Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Depresja ZABURZENIA

Co mówić osobie z depresją?

02/06/2013

Co mówić osobie z depresją?

Czasem chciałoby się powiedzieć bliskiej osobie, która cierpi na depresję coś, co podniosłoby ją na duchu. Wsparło. Uświadomiło i upewniło, że nie jest z tym wszystkim sama. Poniżej przedstawiam Ci kilka zwrotów, których możesz bezpiecznie używać w odniesieniu do własnej sytuacji. Liczę, że okażą się pomocne.

 1. Jesteś dla mnie ważny.
 2. Jestem tu dla Ciebie.
 3. Chcesz się przytulić?
 4. Nie oszalejesz/nie oszalałeś.
 5. Nie jesteśmy na tym świecie by widzieć siebie, ale poprzez siebie. Okazujesz w ten sposób zrozumienie, że widzisz jedynie choroby, smutku i wszystkich niedogodności, które się z tym wiążą, ale człowieka jakim chory jest, którego kochasz, na którym Ci zależy.
 6. Kiedy to wszystko się skończy, ja wciąż tu będę i ty też.
 7. Nie potrafię do końca zrozumieć co czujesz, ale masz moje pełne wsparcie i współczucie.
 8. Nie zostawię Cię ani nie porzucę.
 9. Kocham Cię (TYLKO, GDY NAPRAWDĘ TAK MYŚLISZ I CZUJESZ!)
 10. Przykro mi, że odczuwasz taki ból. Zostawię Cię teraz i zajmę się sobą, więc nie martw się, że w jakikolwiek sposób mnie ranisz.
 11. Nie mów nic… Bądź blisko.

Czy trzeba mówić coś więcej? Coś trzeba wyjaśniać? Chyba nie. Po prostu bądź największym wsparciem jakim możesz być. I nie miej sobie za złe, gdy popełnisz jakiś błąd. Masz do nich pełne prawo. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Mamy emocje, nerwy i kończącą się cierpliwość. Powodzenia!


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 8

  następny artykuł

  Pytanie nr 9