Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Miłość RELACJE

Jak dobrze inwestować w związek?

14/02/2016

Jak dobrze inwestować w związek?

Gdy się zakochujemy, wydaje się, że każda chwila życia i nasze myśli przepełnione są ukochaną osobą. Mózg wie, jak zdobyć jej serce, okazać miłość i scementować związek. Kilka pierwszych miesięcy może sprawić, że jesteśmy jak uzależnieni, czasem nawet zdarza się, że odczuwamy fizyczne skutki “odstawienia” fizycznej obecności drugiej osoby. Zauroczenie to ogromna siła.

Gdy minie ten etap, trochę wręcz lękowy, zaczynamy się uspokajać, a nasza miłość ewoluuje w stabilny związek, w którym nie wszystko zawsze musi być takie „akuratne”. Życie staje się pewną harmonią między lekkim szaleństwem a spokojem, szacunkiem i intymnością.

6940148192_c86fa810cd_z

Czy w ferworze codziennych spraw i obowiązków można nadal utrzymać bliskość i zażyłość emocjonalną?

Oczywiście. Niżej znajdziecie 3 sugestie, jak inwestować w relację, by była zgodna, szczęśliwa i trwała.

Chwila (lub więcej) pełnej uwagi i obecności. Codziennie. Nawet jeśli to tylko pochwycenie wzroku i głębokie spojrzenia, wyznanie miłości, słuchanie o radościach i smutkach minionego dnia. Pełne zaangażowanie w kontakt, nawet wtedy, gdy telewizor jest włączony, ziemniaki jeszcze nieobrane albo leżycie w łóżku i rozkładacie miniony dzień na czynniki pierwsze.

Pocałunek, przytulenie, pogłaskanie po włosach lub jakakolwiek inna forma dotyku i kontaktu fizycznego. Codziennie. Tak jak wszyscy mamy potrzebę jedzenia, tak samo potrzebujemy dotyku drugiego człowieka. Gdy nie otrzymujemy go od kogoś bliskiego, możemy cierpieć na zaburzenie (tak tak, jest takie), zwane “głodem dotyku” lub “głodem skóry”. Najczęściej dotyka tych, którzy żyją samotnie lub w związkach na odległość, ale też wtedy, gdy uczucie zaczyna umierać, a partnerzy są dla siebie już tylko współlokatorami. Niezaspokojona potrzeba dotyku prowadzi do negatywnych emocji i problemów ze zdrowiem, jak stany depresyjne, ból fizyczny czy zaburzenia lękowe.

love-heart-hand-romantic-large

Wyrażanie wdzięczności za to, że ukochany po prostu JEST w Twoim życiu. Powinno się nie tylko ją wyrażać, ale przede wszystkim sobie to uświadomić. Powiedzenie komuś “dziękuję, że jesteś”, to wspaniały prezent, który poprawia samopoczucie i podbudowuje ego. A im częściej będziesz to powtarzać także samemu sobie – tym głębiej się zaangażujesz i poczujesz pełne oddanie.

Oczywiście, znajdzie się parę osób, dla których jedynym wartościowym “wyrażeniem uczuć” są diamenty, nowe samochody, bilety do Hiszpanii czy inne tego typu rzeczy. Jednakże związek, w którym przede wszystkim dajemy sobie uwagę, dotyk i wdzięczność, mają większe szanse na to, by być relacją długoterminową, która przetrwa każdą burzę. Drogie zabawki są tymczasowe, oddanie trwa dłużej i daje realne szczęście. A jak Wy inwestujecie w związek?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Podcast 3

    następny artykuł

    Psychologiczna pierwsza pomoc