Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

Zdrowie psychiczne w czasach światowego kryzysu

08/04/2024

Zdrowie psychiczne w czasach światowego kryzysu

Połącz się z rodziną i przyjaciółmi.

Utrzymywanie kontaktu z bliskimi ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego samopoczucia psychicznego. Samo podzielenie się swoimi obawami dotyczącymi konfliktu na Ukrainie czy w Gazie z rodziną i przyjaciółmi może być pomocnym źródłem ulgi. Organizowanie regularnych spotkań ze znajomymi może dać poczucie stabilizacji w niepewnych czasach. Co więcej, pomocne może być ustalenie stałego czasu na wspólne zjedzenie obiadu z rodziną lub spotkanie się z przyjaciółmi i współpracownikami podczas lunchu. I co ważne, liczy się obecność, niekoniecznie rozmowy o problemach.

Trzymaj się codziennych zajęć.

W czasach niepewności korzystne może być włączenie do codziennego życia drobnych czynności, które podniosą Cię na duchu i zapewnią poczucie kontroli. Spróbuj podzielić swój dzień na małe zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność: może to obejmować realizację Twojego hobby, gotowanie ulubionych posiłków, spotkania z przyjaciółmi, ćwiczenia lub spędzanie czasu na łonie natury. Poza tym zadbaj o odpowiednią ilość snu i regularne spożywanie zdrowych posiłków. Co więcej, praca może pomóc Ci odwrócić uwagę i zapewnić poczucie produktywności i spełnienia. Posiadanie uporządkowanego planu dni pracy z wyraźnymi granicami między pracą a życiem prywatnym może przyczynić się do wspierania zdrowia psychicznego.

Poświęć trochę czasu na rozmowę z dziećmi na temat konfliktu.

Jako rodzic i opiekun ważne jest, abyś porozmawiać z dziećmi o konflikcie. Dzieciaki mogą mieć wiele pytań i doświadczać uczucia niepewności, niepokoju i strachu. Pomocne jest umożliwienie dzieciom dzielenia się i akceptowania swoich myśli i emocji, potwierdzając w ten sposób ich doświadczenia i ważność. Dodatkowo wyjaśnienie, co się robi, aby rozwiązać konflikt, może pomóc w radzeniu sobie z obawami. Ważne jest również, aby przypominać swoim dzieciom, że jesteśmy bezpieczni i kontynuujemy nasze życie najlepiej, jak to możliwe. Każdego dnia poświęć trochę czasu na omówienie zmartwień swoich dzieci, ale także porozmawiaj o pozytywnych działaniach, które zostały podjęte, aby złagodzić konsekwencje konfliktu.

Ponadto eksperci Save the Children opracowali pięć wskazówek, jak podejść do rozmowy z dziećmi na temat konfliktu:

  1. Znajdź czas i słuchaj, kiedy Twoje dziecko chce mówić.
  2. Dostosuj rozmowę do wieku i poziomu dziecka.
  3. Zweryfikuj ich uczucia.
  4. Zapewnij je, że dorośli na całym świecie ciężko pracują, aby rozwiązać ten problem.
  5. Daj im praktyczny sposób pomocy.

Ogranicz pochłanianie wiadomości.

Chociaż ważne jest, aby być na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi konfliktów zbrojnych, staraj się unikać nadmiernego korzystania z mediów. Ciągłe przewijanie zagłady – spędzanie nadmiernej ilości czasu na negatywnych wiadomościach – może zwiększyć uczucie niepokoju, stresu i lęku. Zaleca się sprawdzanie wiadomości tylko o określonych porach dnia i przez ograniczony czas. Pomocne może być także sprawdzenie wiadomości z innymi osobami, aby móc omówić wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć. Ponadto ważne jest, aby opierać się na faktach pochodzących z zaufanych i wiarygodnych źródeł informacji oraz powstrzymywać się od angażowania się w treści graficzne.

Podejmij działanie – podziel się z innymi.

Jeśli czujesz się bezradny i pozbawiony kontroli w związku z wydarzeniami na świecie, pomaganie potrzebującym może w rzeczywistości pomóc Ci w zapewnieniu dobrego samopoczucia. Akty życzliwości tworzą pozytywne uczucia i doświadczanie nagrody, dają poczucie celu i własnej wartości, pomagając jednocześnie łączyć się z innymi. Istnieje wiele działań, w które można się zaangażować, aby pomóc ludności cywilnej dotkniętej konfliktami zbrojnymi.

Poszukaj profesjonalnego wsparcia.

Jeśli czujesz się przytłoczony obecną sytuacją, nie wahaj się i zasięgnij profesjonalnego wsparcia. Pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem lub poszukanie wsparcia u rówieśników i bliskich.

Interaktywna mapa do wyszukiwania miejsc wsparcia psychologicznego w całej Polsce.

https://mapawsparcia.pl/


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com