Blog dla chcących więcej

ZABURZENIA

Iluzja wklęsłej maski – pomoc w diagnozie schizofrenii?

24 maja 2014

Iluzja wklęsłej maski – pomoc w diagnozie schizofrenii?

W iluzji wklęsłej maski widz postrzega wklęsłe wnętrze maski jako normalną „wypukłą” twarz. Złudzenie to obnaża strategie mózgu, dążącego do nadawania światu sensu. Mózg łączy to, co dociera do niego z narządów zmysłów (przetwarzania dół – góra) z tym, czego oczekuje opierając się na wcześniejszych doświadczeniach (przetwarzanie góra – dół). Przetwarzanie góra – dół wykorzystuje wiedzę i wspomnienia jako modele. Wszystkie twarze jakie spotkaliśmy w swoim dotychczasowym życiu były wypukłe, więc jakąkolwiek nową twarz widzimy, oczywiście też powinna być wypukła. To oczekiwanie jest tak silne, że jest w stanie zdominować wszystkie informacje, które świadczą o czymś przeciwnym. Wszelkie wizualne wskazówki, takie jak cienie i głębia, są przeinterpretowane.

Jednak osoby ze schizofrenią są w stanie dokonać czegoś niemal niemożliwego – widzą wklęsłą maskę jako wklęsłą maskę. Schizofrenia zaliczana jest do zaburzeń psychotycznych, charakteryzuje się upośledzeniem postrzegania i myślenia, często omamami i urojeniami, objawami katatonicznymi i zaburzeniami afektywnymi.

Co zauważyłeś Czytelniku?

 

 

 


    Psycholog. Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Fascynuje mnie człowiek. Prywatnie uwielbiam podróże, merytoryczne dyskusje do rana i inspirujące książki. Mam słabość do Coli No Sugar i czerwonych żelków. Opowiesz mi coś o sobie?