Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Inspiracja ROZWÓJ

Jak być pewnym siebie?

14/09/2015

Jak być pewnym siebie?

Od czasu do czasu wszyscy potrzebujemy motywacyjnego kopniaka.

Pewność siebie. To to drobne “coś”, które robi dużą różnicę między byciem przerażonym a poczuciem mocy. Gdy czujesz się pewny siebie, jesteś nie do powstrzymania i wydaje się, że podążasz dobrą ścieżką w życiu. Z drugiej jednak strony, gdy nie czujesz w sobie tej siły, boisz się i często wszystko, co widzisz przed sobą wydaje się być tylko porażką.

W pewnym momencie swojego życia WSZYSCY zmagamy się z brakiem pewności siebie. Pytanie, jak to zmienić?

Man jump

Nie ma magicznej pigułki ani czarów, które sprawią, że z dnia na dzień staniemy się pewni siebie i swojej wartości, ale są na to dobre sposoby. Sprawdzone w pracy i życiu.

WYJDŹ ZE STREFY KOMFORTU. Gdy zaczynasz robić rzeczy, których sądziłeś, że nie dasz rady, Twoja strefa komfortu zaczyna się rozszerzać. Nawet jeśli robisz coś niedużego, każdego dnia, to krok po kroku, zaprowadzi Cię do do czegoś wielkiego. Rozwiniesz się i poczujesz, że nie można Cię zatrzymać. Po prostu zrób pierwszy krok.

BĄDŹ SOBĄ. I nie przepraszaj za to. Pamiętaj, że nie możesz kontrolować innych i tego, co myślą. Jeśli zapytasz 20 osób, co o Tobie myślą, jest duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz 20 różnych opinii. Raczej obserwuj i słuchaj zdania innych, zamiast się do nich przywiązywać. Znajdź swój własny styl, w którym czujesz się najlepiej. Ubieraj się tak, jak lubisz. Żyj tak, jak Ty sam uważasz, że będzie dla Ciebie najlepiej.

POZNAJ SWOJE LĘKI. Lęk jest normalny. Najważniejsze, by nie dać mu się pochłonąć. Rozpoznać je, wcale nie oznacza, że staną się one rzeczywistością. Lepiej je znać i zmierzyć się z nimi, niż do końca życia unikać i zastanawiać się “co by było, gdyby”. Zapisz to, czego się obawiasz i to, co możesz zrobić, by uczucie lęku złagodzić.

PORZUĆ PERFEKCJONIZM. Próba bycia idealnym za wszelką cenę, może powodować wątpliwości co do nas samych i naszych możliwości, przez co utkniemy w miejscu. Daj sobie pozwolenie na popełnianie błędów. Inaczej zastopujesz swój rozwój i wzrost. Spróbuj czasem po prostu odpuścić.

PAMIĘTAJ, ŻE JESTEŚ SUPER. Zrób listę wszystkich swoich zalet. Zrób też listę osiągnięć. Bądź ich świadomy. Przypominanie sobie co jakiś czas tego, co w nas najlepsze, podnosi nasze poczucie własnej wartości i ułatwia osiągnięcie sukcesu. Zerkaj na tę listę za każdym razem, gdy czujesz się przybity.

ZNAJDŹ COŚ, PRZEZ CO CZUJESZ SIĘ FANTASTYCZNIE – FIZYCZNIE. Jakiś czas temu rozmawiałam z kobietą, która opowiadała, że są takie momenty, w których niemal dosłownie, fizycznie czuje się genialnie (pewność siebie jest nie tylko stanem umysłu). Zapytałam ją, co konkretnie wtedy robi i poradziłam, by robiła tego jak najwięcej. Odpowiedziała, że dzieje się tak, gdy słucha konkretnej piosenki w samochodzie. Wtedy czuje się wspaniale i rośnie jej poczucie własnej wartości. Proste. Macie takie piosenki?

BĄDŹ ŚWIADOMY SWOJEGO CIAŁA. Gdy trenowałam taniec, trener wciąż powtarzał: wyprostujcie się, głowa uniesiona, barki do tyłu. Spróbuj. Chodź i ruszaj się, jakbyś miał w tym konkretny cel. To sprawi, że inaczej spojrzysz na świat, niż idąc przez życie z opuszczoną głową, skulony i z przepraszającym wzrokiem. No to już. Broda do góry. Uśmiech. Kontakt wzrokowy. Poczuj zmianę.

TRENUJ ASERTYWNOŚĆ. Gdy zaczniesz wyrażać swoje potrzeby wprost i na głos, zaczną dziać się cuda. Więc mów o tym, czego chcesz i pragniesz.

MYŚL. Koncentrowanie się na najgorszych możliwych konsekwencjach może sprawić, że poczujesz lęk i przestaniesz działać. Użyj swojej energii, by znaleźć pozytywne rozwiązania. Zobacz rezultaty takie, jakich naprawdę chcesz. Skończ z overthinkingiem.

WYBACZ. Sobie. Przeszłość nie świadczy o tym, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość. Każdego dnia możesz zacząć coś nowego.

Jeśli wprowadzisz te punkty do swojego życia, masz szanse zacząć pokonywać swoje ograniczenia. Pewność siebie i poczucie własnej wartości, są ważną częścią szczęśliwego i pełnego życia.

Co jeszcze sprawia, że czujesz się genialnie?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com