesteś nierozsądny

Narcyzi wiedzą, że mogą decydować, co jest „rozsądne”, a druga osoba się z tym zgodzi. Narcystyczni sprawcy używają tego wyrażenia, próbując zdyskredytować czyjeś uczucia. Służy to również jako taktyka zmiany tematu i unikania odpowiedzialności za swoje czyny.

Powód dlaczego:

Narcyzi często używają tego wyrażenia, aby umniejszyć czyjś argument lub punkt widzenia. Jest to taktyka manipulacyjna, która dobrze działa na ludzi bardziej skłonnych do bycia ugodowymi i jest mniej prawdopodobne, że zareaguje lub podejmie działania przeciwko innej osobie. Takie zachowanie często wynika z chęci, aby druga osoba się na nią nie denerwowała.

9. Masz szczęście, że to znoszę

Często narcyz mówi to, gdy zaczyna odczuwać, że osoba po drugiej stronie związku zaczyna się odsuwać. Mówią to tak, jakbyś musiał czuć się błogosławiony, że zdecydowali się zostać z tobą i że bez ich obecności wszystko byłoby dla ciebie znacznie gorsze.

Powód dlaczego:

Oszustwo polega na uczynieniu kogoś odpowiedzialnym za poczucie niepewności co do siebie, przedstawiając te rzekome zmartwienia jako powody do pozostania w związku. Narcyzi często mówią takie rzeczy, aby ich partner poczuł, że coś jest nie tak.

Odzyskiwanie siebie po bolesnych słowach narcyza

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć, że obraźliwe słowa narcyza nie mają z tobą nic wspólnego. Jesteś celem narcyza, ale nie jesteś przyczyną nadużyć. Narcyzi spędzili lata na doskonaleniu umiejętności potrzebnych do manipulowania ludźmi w taki sposób, w jaki oni to robią. Prawda jest taka, że każdy, kto jest blisko narcyza, będzie celem jego nadużyć, niezależnie od tego, kim jest.

Narcyzi nigdy nie przyjmą odpowiedzialności za to, co robią lub mówią, ponieważ tacy byli przez całe swoje dorosłe życie. Nawet jeśli na początku wiedziałeś, że to, co mówili, było kłamstwem, słyszałeś je w kółko przez tak długi czas, że być może zaakceptowałeś ich kłamstwa jako prawdę.

Jeśli nie dorastałeś w kontaktach z narcyzami, masz mniej lat doświadczenia niż oni. Ten brak wiedzy postawi cię w bardzo niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o komunikację z nimi. Jeśli jednak znasz rzeczy, które narcyzi mówią, aby cię oszukać, możesz lepiej przygotować się do radzenia sobie z nimi.

Przemoc narcystyczna jest atakiem na twoje serce i duszę. Ostatecznie jest to wewnętrzna walka między tobą a narcyzem, dlatego inni ludzie jej nie rozpoznają ani nie rozumieją.

Dlatego najlepiej jest po prostu przestać zadawać się z narcyzem tak często, jak to tylko możliwe, w tej chwili. Nie możesz wygrać bitwy o swoją duszę, kiedy sama bitwa ją niszczy. Więc walcz jak najmniej, uciekaj jak najdalej i zostań tam gdzie uciekłeś.

To jedyny sposób na wygraną.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com