Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Jak nie dać się zgwałcić, poradnik dla każdej kobiety

20/06/2015

Jak nie dać się zgwałcić, poradnik dla każdej kobiety

Dwie kobiety w Ottawie w Kanadzie dochodziły do siebie po traumatycznym przeżyciu, jakim jest seksualna napaść. Policyjny odział ds. seksualnych napaści i przemocy wobec dzieci, podjął śledztwo w sprawie dwóch oddzielnych zdarzeń zgłoszonych w lipcu 2014 roku.

Dwie kobiety, o dwóch różnych porach zostały zaatakowane w zachodniej części miasta. Policja twierdzi, że kobiety szły ulicą, zostały mocno chwycone od tyłu i zgwałcone. Uważa również, że za tymi przypadkami stoi ten sam młody mężczyzna. Żadna z kobiet go nie znała, ale dokładnie go opisały.

I do tej pory wszystko wydaje się być przeprowadzane tak, jak powinno. Było traumatyczne przestępstwo, zeznania, śledztwo, w końcu schwytanie napastnika. Ale policja w Ottawie poszła o krok dalej. I śmiem sądzić, że to ten jeden krok za daleko.

Otóż funkcjonariusze postanowili napisać rady DLA KOBIET (!!!), dotyczące tego co należy lub czego nie należy robić, by nie zostać zgwałconą. Chcecie je poznać?

 • Nie chodź sama w nocy, a jeśli już musisz, bądź czujna w miejscach ciemnych i odosobnionych.
 • Poruszaj się w otwartych przestrzeniach, z dala od ścian, bram i przejść.
 • Obojętnie czy idziesz czy jedziesz – wybieraj najbezpieczniejsza trasę, nawet jeśli jest ona najdłuższa.
 • Powiedz rodzinie i przyjaciołom dokąd idziesz, a po dotarciu – poinformuj ich o tym, że jesteś cała i zdrowa.
 • Przygotuj klucze natychmiast, gdy dostrzeżesz swój dom.
 • Nie wchodź w środowisko, w którym czujesz się niepewnie. Zaufaj swojej intuicji.
 • Znaj swoje fizyczne możliwości i ograniczenia.
 • Nie noś ze sobą broni, bo może zostać wykorzystana przeciwko Tobie.

Potem następuje kilka porad, by już w razie ataku starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących napastnika, zgłosić się na policję, zeznawać, spisać lub zapamiętać tablice rejestracyjne gwałciciela.

Po tym artykule w kanadyjskiej prasie, grupa feministek z Toronto, napisała “poradnik” dla kobiet – jak nie dać się zgwałcić. Może trochę prześmiewczo, może ironicznie, ale zastanówcie się – ile w tym prawdy.

 1. Zacznij wcześnie: Naucz się samoobrony, ale wiedz jakie masz fizyczne możliwości i ograniczenia. Naucz się nie rozmawiać z nieznajomymi zanim w ogóle nauczysz się mówić. Naucz się nie chodzić sama, zanim w ogóle nauczysz się chodzić. A potem naucz się brać odpowiedzialność za to, co zrobił Ci gwałciciel.

 2. Zaufaj instynktom: Unikaj wszelkich miejsc, w których czujesz się niepewnie i tam, gdzie zdarza się najwięcej gwałtów: ściany, bramy, przejścia, ulice, chodniki, korytarze, windy, hol w budynku, parkingi, samochody, transport publiczny, taksówki, parki, bary, restauracje, mieszkania, domy, biura, uniwersytety, licea, domy opieki itd.

 3. Dostosuj się: Nie czerp radości z własnych przyjemności i pragnień. Nie ubieraj się tak, by komuś zaimponować, a już zwłaszcza sobie. Nie uważaj się za wyjątkową i absolutnie się tym nie dziel z otoczeniem. Nie zakładaj krótkich spódniczek i zbyt wiele odkrywających sukienek. Ale pamiętaj też, by nie ubierać się zbyt chłopięco. Unikaj okazywania tego, że nie chcesz być wtłoczona w ramy płciowe, bo ktoś może Cię zgwałcić, aby Cię “zdyscyplinować”.

 4. Nie proś się: Nie uśmiechaj się i nie bądź czarująca. Bądź miła i grzeczna dla wszystkich – jeśli będziesz napastliwa, prosisz się o przemoc. Nigdy nie zapraszaj nikogo do siebie do domu, ale nigdy też nie bądź sama. Nie bądź nieśmiała. Nie bądź bezwstydna. Nie zmieniaj zdania – mieszane komunikaty mogą być niebezpieczne.

 5. Chroń się: Jeśli mieszkasz sama, załóż dodatkowe zamki, kup psa i noś ze sobą małą broń. Jeśli mieszkasz z innymi ludźmi, chodź po domu z psem i bronią, ale dodatkowo upewnij się, że nie nosisz ze sobą broni i psa, bo mogą one zostać użyte przeciwko Tobie.

 6. Umawiaj się mądrze: Nie chodź na randki sama, możesz zostać zaatakowana. Nie chodź na randki w grupie, możesz zostać zaatakowana przez wiele osób. Nie odmawiaj randki, bo możesz obrazić drugą stronę, co może spowodować problemy.

 7. Podczas ataku: Krzycz i wyrywaj się, chyba że napastnik jest typem, który będzie w stanie Cię zabić za to, że to robisz. Jeśli się nie ruszasz, upewnij się, czy nie udałoby Ci się jednak uwolnić, gdybyś walczyła. Rozmawiaj z gwałcicielem, ale nie mów nic, co mogłoby źle zabrzmieć w sądzie. Chroń siebie przed atakiem, ale upewnij się, że będziesz miała kilka siniaków, które będą dobrym dowodem.

 8. Zadzwoń na policję: No chyba, że są ku temu jakieś przeciwwskazania, jak np. niepełnosprawność, prostytucja, bieda, bezdomność, homoseksualizm, inny kolor skóry. A może jesteś osobą niesłyszącą?

 9. Unikaj gwałcicieli: Za wszelką cenę trzymaj się z daleka od tych, którzy zazwyczaj gwałcą: obcy, członkowie rodziny, przyjaciele, partnerzy, współpracownicy, szefowie, klienci, nauczyciele, lekarze, policjanci. Bądź superczujna w tych porach dnia, gdy najczęściej dochodzi do napaści seksualnych: w dzień, w nocy, o zmierzchu, po południu, rano. Jeśli podejrzewasz, że ktoś za Tobą idzie podążaj do miejsca, które jest mocno oświetlone. No chyba, że jest środek nocy, wtedy zapal latarkę albo pochodnię. A tak w ogóle, to czemu byłaś na zewnątrz po zmroku?

Przerażające? Nieprawdopodobne? Otóż może i przerażające, ale na pewno PRAWDZIWE. Autorki tego “poradnika” przepracowały setki godzin z ofiarami gwałtów u mieściły w nim wszystko to, z czym spotykały się ofiary podczas przesłuchań, w sądzie, na policji, w szpitalu czy potem w domu rodzinnym.

Kiedy wreszcie zaczniemy mówić o tym, żeby to gwałciciel nie napadał na kobiety, a nie przestrzegać kobiety przed tym, by… Hmmm… W zasadzie przestały być kobietami?

[divider] [/divider]

I tak, zdaję sobie sprawę z tego, że mężczyźni także są ofiarami gwałtów. I bardzo podobnie jak kobiety – są mocno stygmatyzowani. Więcej na ten temat już wkrótce.

poradnik gwalt [divider] [/divider]

Więcej w temacie gwałtów znajdziecie TUTAJ i TUTAJ

[divider] [/divider]

*Źródło:

http://femifesto.ca/how-to-not-get-raped/

http://ottawa.ctvnews.ca/ottawa-police-investigate-two-sexual-assaults-in-city-s-west-end-1.1914522

 

 


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com