Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

TERAPIA W DIALOGU – Hycner, Jacobs

12/07/2021

TERAPIA W DIALOGU – Hycner, Jacobs

„W dzisiejszych czasach alienacja od innych, siebie samych i natury jest czymś powszechnym. Dużą część ludzkiego cierpienia dałoby się złagodzić, gdybyśmy bardziej troszczyli się o to, by umożliwić dialog między jednostkami.”

Od bardzo dawna jestem zwolenniczką twierdzenia, że gdyby ludzie potrafili ze sobą rozmawiać, a więc nie tylko słuchać lecz przede wszystkim SŁYSZEĆ drugiego człowieka, to uniknęlibyśmy wielu mniejszych lub większych tragedii.

„Paradoks ludzkiego ducha polega na tym, że nie jestem w pełni sobą, dopóki moja wyjątkowość nie zostanie dostrzeżona przez innego, a z kolei on czy ona dla własnej pełni potrzebują rozpoznania swojej wyjątkowości przeze mnie. Jesteśmy ze sobą nierozerwalnie związani. To, że cenimy innych, przekłada się na to, że jesteśmy cenieni. Jesteśmy częścią pętli wzajemnych relacji”.

Terapia Gestalt to metoda wymyślona przez Fritza Perlsa. Zgodnie z jej założeniami podstawowym źródłem problemów człowieka są niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby. Mówimy tu głównie o potrzebie miłości, akceptacji, szacunku. Terapia ta pomaga przede wszystkim w pracy nad ciężkimi emocjami. Dowiedz się, dla kogo szczególnie polecana jest terapia Gestalt i na czym się opiera.

„ Psychoterapia dialogiczna to sposób bycia. W samym sercu tego podejścia tkwi przekonanie, że ostateczna podstawa naszej egzystencji jest relacyjna czy dialogiczna z natury: wszyscy jesteśmy wątkami międzyludzkiej tkaniny”.

Rich Hycner

Psychoterapia w dialogu to książka dla psychoterapeutów wszystkich podejść, może być wspierającym narzędziem dla nauczycieli, psychologów, aktywistów społecznych. Zawiera wskazówki jak w procesie dialogu wpuścić „innego” do środka nie potykając się o różnice zdań i poglądów. Autorzy postrzegają zindywidualizowaną „psychopatologię” współczesności jako rezultat wczesnego przerwania dialogu. Dana osoba kierowała się ku innym próbując nawiązać głęboki kontakt, lecz nie została „usłyszana” i jej „głos” zwrócił się monologicznie i tragicznie do wewnątrz.  

Od siebie tylko dodam, że książka nie jest napisana może super lekkim językiem i jest mocno ograniczona jeśli chodzi o przystępność (nie trafi do wszystkich, raczej do pasjonatów i specjalistów), ale mimo wszystko, jeśli dialogowanie Cię mocno pociąga i uważasz, że jest ważne w życiu – sięgnij po tę książkę :)

Źródło:

https://www.medonet.pl/psyche,psychoterapia-gestalt—dla-kogo-jest-odpowiednia-i-na-czym-polega-,artykul,1733967.html

Hycner, Jacobs „Terapia w dialogu. Od psychologii self do terapii Gestalt”.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com