Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ROZWÓJ Stres

Jak najszybciej wypalić się zawodowo – poradnik

05/12/2013

Jak najszybciej wypalić się zawodowo – poradnik

Pół żartem, pół serio. Może nawet bardziej serio. Co robić, by jak najszybciej wypalić się zawodowo. Tutaj w konkretnym przypadku – terapeuty, ale można te punkty odnieść do każdego zawodu.

Do przemyślenia.

 1. Pracuj długie godziny, szczególnie nocą i w soboty. Próbuj pracować we wszystkie święta.
 2. Przyjmuj wiele osób w bardzo trudnej sytuacji życiowej i emocjonalnej i spotykaj je jedna po drugiej, najlepiej trzy lub cztery po kolei. Myśl o nich nawet wtedy, jak nie jesteś w pracy – pora przy obiedzie i o trzeciej nad ranem to dobra pora.
 3. Jeśli musisz, to bierz raz do roku urlop, ale zabieraj ze sobą czasopisma i książki profesjonalne i sprawdzaj codziennie informacje nagrane przez nagłe telefony.Czytaj stale ten sam stary materiał.
 4. Jeżeli jesteś zorientowany strategicznie albo strukturalnie, albo behawioralnie, albo analitycznie, albo na rozwiązywanie problemów, pozostań lojalny wobec swoich idoli. Nie wierz, że ktokolwiek inny mógłby posiadać jakąś wartościową ideę.
 5. Pilnie odnotowuj, jak twoi klienci odwracają wszystko, co próbujesz zrobić.
 6. Opieraj swoje poczucie własnej wartości tylko na pracy. Nie poszukuj życia osobistego, twoi klienci za bardzo cię potrzebują.
 7. Nie wydawaj w ogóle pieniędzy na przyjemny gabinet. Po co miałbyś chcieć spędzać w miłym, atrakcyjnym otoczeniu cały dzień?
 8. Uwierz, że możesz być zwycięzcą w każdej sytuacji. Czy dotyczy to obsesji, narcyzmu, bulimii, ludzi depresyjnych czy maniakalnych – pracuj ze wszystkimi bez wyjątku. I pamiętaj – jeśli nie ma poprawy, to jest to twoja wina.
 9. Nie bądź ambitny. Nie ogłaszaj się, nie myśl o otwarciu prywatnego gabinetu ani zwiększaniu swoich dochodów – to jest dla ludzi interesu.
 10. Przeżywaj swoje życie bez przyjaciół, kochanków czy rodziny. Jeśli przypadkowo zdobyłeś się na rodzinę, to ją ignoruj; jeśli jesteś samotny to nadal szukaj Ideału, nawet jeśli zajmie ci to całe życie. Nigdy nie stawiaj tylko na człowieka.
 • R. Belson „Dziesięć wypróbowanych metod, aby osiągnąć wypalenie zawodowe terapeuty”.

  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 56

  następny artykuł

  Pytanie nr 57