Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Seksualność człowieka

Dlaczego mężczyzn fascynują kobiecie piersi?

12 sierpnia 2013

Dlaczego mężczyzn fascynują kobiecie piersi?

Zapewne zauważyliście, że heteroseksualni mężczyźni bardzo często wykazują ogromne zafascynowanie kobiecym biustem. Małe, duże, krągłe, pełne, ciężkie, mieszczące się w dłoniach. Nie ma to większego znaczenia. Piersi. Biust. Domena kobiet. A społeczeństwo jeszcze to wszystko podsyca umieszczając wizerunek kobiecych piersi niemal wszędzie. Od reklamy tynku, po „świerszczyki”. Ale z psychologiczno-rozwojowego punktu widzenia, mnie najbardziej ciekawi odpowiedź na pytanie zadane w tytule tekstu.
0938_16a6_500
Dlaczego więc?

Pierwsza z teorii, Teoria Genital Echo, sugeruje, że kobiecy biust zaczął być dla mężczyzn atrakcyjny, gdy stanęliśmy na dwóch nogach. Poruszając się w pozycji „na czworaka” to pośladki były na wysokości oczu i budziły najwięcej emocji. Stając na dwóch kończynach pupa przestała być na widoku. Rezultatem jest to, że piersi stały się większe i bardziej obwisłe, by naśladować do tej pory najatrakcyjniejsze pośladki. Pomyślcie o tym w ten sposób: przerwa między piersiami jest uderzająco podobna do tej na drugim końcu, prawda?

Nowsza z teorii mówi o tym, że mężczyźni wytworzyli fascynację piersiami, ponieważ stymulowanie ich bardzo zbliża do siebie partnerów. Podstawową ideą jest to, że kobiety uważają pieszczoty piersi za bardzo bardzo przyjemne, a niektóre z nich potrafią przeżyć orgazm tylko podczas ich dotyku!

Dodatkowo, taka stymulacja wydziela w naszym mózgu oksytocynę, która jest tzw. „hormonem bliskości” i powoduje, że ludzie się do siebie zbliżają.

Badania pokazują, że zarówno relacja matka-dziecko, jak i partner-partnerka, skutkują wydzielaniem tego hormonu. Niektórzy naukowcy uważają zatem, że pieszczoty piersi i sutków mogą zacieśniać więzi emocjonalne między partnerami.
biust_dek
Istnieje jeszcze kilka innych teorii, jednak bardzo trudno jest je potwierdzić empirycznie. Jedna z nich mówi, że piersi są dla mężczyzn fascynujące z czysto biologicznego powodu, ponieważ świadczą o dojrzałości i płodności. Mimo to, żadna z tych teorii nie wyjaśnia jednoznacznie, dlaczego heteroseksualni mężczyźni szaleją widząc kobiecy biust i patrzą na niego jak na jeden z siedmiu cudów świata.

Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że jednak nie wszyscy faceci są „za” piersiami. Duży wpływ na to ma kultura i środowisko, w którym się obracają. Dlatego niektórych nadal fascynują pośladki, innych nogi, a jeszcze inni wariują na sam widok bujnych włosów.

Mimo to, głównym wyjaśnieniem zapatrzenia mężczyzn w piękne kobiece piersi, jest teoria ewolucyjna mocno zakorzeniona w ludzkiej historii.

A Was dlaczego fascynują kobiecie piersi? A może jednak jakaś inna część ciała na Was oddziałuje szczególnie mocno?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trfiłeś/aś! Pierwsza sesja gratis. Odezwij się! Odwiedź: WWW.PSYCHOLOG-POMAGA.PL Lub napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pytanie nr 30

    następny artykuł

    Pytanie nr 31