Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA ROZWÓJ Samobójstwa i samookaleczenia

ŻYCIE MIMO WSZYSTKO – Halszka Witkowska, Szymon Falaciński

06/11/2022

ŻYCIE MIMO WSZYSTKO – Halszka Witkowska, Szymon Falaciński

…czy to prawda, że co roku więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstw, niż w wypadkach samochodowych?

…co zawierają listy pożegnalne samobójców?

…dlaczego jedną z największych grup ryzyka są lekarze weterynarii?

…jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy?

…co sprawia, że człowiek przestaje chcieć żyć?

Samobójstwo to wciąż temat tabu. Dlatego bardzo, ale to BARDZO dobrze, że powstają takie książki, jak „Życie mimo wszystko”. Ta pozycja to długa rozmowa-wywiad z Halszką Witkowską, która jest suicydologiem, a także pomysłodawczynią pierwszej w Polsce platformy pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym oraz ich bliskich – ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY (www.zwjr.pl).

„Uratować samobójcę nie oznacza tylko wyleczyć go pod względem fizycznym. Wyzwaniem jest na nowo wzbudzić w nim chęć do życia”.

W książce znajdziecie trochę historii, kultury, ale przede wszystkim OGROM niezwykle ważnych informacji, które mogą pomóc Wam samym, Waszym bliskim czy znajomym, którzy borykają się z kryzysem samobójczym. Przede wszystkim dowiecie się jak wygląda i powinna wyglądać Pierwsza Pomoc Emocjonalna oraz, że absolutnie każdy z nas może wesprzeć drugiego człowieka (jeśli sam ma zasoby).

„Każdy z nas może mieć w życiu przelotne myśli samobójcze, to sytuacja normalna. Może zdarzyć się jeden taki epizod, może być ich kilka, bo te myśli mogą raz na jakiś czas powracać i to jest ludzkie. Ludzie mają prawo myśleć o własnej śmierci, nawet w kontekście samobójstwa”.

Ta książka to nie tylko skarbnica wiedzy (także dla specjalistów zdrowia psychicznego), ale przede wszystkim rozmowa o samobójstwie. Takim, jakie ono jest. O wielkim cierpieniu, o całym procesie przeżywania traum i trudności, o ostatniej kropli, która przelewa czarę. Ale też o tych, którzy zostają i muszą się zmierzyć z pustką i bólem po stracie.

„…samobójcy nie umierają dlatego, że chcą. Samobójcy umierają, bo nie mogą już żyć…”

„Życie mimo wszystko”, to też mini poradnik dla tych, którzy nie wiedzą jak wspierać i co mówić, a bardzo by chcieli pomóc. Uświadamia, że hasła „wszystko będzie dobrze” albo „weź się w garść” nie tylko nie pomagają, ale wręcz szkodzą i mogą zrobić wiele złego.

A jeśli chcecie o samobójstwie pisać, kręcić filmy czy wrzucać posty na social media, to… też sięgnijcie po tę książkę, bo autorzy świetnie wyjaśniają, jak robić to MĄDRZE i Z WYCZUCIEM.

Z najczystszym sumieniem polecam tę niezwykle mądrą, dobrą, wartościową i ważną pozycję. Nie ma takiej drugiej na naszym rynku.

I pamiętajcie: ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY. Zawsze.

 


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com