Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki Eksperymenty psychologiczne

Magia czerwonych ust

19/06/2014

Magia czerwonych ust

Najpierw mały test. Która z kobiet na zdjęciu jest młodsza?

twarze

Po lewej stronie? Po prawej?

Na lewym zdjęciu kontrast został zwiększony, dlatego też ta twarz wydaje się młodsza od prawej, chociaż na obu fotografiach jest ta sama kobieta.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, nieświadomie określamy czyjś wiek, właśnie na podstawie kontrastu między elementami twarzy, jak brwi czy usta a kolorem skóry. Do takich wniosków doszli badacze z Gettysburg College w Pensylwanii po serii badań. Ponad 1000 osób oglądało zmodyfikowane komputerowo obrazy twarzy i oceniało, która z nich jest młodsza, a która starsza.

Jak wyjaśnia prof. Richard Russell: „Z wiekiem zachodzą zmiany prowadzące do tego, że twarz traci kontrast. Wargi stają się mniej czerwone, ale jednocześnie otaczająca je skóra robi się czerwieńsza. Odnotowujemy te zmiany nieświadomie i między innymi na ich postawie oceniamy wiek obserwowanej osoby.”

Wyjaśnia to także sens i cel robienia makijażu. Czerwone, mocno kontrastujące z odcieniem skóry usta, ciemne powieki czy brwi sprawiają, że kobieta wygląda młodziej, a przez to często jest uważana za bardziej atrakcyjną.

Wnioski? Wyciągnijcie sami, ale chyba warto czasem zwyczajnie zrobić make up na co dzień ;)

red lips


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Zamknij się!

    następny artykuł

    Gdzie się kryje pogarda i wstyd?