Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Miłość RELACJE

Dlaczego warto być w związku?

27/02/2020

Dlaczego warto być w związku?

Czy to pytanie retoryczne? O jak wielu pozytywnych rzeczach związanych z byciem w związku, jesteś w stanie pomyśleć? A co z tymi, którzy jednak panicznie boją się wejść w jakiekolwiek relacje? Z kimś, kogo bardzo lubią, kochają, na kim im zależy?

Romantyczna miłość i bycie w związku, to coś, do czego bardzo wielu ludzi dąży. Jako ludzie, nie możemy zaprzeczyć, że gdy jesteśmy z kimś, kto nas interesuje, rzeczy i sytuacje wydają się bardziej ekscytujące. Ale wiesz, jak to mówią: do tanga trzeba dwojga.

Bycie w związku wymaga współpracy. Samo nic się nie zrobić. Ale zanim Zaczniesz się zastanawiać, co może się nie udać, mam dla Ciebie kilka rzeczy, dla których naprawdę warto rozważyć bycie w relacji z drugim, kochanym człowiekiem.

MOTYWACJA.

Na pewno widziałeś jakieś filmy, w których główny bohater nawet zyskuje „supermoce” i dzięki miłości jest w stanie osiągnąć wszystko. Cóż… Nie jest to do końca fikcja. Gdy jesteś w zdrowej relacji, druga osoba może być doskonałym powodem, by coś zmienić, poprawić, ulepszyć siebie. Pośrednio lub bezpośrednio. Poza tym, bycie szczęśliwym i otrzymywanie miłości zwiększa wydzielanie endorfin, które dodają nam energii do działania.

OTWARTY UMYSŁ.

O tym nie zawsze się myśli, nie zawsze pamięta, ale to bardzo ważny element. Kontakt z osobą, na której nam zależy prowadzi do tego, że się uczymy i rozwijamy. Np. im więcej wiesz o partnerce, tym bardziej Twój umysł jest otwarty na jej życie i to, jakim jest człowiekiem. Możesz poznać jej perspektywę na różne rzeczy. Poszerzyć wiedzę o jej hobby, pasje, doświadczenia. To nieustanna nauka. Warto lubić się uczyć.

WSPÓŁPRACA.

Aby utrzymać silny i zdrowy związek, musi występować współpraca. Nie musicie się we wszystkim absolutnie zgadzać, bo jest to niemożliwe, ale gdy oboje stawiacie czoła jakiemuś problemowi – walczycie z nim razem. Oba podejścia są równie ważne, prane pod uwagę i wypracowane rozwiązanie.

ZDROWIENIE.

I nie mam tu na myśli tego, że Twój partner ma być Twoim lekarstwem na wszystko. Są też blizny, które zostaną z nami na zawsze i nie da się ich wygładzić. Ale będąc w związku, mamy poczucie, że mimo wszystko, mimo bólu, traumy i przemocy w przeszłości, ktoś dla nas jest. Chce być. I nawet jeśli problem nie jest jakiś olbrzymi, może ktoś Cię wkurza w pracy, jesteś sfrustrowany, to obecność partnera pokaże Ci, że dasz sobie radę. Czujesz ulgę. Nawet jeśli jedyne, co partner daje, to po prostu towarzystwo.

WSPARCIE MORALNE.

Gdy spotykamy się z kimś, na kim nam zależy, zupełnie naturalne jest to, że mamy wyższy poziom pewności siebie. I to nie tylko takiej związanej z fizycznością, gdy nasza twarz nabiera blasku, a ukochana osoba wielbi każdy centymetr naszego ciała, ale też takiej związanej ze zdrowiem psychicznym. I dostajemy wsparcie w trudnych chwilach, epizodach, depresji, manii, lękach. Bo już sama obecność daje nam większy luz psychiczny i świadomość, że ktoś po prostu JEST.

ZDROWIE PSYCHICZNE.

Gdy w związku jest zrozumienie i współpraca, to zdecydowanie poprawia się nasz ogólny dobrostan. Połączenie ekscytacji, szczęścia i spełnienia, które czujesz, gdy jesteś z ukochaną osobą, sprawia, że świat wydaje się łatwiejszy do zniesienia. Łatwiej też rozwiązać problemy, gdy wierzysz w siebie nie tylko Ty, ale i ona/on.

Być dla kogoś wsparciem. Być ukochaną osobą. Być blisko. Kochać, wspierać, motywować, dopingować. Być w związku. To praca. Trudna. Warta wysiłku i trudów, ale pamiętajcie, że nie za wszelką cenę. Nie cenę Waszego zdrowia (fizycznego i psychicznego). W każdy związek trzeba coś włożyć, dać coś od siebie, żeby to w ogóle zagrało. Ale pamiętajcie o sobie, ok?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Dlaczego rozmiar cycków jest ważny?

    następny artykuł

    Jak być atrakcyjnym?