Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Na szybko

NA SZYBKO – Asertywność

13/03/2016

NA SZYBKO – Asertywność

Przestań zadowalać innych, zapominając najczęściej o sobie.

 1. Pamiętaj, że masz wybór. Często osoby, które chcą uszczęśliwić wszystkich innych, zapominając o sobie, czują, że nie mają żadnego wyboru i muszę powiedzieć TAK, zawsze wtedy, gdy ktoś prosi o pomoc. Ale to nieprawda. Zawsze masz wybór i zupełnie w porządku jest mówić NIE, gdy pozostaje to w zgodzie z Tobą.

 2. Ustal priorytety. Jeśli już masz jakieś zobowiązania lub cele, wtedy będzie Ci łatwiej komuś odmówić, bo będziesz mieć konkretną wymówkę. Rób to, co jest najważniejsze i pamiętaj, że to Twoje życie i to Ty decydujesz, co jest w nim na pierwszym miejscu.

 3. Graj na czas. Nie odpowiadaj od razu. Powiedz, że potrzebujesz paru minut na zastanowienie. To da Ci czas i przestrzeń na to, by przemyśleć ewentualne konsekwencje. Przecież nie chcesz, by coś zaszło za daleko, prawda?

 4. Stawiaj warunki. Nie bój się tego, by Twoje TAK miało jakieś ALE. Na przykład możesz się na coś zgodzić, pod warunkiem, że ktoś inny zrobi to samo. Albo weźmiesz na siebie tylko jedno zadanie w określonym terminie.

 5. Czy jesteś manipulowany? Jest wiele osób, które zechcą wykorzystać Cię do osiągnięcia swoich celów. Zatem uważaj na puste słowa i tanie komplementy.

 6. Bądź twardy. Gdy pierwszy raz komuś odmówisz, możesz czuć dyskomfort. To trudne. Jednak za każdym kolejnym razem, będzie to coraz łatwiejsze, a Ty będziesz brzmieć bardziej twardo i pewnie. Dodatkowo, im bardziej twardo będziesz brzmieć, tym bardziej poważnie będą Cię brać inni.

 7. Nie tłumacz się. Masz pełne prawo do mówienia NIE. Nie musisz się nikomu tłumaczyć, ani bronić swoich decyzji. To Twoje życie, nie musisz nikomu tłumaczyć dlaczego zrobiłeś tak, a nie inaczej (dopóki oczywiście nikogo nie krzywdzisz). Nie musisz szukać wymówek. Nie przepraszaj, mówienie NIE nie jest zbrodnią.

Nie musisz odmawiać zawsze. Czasem pomoc komuś powinna być bezinteresowna i dla naszego własnego dobrego samopoczucia. Jednak, gdy czujesz, że ktoś prosi Cię o coś, z czym się nie zgadzasz albo czego absolutnie nie chcesz robić – nie wahaj się i odmów. Asertywność to trudna sztuka, ale warto ją opanować. Odmawianie w istotnych sprawach jest bardzo wyzwalające.


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Gdy czujesz się beznadziejnie

  następny artykuł

  Podcast #4