Blog dla chcących więcej

Ciekawostki Eksperymenty psychologiczne

Gdzie się kryje pogarda i wstyd?

21 czerwca 2014

Wszyscy doskonale wiemy, że każda emocja wywołuje silne reakcje w naszym ciele. Ale naukowcy z Aalto University w Finlandii postanowili pójść o krok dalej i pokazać GDZIE konkretnie te emocje się znajdują.

Badając 700 osób z Finlandii, Szwecji i Tajwanu, eksperymentatorzy doszli do wniosku, że odczuwane emocje są uniwersalne, bez względu na przynależność kulturową czy etniczną. I tak np. zakochanie jawi się jako poczucie błogiego ciepła w całym ciele, a niepokój czy strach – nieprzyjemnym skurczem w okolicach klatki piersiowej.

Badania te ukazały się w prestiżowym piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Jak wyglądał eksperyment?

Wywoływano wśród wszystkich uczestników konkretne emocje, a następnie proszono ich, by za pomocą komputerowych postaci człowieka zaznaczyli miejsca w ciele, w których odczuwali daną emocję i czy była ona ciepła, gorąca, chłodna itp.

Następnie wszystkie wyniki uśredniono i przedstawiono na schemacie poniżej.

mapa emocji

Zastanówcie się, czy u Was też to tak wygląda? Czy radość jest przyjemnym ciepłem rozlewającym się w okolicach głowy i piersi? Albo czy przygnębienie i depresja to uczucie wszechogarniającego chłodu?

Zainteresowanych szczegółami badania odsyłam do źródła.


  Psycholog. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Fascynuje mnie człowiek i nauka. Prywatnie uwielbiam podróże, merytoryczne dyskusje do rana i inspirujące książki (zwłaszcza reportaże i pozycje naukowe). Mieszkam w Sydney i podglądam życie Australijczyków. Opowiesz mi coś o sobie?


  poprzedni artykuł

  Magia czerwonych ust

  następny artykuł

  Energia bez kofeiny

  q