Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki

Energia bez kofeiny

23/06/2014

Energia bez kofeiny

Prywatnie uwielbiam kawę. Lubię jej zapach i smak. Najlepiej w ciekawym, dobrym, inteligentnym towarzystwie, ale uwielbiam też te momenty, gdy z kubkiem kawy, siedząc pod kocem, zanurzam się w kolejnej książce. Jednak wiem, że nie wszyscy z Was są zwolennikami tego sposobu dodawania sobie energii rano czy w ciągu dnia. Dlatego mam dla Was 10 sposobów na to, by pozostać pełnym energii bez zastrzyku kofeinowego.

Przeciętna osoba wypija 2-3 szklanki napoju z kofeiną dziennie. Organizm absorbuje ją w ciągu 35-45 minut i oddziałuje przez około 3 godziny. Kofeina może uzależniać, dlatego odstawienie jej może trwać od 12 godzin do nawet 9 dni. W tym czasie można odczuwać zmęczenie, bóle głowy, drżenie mięśni, stany depresyjne, irytację i obniżony poziom energii. Jednak jest możliwe, by czuć „kopa” bez niej.

energia bez kofeiny

Oto 10 sposobów na bezkofeinowego energetycznego kopniaka:

 1. Przerwa na delikatne ćwiczenia. Zmień scenerię. Wyjdź na świeże powietrze. Nie musisz od razu przebiec półmaratonu, ale pospaceruj chociaż 15-30 minut. Ćwiczenia dodadzą energii Twojemu umysłowi i ciału. Dodatkowo, wystawiając twarz do słońca, dasz sobie doskonały zastrzyk witaminy D.
 2. Muzyka. Chyba wszyscy mamy jakieś swoje ulubione utwory, które sprawiają, że nawet w najbardziej leniwy dzień jesteśmy w stanie wstać i tańczyć. Wrzuć je na odtwarzacz lub płytę i słuchaj w każdej mniej naenergetyzowanej chwili.
 3. Zjedz coś. Maliny, grejpfruty, jabłka i pomarańcze. Te owoce na pewno dodadzą Ci energii. Unikaj mięsa, pieczywa i produktów mlecznych, sprawią, że będziesz „ociężały” i Twoja energia znacznie się obniży.
 4. Śpij. Pamiętaj o tym, by w nocy zapewniać sobie odpowiednią ilość snu, a w ciągu dnia ucinać sobie energetyzujące drzemki. Najlepiej 30-40 minutowe, zanim nasz organizm wpadnie w głęboką fazę, z której trudno się wybudzić.
 5. Nie opuszczaj śniadania. Opuszczanie posiłków rozreguluje Twój metabolizm przez co możesz przybierać na wadze i tracić energię. Dodatkowo opuszczanie śniadań sprawi, że Twój poziom cukru w mózgu z rana będzie niski i spowoduje znaczne spadki energii w ciągu dnia.
 6. Pij. Wodę oczywiście. Jak najwięcej. Nawodniony mózg pracuje dużo lepiej, a Ty będziesz mieć wysoki poziom energii.
 7. Rozciągaj się. Przeciągaj nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Poprawisz w ten sposób swoją elastyczność, a także poprawisz cyrkulację krwi, co pobudzi Cię na dłuższy czas.
 8. Odrzuć negatywne myśli. To chyba najtrudniejszy punkt, bo nie zawsze nam się to udaje, jednak skupienie się na pozytywnych aspektach dnia i życia sprawia, że optymizm oddziałuje także na nasze ciało i umysł, przez co udaje nam się mieć więcej pozytywnej energii w ciągu dnia i na dłużej.
 9. Bierz witaminy. Upewnij się, że Twoje ciało otrzymuje wszystkie witaminy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli w posiłkach nie dostarczasz sobie wszystkiego, co potrzebne – rozważ zakup suplementów witaminowych.
 10. Socjalizuj się. Wstań i pogadaj ze współpracownikami, przyjacielem, sąsiadem, panią w sklepie. Każde oderwanie myśli i wrzucenie ich na inne tory, a przede wszystkim dobra dawka śmiechu, pomogą utrzymać wysoki poziom energii na co dzień.

Pamiętajcie, że kofeina to nie tylko kawa, ale także napoje energetyczne, herbata (zawiera teinę), coca cola i inne tego typu produkty. Może zamiast wypijać czwartą filiżankę, spróbujesz powyższych sposobów? Co działa na Ciebie? Co sprawia, że się energetyzujesz?


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com