Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

List od Twojego terapeuty

17/07/2021

List od Twojego terapeuty

Drogi Kliencie/Pacjencie,
piszę do Ciebie, bo jest kilka bardzo ważnych rzeczy, które chciałabym, żebyś wiedział, a rzadko się o nich mówi podczas terapii.

Jesteś silny i odważny, nawet jeśli sam tego nie czujesz.

Widzę cię. Dostrzegam Was wszystkich. Widzę Twoje mocne strony, talenty, wyzwania i słabe punkty. Widzę Cię jako całą osobę, robiącą wszystko, co w Twojej mocy.

Wiem, że czasami czujesz się słaby; ale widzę dokładnie, jak silny naprawdę jesteś. Jesteś wystarczająco odważny, aby otworzyć się na terapeutę takiego jak ja, więc jesteś wystarczająco odważny, aby dokonać wielu innych potężnych zmian w swoim życiu.

W końcu dotarłeś tak daleko i będziesz iść dalej. Po prostu zrób jeden krok na raz. Jasne, możesz przejść przez to sam, ale dlaczego miałbyś to zrobić? Jedną z najczęstszych rzeczy, które ludzie będą mówić podczas terapii, jest: „Powinienem być w stanie sam to rozgryźć”. I oczywiście możesz tego spróbować. Ale jeśli masz możliwość uzyskania większego wsparcia podczas trudnej zmiany, to dlaczego po prostu tego nie zrobisz? Pomyśl o wszystkich ludziach, których wspierasz w swoim życiu, bezpośrednio lub pośrednio. Ty też zasługujesz na wsparcie po drodze.

Niewiedza jest częścią procesu.

Widzę twoją frustrację, gdy próbujesz rozwiązać wielkie życiowe problemy. Wiem, że nie zawsze jest to dla Ciebie łatwe i widzę, jak ciężko pracujesz, aby to rozgryźć. Widzę, jak próbujesz połączyć się ze swoją wewnętrzną mądrością, aby znaleźć swoją drogę. Kiedy czujesz się sfrustrowany i rozczarowany, zapraszam Cię do obserwowania tych trudnych uczuć, gdy przychodzą… i odchodzą. Miej cierpliwość, pozwól im odejść i zacznij od nowa… Wiedz, że nie jesteś sam w tym uczuciu.

Wiedz, że jesteś kochany.

Czasami możesz czuć się samotny i niekochany. Jednak odczuwanie tego nie jest tym samym, co fakt. Znając Cię, mogę powiedzieć z całą pewnością na świecie, że jesteś kochany. Pracowałam z setkami klientów jako terapeuta i jeszcze nie spotkałam osoby, która nie była przez nikogo kochana. Wiem też, że dzieje się coś wyjątkowego, gdy jedna osoba decyduje się zaufać drugiej, dzieląc się swoimi najbardziej prywatnymi odczuciami i doświadczeniami, powiedzmy z terapeutą.

Budujesz połączenie. Jako Twój terapeuta chcę, żebyś wiedział, że bardzo mi na Tobie zależy. Wiedząc kim jesteś, wiem, że jest wielu innych, którym również zależy na Tobie.

Na koniec gratulacje.

Gratuluję poświęcenia czasu na lepsze poznanie siebie poprzez pójście na terapię. Podejmujesz kroki niezbędne do dokonania głębokich i ważnych zmian w swoim życiu. Nie zapomnij przyznać sobie uznania za to, jak wielka to naprawdę jest sprawa.

Z poważaniem,
Twój terapeuta.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com