Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

Dlaczego nikt Cię nie lubi?

24/06/2021

Dlaczego nikt Cię nie lubi?

…czyli co musisz przestać robić i to natychmiast.

Głosik w twojej głowie zastanawia się: „Dlaczego ludzie mnie nie lubią?”

Fakt: nie wszyscy będą Cię lubić przez cały czas!

Taka jest ludzka natura.

Wszyscy różnimy się na wiele sposobów: od sposobu, w jaki zostaliśmy wychowani, po sposób, w jaki się ubieramy, od naszych hobby po wybraną dziedzinę pracy. Nic więc dziwnego, że niektórzy ludzie po prostu nie lubią wszystkich.

Może czasami masz wrażenie, że mogłeś zrobić lub powiedzieć coś inaczej, ale uwierz mi, nie zawsze chodzi o Ciebie! To ważna kwestia, o której należy pamiętać, ponieważ bez względu na to, jakie wysiłki podejmiesz, aby dostosować swoje zachowanie, zawsze znajdą się ludzie, którzy Cię odrzucą.

ALE jeśli naprawdę czujesz, że mniej ludzi Cię lubi, niż nie lubi (i to Ci przeszkadza), to być może warto trochę czasu spędzić na zagłębianiu się w potencjalne powody, dla których mało kto może Cię znieść.

Kiedy osiągamy dorosłość i zostawiamy za sobą uciążliwe traumy wieku nastoletniego, wielu z nas ma tendencję do ślizgania się po doświadczeniach życia bez chwili oddechu i zrobienia kroku w tył, aby zastanowić się, w jaki sposób poznajemy innych ludzi.

Jesteśmy, kim jesteśmy.

Tak więc, kiedy sprawy nie układają się dobrze w relacjach osobistych lub biznesowych i okazuje się, że nie mamy zbyt wielu przyjaciół lub sojuszników, naturalne jest przekonanie, że to „oni” mają jakiś problem.

Ale co, jeśli są pewne rzeczy w naszym zachowaniu lub osobowości, które są w jakiś sposób odpychające lub nawet obraźliwe? Być może naprawdę istnieją pewne bariery, które uniemożliwiają ludziom lubienie Cię.

9 powodów, dla których niektórzy mogą Cię nie lubić.

Co takiego może spowodować, że jesteś mniej popularny niż większość? Dlaczego tęsknisz za zaproszeniami na imprezy i często czujesz się jak nicniewarty ktoś? A może czujesz, że Twoja kariera ucierpi, ponieważ zrażasz zarówno przełożonych jak i współpracowników?

Przyjrzyjmy się kilku możliwym czynnikom. Przy odrobinie zdrowej autorefleksji jeden lub dwa z nich mogą rezonować z tobą i dać ci wskazówki, jak możesz zmienić swoje zachowanie i zdobyć więcej przyjaciół.

  1. Za dużo gadasz. Prowadzenie szeroko zakrojonej rozmowy to jedna z największych przyjemności życia, ale zdecydowanie jest to ulica dwukierunkowa. Jeśli jedna osoba dominuje w rozmowie i nie daje innym szansy na wyrażenie własnych opinii, wywoła to u słuchacza frustrację i urazę. Zmuszanie do słuchania jednej osoby wypowiadającej się o sobie, swoich uczuciach, związkach i problemach nie jest rozmową… to sesja terapeutyczna, za którą ludzie płacą! Istnieje dość złożony zestaw niepisanych zasad dotyczących tego, jak działa konwersacja, których uczymy się głównie metodą prób i błędów, gdy dorastamy. Najlepszy rozmówca to naprawdę dobry słuchacz! Pamiętaj o tym i upewnij się, że zadajesz szczere pytania o to, co dzieje się w życiu ludzi, z którymi rozmawiasz. I uważnie słuchaj ich odpowiedzi! Zrób to, a nie popełnisz błędu i nie odepchniesz innych od siebie.
  2. Lubisz się popisywać. Nikt nie lubi przechwalania się! Jeśli twoje życie jest idealne i jesteś tak cholernie mądry, bogaty lub odnoszący sukcesy, nigdy nie ma żadnego usprawiedliwienia, by wciskać swoją rzekomą wyższość do gardeł zwykłych śmiertelników. Rzeczywistość jest taka, że dla większości ludzi życie jest dość ciężkim kawałkiem chleba… więc trudno się dziwić, że nie są pod wrażeniem, a nawet otwarcie wrogo nastawieni do każdego, kto ma zwyczaj podkreślania swoich licznych osiągnięć lub obnoszenia się z nowym samochodem czy zdjęciami z egzotycznych wakacji. Nie chodzi o to, że są zazdrośni, ale ich własne życie jest w jakiś sposób pomniejszone w porównaniu z twoją czarującą egzystencją. Media społecznościowe sprawiły, że popisywanie się jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jednym kliknięciem możesz podzielić się swoimi sukcesami ze swoimi „przyjaciółmi” i pokazać im, jak wspaniałe jest Twoje życie. Być może nawet nie uważasz tego za przechwałki. Zaufaj mi: tak jest. Zdobędziesz szacunek ludzi, jeśli oprzesz się chęci podkreślania swoich sukcesów i skupisz się bardziej na osiągnięciach innych. Co nie oznacza, że zawsze wszystko masz trzymać dla siebie. Po prostu rób to z głową.
  3. Unikasz za wszelką cenę brania winy na siebie. Wszyscy popełniamy błędy. Oczywiście, że tak. Dobrze to podsumowuje odwieczny aforyzm „błądzić jest rzeczą ludzką”. A kiedy popełnimy błąd, najlepszym sposobem na wyjście z tego jest zmierzenie się z nim, przeproszenie i miejmy nadzieję, że wyciągniemy wnioski z niefortunnego doświadczenia. Ale ktoś, kto konsekwentnie nie przyznaje, że się myli, a co gorsza, będzie się kłócił, że to ktoś inny popełnił błąd, szybko straci przyjaciół. Nie zrozumcie mnie źle, nie jest łatwo coś zepsuć i przeprosić, a czasem bywają nieprzyjemne konsekwencje. Ale jest to właściwy sposób działania. Niedopuszczalne jest natomiast zrzucanie winy na jakąś niewinną osobę i patrzenie, jak wali się czyjś świat.
  4. Zastraszasz innych. Niezależnie od tego, czy w domu, czy w pracy, jednym z najszybszych sposobów na utratę przyjaciół i szacunku jest wpadnięcie w pułapkę napinania metaforycznych mięśni i zaczepiania innych, którzy zachowują się inaczej lub mają opinie sprzeczne z Twoimi. Bycie łobuzem polega na karmieniu własnej niepewności i w rzeczywistości jest demonstracją słabości, a nie siły. Z tego powodu prześladowcy prawie zawsze tworzą kliki, które wspólnie zastraszają lub wyśmiewają tych, którzy im nie pasują. Bycie częścią takiej grupy podobnie myślących ludzi wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Prześladowcy mogą myśleć, że mają przyjaciół, ale w rzeczywistości grupę trzyma raczej strach przed wykluczeniem, niż wzajemna miłość i szacunek. Cofnięcie się o krok i ocena własnej grupy i sposobu jej funkcjonowania może dać Ci kilka wskazówek. Czy to klika? Czy opiera się na zastraszaniu i wykluczaniu innych? Jeśli tak, myślę, że sam wymyślisz, co musisz zrobić.
  5. Masz kiepską higienę osobistą. Przykro mi, że sprowadzam to do tematu zapachów ciała, ale przepocone pachy, śmierdzący oddech lub ogólna nieczystość w naszym XXI-wiecznym zachodnim społeczeństwie, nie zapewnią ci żadnych przyjaciół. W dawnych czasach, kiedy wszyscy brzydko pachnieli, nie byłby to taki problem, ale teraz nie ma prawie żadnej wymówki, aby ktoś wyszedł z domu w brudnych ubraniach bez prysznica, mycia zębów i umycia włosów. Ostatecznie sprowadza się to do uprzejmości wobec innych, ponieważ nawet jeśli nie czujesz własnego zapachu, słaba higiena osobista wytwarza dość nieprzyjemną atmosferę. W zatłoczonych metropoliach, w komunikacji miejskiej czy w biurze, nikt nie będzie chciał siedzieć blisko Ciebie, ale w ciasnych przestrzeniach będzie do tego zmuszony i nie podziękuje Ci za to. Wpłynie to również na Twoje życie zawodowe. Możesz nie zostać zatrudniony w pierwszej kolejności, ale nawet jeśli pokonasz tę przeszkodę, Twoi współpracownicy mogą Cię odrzucić, zanim zbliżą się na tyle, by poznać twoje imię! Jeśli uważasz, że mogłeś trochę odpuścić na froncie higieny osobistej, dobrą wiadomością jest to, że jest prosta droga do poprawy i zmiany sytuacji szybciej, niż możesz zmienić koszulę!
  6. Dużo narzekasz. Nie jest tajemnicą, że czasami życie może być trochę męczące (a nawet często). Jest kilka ważnych wydarzeń, które należy uczcić po drodze, ale rzeczywistość dla wielu z nas jest taka, że prawdopodobnie jest więcej zmagań, niż wygranych. Ale to nie znaczy, że można jęczeć każdemu, kto wysłucha wszystkiego z czym masz do czynienia w swoim własnym życiu. Prawdopodobnie i tak są dość zajęci myśleniem o sposobach pokonania labiryntu stresów we własnym życiu. Nie będą ci dziękować za dołożenie im ciężaru, dzieląc się własnymi nieszczęściami. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie zdecydowanie wolą tych, którzy pozostają pozytywnie nastawieni w obliczu przeciwności. Handlarze szklankami do połowy pełnymi będą prawdopodobnie znacznie bardziej popularni, niż ci od szklanek do połowy pustych. Dlaczego nie spróbować oprzeć się impulsowi ciągłego narzekania? Ludzie nie chcą słyszeć twoich jęków ani przyjaźnić się ze zgorzkniałą osobą. Oprócz lepszego towarzystwa, pozytywne nastawienie psychiczne sprawi, że poczujesz się lepiej! Jeśli potrzebujesz narzekać (a czasami wszyscy to robimy), zrób to z przyjacielem i poproś o pozwolenie, zanim to zrobisz. I poskarżyć się tylko jednej lub dwóm osobom. Kiedy już coś wyrzucisz z siebie, po co to powtarzać wszystkim innym? Służy tylko temu, abyś pogrążył się w samych negatywach.
  7. Plotkujesz. Na pierwszy rzut oka, dzielenie się plotkami wydaje się świetnym sposobem na upewnienie się, że podążasz za tłumem. Jeśli znasz jakąś soczystą historyjkę o innej osobie, bycie osobą, która ujawni te informacje innym, prawdopodobnie zwiększy twoją popularność w krótkim okresie. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli staramy się nie słuchać, większość z nas po prostu nie może powstrzymać się od słuchania o jakimś dramacie rozgrywającym się w życiu naszych znajomych. Zauważ jednak, że powiedziałam „krótko”. Dlaczego tak jest? Ponieważ rozpowszechnianie plotek obraża ludzi i prędzej czy później zostaniesz skonfrontowany z tym złym nawykiem. Będzie to dla Ciebie niezręczne i krępujące, ale co gorsza, zostaniesz wykluczony z powodu zwykłych plotek. Gdy zdobędziesz reputację plotkarza, niewiele osób będzie chciało się z Tobą kontaktować, ponieważ nie będą Ci ufać, że zachowasz wszystko, co mówią, w tajemnicy. Następnym razem, gdy będziesz mieć ploteczkę o kimś, kogo znasz, postaraj się jak najlepiej oprzeć się pokusie dzielenia się nią.
  8. Jesteś hiperkrytyczny. Kiedy Twoje własne standardy osiągnięć są wyjątkowo wysokie i nie akceptujesz niczego poza tym, co najlepsze, jeśli chodzi o własne wyniki, bardzo łatwo jest odrzucić innych, których poziom osiągnięć spada poniżej twoich wzniosłych oczekiwań. To zrozumiałe. Ale bycie celem niekonstruktywnej krytyki nie jest najlepszym motywatorem. Niezależnie od tego, czy jesteś w sali konferencyjnej, szatni, czy w barze, jeśli jesteś postrzegany jako ktoś, kto nigdy nie chwali ani nie zachęca i jest wciąż gotowy na ostre komentarze, wkrótce zauważysz, że Twoja grupa rówieśników Cię opuści. Możesz postrzegać krytykę jako sposób, aby pomóc innym osiągnąć więcej, ale uwierz mi, to nie jest to, co czujesz, gdy otrzymujesz tylko i wyłącznie negatywne oceny. Oczywiście udzielaj konstruktywnych porad, starannie ułożonych z pozytywnymi wydźwiękami, ale hiperkrytyczne upokorzenia nie przyniosą ci żadnych przyjaciół.
  9. Zawsze się spóźniasz. Niektórzy ludzie zawsze spóźniają się na spotkania i nie zastanawiają się nad jakimikolwiek niedogodnościami, jakie może to spowodować dla innych lub jak niegrzecznie jest kazać im czekać. W jakiś sposób te osoby po prostu nie rozumieją, że wydaje się to w najlepszym razie bezmyślne, a w najgorszym aroganckie. Zaskakująco łatwo jest pomyśleć, że zasady Cię nie obowiązują i że możesz dotrzeć gdzieś zawsze z 30-minutowym opóźnieniem. Tak nie jest! Okazuj uprzejmość innym, przybywając na czas, a będą Cię za to szanować. Oczywiście zawsze zdarzają się sytuacje, w których problemy z transportem lub inne nieuniknione problemy powodują, że się spóźniamy. Pamiętaj tylko, że czas innych ludzi też jest cenny.

Podsumowując to wszystko… Chęć bycia częścią tłumu, to bardzo ważna cecha człowieka. To ostatecznie sprowadza się do instynktu przetrwania, w którym bezpieczeństwo jest w liczbach. W końcu bezpieczniej jest być „w” niż „na zewnątrz”. Ale jeśli chcesz mieć więcej przyjaciół i piąć się w górę w stawce popularności, aby czuć się bezpiecznie, jako członek „plemienia”, musisz nauczyć się grać zgodnie z zasadami.

Sztuką jest zastanowić się, jak chcesz być traktowany przez innych, a następnie odnosić się do nich za pomocą tych samych wartości. Nie możesz łatwo zmienić swojej osobowości, ponieważ wiele z niej jest na stałe wpisane w Twoje DNA, ale możesz zmienić sposób, w jaki się zachowujesz. Jeśli któraś z wymienionych powyżej rzeczy wydaje Ci się znajoma, to naprawienie tego zachowania będzie pierwszym krokiem na drodze do lepszej – i bardziej popularnej – wersji Ciebie.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com