Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki Eksperymenty psychologiczne EMOCJE Przemyślenia Szczęście

Badanie nt. szczęścia cz. 1

17/10/2013

Badanie nt. szczęścia cz. 1

Witaj Drogi Czytelniku :)

Jakiś rok temu postanowiłam przeprowadzić swoje własne mini badanie na temat szczęścia. Ponieważ ta tematyka bardzo mnie fascynuje i ciekawi, zdecydowałam się w Internecie umieścić małą ankietę z kilkoma pytaniami, które miały skłonić chętnych do odpowiedzi, a przy tym do zastanowienia się nad sobą i swoim życiem.

Udało mi się zdobyć 48 odpowiedzi. Jedną z osób byłam ja sama. Badanie odbyło się zupełnie anonimowo.

Na razie umieszczam połowę tabeli. Ciekawa jestem do jakich wniosków dojdziesz?

Lp.PłećWiekCzy jesteś szczęśliwy/a?Co sprawia, że czujesz się szczęśliwy/a? Co chciałbyś/chciałabyś jeszcze zrobić przed śmiercią?
1M31TakRodzina, MiłośćPrzeżyć sztorm będąc zamkniętym w latarni morskiej, uprawiać seks z dwoma kobietami naraz, zdobyć 8-tysięcznik i oba bieguny, zwiedzić wszystkie kraje świata, spotkać Dalaj Lamę.
2M267/10Wspólne chwile z żoną, gdy robimy coś wyjątkowego, sukcesy w pracy, dobre jedzenie Zobaczyć wszystko z http://niecoinny.blog.pl/2012/08/cuda-swiata/, spłodzić dziecko, wybudować dom, kupić porsche, zdobyć uznanie jako programista.
3M25TakMożliwość poświęcania czasu na to co lubię. Osiągnąć wszystkie wyznaczone sobie cele oraz zwiedzić cały świat.
4K25TakSpotykanie się z przyjaciółmi, satysfakcjonująca praca, dobre samopoczucie, spełnianie się w każdej sferze życia.Jeździć po świecie z "drugą połówką" siebie, skoczyć na bandżi, znaleźć satysfakcjonującą pracę i być szczęśliwym non stop.
5K15NieNie jestem.Wiele rzeczy ale nie mam odwagi
6K25TakDruga bliska osoba obok, powodzenie w pracy, a co za tym idzie zyski finansowe, kontakt z ludźmi. Podróżować, wybudować dom.
7M24NieNic.Nic.
8K35NiePoczucie bezpieczeństwa,że jestem kochana,gdy słyszę miłe słowa.
Spłacić wcześniej kredyt, kupić mały domek z małym ogródkiem, wyjechać za granicę.
9M26Nie do końca- Samorealizacja - Partnerstwo - Miło spędzony czas - Sukces - Zbić fortunę ;) - Wybrać się w podróż dookoła świata zwiedzając wszystkie interesujące mnie miejsca - Założyć rodzinę i wychować dzieci.
10K18TakMam wiarę w Boga co jest moją siłą, niektórym nastolatkom brakuje tego ,mam wielu przyjaciół , którzy mnie otaczają, wspaniałego chłopaka. Na pewno założyć rodzinę, zależy jaki plan jest dla mnie ułożony ;)
11K49NiePełna,zdrowa rodzina. Jak życie układa się w miarę płynnie,bez gwałtownych zmian. Pojechać w egzotyczną podróż.
12K19TakNie lubię takich pytań. Świat, ludzie... Jeny, spełnić marzenia?
13M25TakZdrowa rodzina, dobre samopoczucie, stałość w związku. Odwiedzić Nową Zelandię i Samoa.
14K15Nie wiem. To zależy co kryje się pod tym szczęściem. Za bardzo tego nie odczuwam. Średnio rozumiem pojęcie szczęścia. Radość jest zewnętrznym przejawem wewnętrznego szczęścia. Można być szczęśliwym przez jakiś czas. Chyba, że wciąż mylę radość ze szczęściem.. hm.. ale co sprawia, że czuję się szczęśliwa? może to, co lubię robić, pasja, spotykanie się z grupą znajomych, rozmowa z ważną dla mnie osobą itd. Chcę żyć tak, żeby niczego nie żałować. Chcę skończyć studia, znaleźć dobrą pracę, założyć rodzinę. Chyba, że znajdę inne powołanie to będę kimś innym w życiu ;) Chciałabym pogodzić się z osobami, z którymi doszło do większego konfliktu. Chciałabym wybaczyć osobom, które sprawiły mi przykrość. I wiele, wiele innych.. Na razie chciałabym wytrwać w swoich postanowieniach, w wierze.
15M18NieJedna osoba która wybrała innego...Odzyskać szczęście...
16M50Tak-mam normalna rodzinę, żonę i dzieci -jestem zdrowy i się spełniam -mam dużo kochanych ludzi w otoczeniu -zdaję sobie sprawę z tego iż nie należy do najgorszych w życiu -Poznać siebie lepiej -nauczyć się coś nowego -zrobić wszystko by nie utrudniać życia najbliższym dla mnie ludziom.
17M25Po częściPoczucie, że jestem młody, zdrowy i że może być jeszcze dużo przede mną. Zostawić coś po sobie (jakąś twórczość i dzieci), zapaść ludziom w pamięć, a może i mieć hasło w Wikipedii. :)
18K16Tak. Mimo wielu przeciwności losu, nie potrafiłabym powiedzieć, że jestem osobą nieszczęśliwą.Rodzina, przyjaciele.. Miłość, przecież miłość jest szczęściem, a szczęście to miłość. Szczęście można znaleźć w każdej drobnostce, którą napotykamy na swojej drodze, tak też staram się robić. Jestem osobą wierzącą, więc szczęście daje mi również rozmowa z Bogiem, to, że po prostu jest i mam w nim oparcie. Mogłabym na prawdę wiele pisać na temat tego co daje mi szczęście.. ale tak jak napisałam wyżej - szczególnie rodzina i przyjaciele, Oni właśnie sprawiają, że nawet w najgorszych chwilach wraca szczęście. Jestem niewiele ponad miesiąc po rozstaniu z chłopakiem, bardzo to przeżyłam, ponieważ byliśmy razem 8 miesięcy, a wszystko rozpadło się tak na prawdę bez powodu. Ciągle byłam smutna, przygnębiona, płakałam .. a właśnie rodzina i przyjaciele pomogli, no i nadal pomagają stanąć na nogi - to sprawia, że wraca do mnie szczęście. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwą osobą.
To trudne pytanie, przed śmiercią chciałabym zrobić jeszcze wiele rzeczy, ale najważniejsze jest dla mnie to, żeby moi bliscy byli szczęśliwi i mieli wszystko czego potrzebują :)
19K16Taksex,pieniądze,zakupy,kosmetyki wzbogacić się
20M25TakWartościowi ludzie i optymizmNie myślę w tych kategoriach, życie nie polega na odhaczaniu atrakcji
21K16Częściowo takMoja pasja i przyjaciele. Mnóstwo rzeczy. na pewno pójść na studia i założyć rodzinę.
22K25NieObecność osób, na których mi zależy. Dużo podróżować :)
23M17NieMuzykaNie mam pojęcia
24K25TakMiłość sprawia, że jestem szczęśliwa czyli poczucie, że jestem kochana oraz że mogę kogoś obdarować takim samym uczuciem. Następnie satysfakcja z wykonanej pracy; możliwość zarabiania na robieniu czegoś, co sprawia mi wielką frajdę, praca = pasja. Poczucie niezależności i samowystarczalności ( w kwestiach finansowych ). Pokonywanie własnych słabości i lęków. 1. Zwiedzić całą Afrykę. 2. Założyć rodzinę.

A jak Ty byś odpowiedział na poniższe pytania? Czym dla Ciebie jest Szczęście? To przez duże S? Czy czujesz się szczęśliwy? Co (lub być może Kto) sprawia, że tak się czujesz? Daj sobie chwilę na zapoznanie się z wynikami mojego malutkiego badania i sam odpowiedz na te pytania. Dla siebie.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pytanie nr 43

    następny artykuł

    Pytanie nr 44