Golić czy nie golić? Oto jest pytanie!
Od gwiazd rocka po gwiazdy kina, wielu dobrze znanych, popularnych mężczyzn nosi brodę. Przez lata i na całym globie (tak, Ziemia nie jest płaska), brody były związane np. z religią, klimatem czy kulturą. I mimo to, ludzie z zewnątrz wciąż bardzo szybko wyciągają wnioski niewiadomo skąd na temat osoby, która za tą brodą się kryje.
Jednak każdy, kto chce podjąć dyskusję, czy takie szybkie osądy są uczciwe, powinien rozważyć, czy te automatyczne stereotypy są korzystne.
Zapuszczać czy nie zapuszczać? Oto jest decyzja, przed którą staje wielu mężczyzn.
Jasne, część tej decyzji zależy od tego kim jesteś, gdzie pracujesz, co sądzi o zaroście Twoja partnerka czy partner i inne praktyczne rzeczy, które mimo wszystko, warto wziąć pod uwagę.
Urok brody dla wielu mężczyzn, jeśli ta niekoniecznie im pasuje, dziś jest, jutro go nie ma. Przecież facet jest raptem jedno golenie od całkowitej zmiany wyglądu. A jednak wielu z nich nie decyduje się na to, by skorzystać z tego, co jednak broda daje. Potwierdzone badaniami.
Badania Tessy Clarkson i in. (2020) pokazały, że mężczyźni z zarostem są postrzegani przez płeć przeciwną, jako atrakcyjni i dominujący, zarówno społecznie, jak i fizycznie.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland odbyły się przy udziale 919 kobiet w wieku 18-70 lat, które oceniały fotografie mężczyzn z różną ilością zarostu na twarzy. Wśród 30 różnych fotografii, znalazły się takie z mężczyznami kompletnie ogolonymi, z pełnym zarostem, a po odrobinie pracy z Photoshopem ukazywały tych samych mężczyzn lekko sfeminizowanych i zmaskulinizowanych. Kobiety miały za zadanie określić, z którym facetem, bazując na jego ATRAKCYJNOŚCI, który „nadaje się” do związku długoterminowego lub krótkoterminowego.
Wyniki pokazały, że im większy zarost, tym wyższa atrakcyjność. Mężczyzna z brodą sprawia wrażenie ciekawszego i atrakcyjniejszego do relacji długodystansowej.
Łysi i brodaci
Badacze mówią, że takie wyniki są zrozumiałe, ponieważ męski facet z zarostem wskazuje na dominację społeczną, np. wysokie stanowisko, inteligencję, a także siłę fizyczną i dużą ilość testosteronu (nawet jeśli realnie tak nie jest). Dodatkowo zarost uwypukla męskie cechy, a maskuje niedoskonałości czy drobne wady.
Postrzeganie męskości odnosi się tutaj także do jej związku z męską twarzą (np. mocna szczęka), siłą fizyczną, zdolnością walki i asertywnością. Komputerowe podrasowywanie cech twarzy doprowadziło też do innego postrzegania wieku i dominacji ogólnej mężczyzny. Autorzy zanotowali także, że męska twarz wpływa na związkowe wybory kobiet, bo dostarcza im podświadomej informacji o sile i zdrowiu.
Ale czy zapuszczenie brody może być samospełniającym się proroctwem? Clarkson odkryła, że brodacze sami siebie widzą i czują jako bardziej męskich i nafaszerowanych testosteronem, co prowadziło do społecznej dominacji. Ci sami mężczyźni mieli więcej silnych stereotypowych poglądów na męskość w heteroseksualnych relacjach, niż faceci gładko ogoleni.
Kobiety, które nie lubią brodaczy
Oczywiście nie każda kobieta uwielbia zarost. Badania wskazują jasno na ich lęki i fobie dotyczące pasożytów we włosach lub chorób skóry. Jak widać, broda nie zawsze kojarzy się z czystością i zadbaniem. Te same kobiety uważają też, że broda jest raczej oznaką zaniedbania.
Brody – trend czy tradycja?
Badanie zawierało także interesujący element psychologiczny dotyczący moralności. Kobiety, które wykazały to, co naukowcy nazywali „obrzydzeniem moralnym”, częściej preferowały brody.
Według autorów:
„Preferencje kobiet w stosunku do brodaczy wzrosły również w związku z samozadowoleniem moralnym kobiet, które mogą również odzwierciedlać powiązania między brodami a konserwatyzmem politycznym oraz tradycyjne poglądy na temat męskości w związkach heteroseksualnych”.
Autorzy nie stwierdzili, by kobiety o „większych ambicjach reprodukcyjnych” preferowały brody, rozważając długotrwałe relacje. Chociaż, gdy uwzględnili obecny status kobiet, zarówno samotne, jak i zamężne, to kobiety, które chciały mieć dzieci, uważały brody za bardziej atrakcyjne niż kobiety, które nie chciały mieć dzieci.
Wygląd się przecież liczy
Oczywiście relacje rozwijają się zgodnie z wieloma różnymi czynnikami i dynamiką osobowości zaangażowanych stron. Warto jednak zauważyć, jak kobiety reagują na wygląd mężczyzny, gdy ma brodę. Niezależnie od tego, czy reprezentują trend czy tradycję, zarost dla mężczyzn pozostaje wyborem z szerszymi konsekwencjami, niż tylko sam wygląd.
Jak tam Wasz zarost?
Źródło:
- Tessa R. Clarkson , Morgan J. Sidari , Rosanna Sains , Meredith Alexander , Melissa Harrison , Valeriya Mefodeva , Samuel Pearson , Anthony J. Lee and Barnaby J. W. Dixson, “A multivariate analysis of women’s mating strategies and sexual selection on men’s facial morphology,” Royal Society Open Science, 15 January, 2020;
- https://doi.org/10.1098/rsos.191209.
- psychologytoday.com