ĆWICZENIA DUSZY, ROZCIĄGANIE MÓZGU – Vetulani, Strzelczyk
„Jeśli nie mówi się tego, co się myśli, to po co myśleć”?
Neuroteologia. A w zasadzie rozważania neurotelogiczne są tematem niezwykle fascynującej dyskusji księdza Grzegorza Strzelczyka i profesora Jerzego Velutaniego. Oznaczać ma ona „interdyscyplinarny namysł nad fenomenem religii, w którym główną rolę odgrywają badania nad mózgiem”.
„Ja jestem facetem od szczurów, ksiądz zajmuje się Jezusem Chrystusem, ale obaj mierzymy się z tą samą rzeczywistością, w której razem żyjemy”.
Mnie samą książka pochłonęła całkowicie. Przeczytałam ją w dwa wieczory i do dziś nie mogę przestać o niej rozmyślać, analizować i dyskutować na jej temat z innymi. Dowiedziałam się z niej, czy w mózgu mamy coś takiego jak „punkt Boga”, (jak myślicie, mamy?), czy neurobiolog może czerpać wiedzę z teologii, czy różne epizody z życia Mojżesza mogły być efektem zażywania substancji psychoaktywnych, dlaczego z wiekiem niektórzy stają się zgorzkniali i nieprzyjemni na innych, czy to człowiek powstał na podobieństwo Boga, czy może jednak jest odwrotnie i czy jesteśmy moralni, bo altruizm wewnątrzgatunkowy się zwyczajnie opłaca?
Jak działa medytacja i modlitwa? Jak FIZYCZNIE potrafią zmienić nasz mózg?
„To dla mnie jeden z najlepszych dowodów na jedność ducha i materii – okazuje się, że samą aktywnością mentalną możemy coś fizycznie zmienić w naszym mózgu”.
Panowie dyskutują o szczęściu, moralności, nadziei i śmierci. O tym, co dzieje się z mózgiem w chwili zgonu, czy wolna wola istnieje, czy mistycy cierpieli na ataki epilepsji i czym jest miłość?
Ksiądz Strzelecki i prof. Vetulani zabiorą Was w NIEZWYKLE fascynująca podróż po mózgu i duszy. Po życiu i śmierci. Po miłości i nienawiści. To książka, którą każdy, choć trochę zaintrygowany tym, jak funkcjonujemy, jako ludzie (fizycznie, psychicznie, duchowo), powinien mieć w swojej biblioteczce. Przeczytaną oczywiście, do czego z całego serca zachęcam.
„Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”, to fascynująca, mądra, dojrzała i pełna wzajemnego szacunku rozmówców do siebie, gimnastyka, dla której warto poświęcić trochę swojego cennego czasu. Nie pożałujecie.
Książkę możecie kupić TU.
A jeśli wolicie wersję ebookową – zajrzyjcie TU.