Jak traktować ludzi z godnością, część 2
Dzisiaj druga i ostatnia część wpisu o traktowaniu drugiego człowieka z godnością, jaka mu się należy. Zapraszam Cię na kolejne 14 punktów, które pomogą Ci stać się lepszym człowiekiem. Nie tylko dla innych, ale też dla samego siebie.
- Dziel swoją wiedzę i informacje z innymi. Jeśli możesz być źródłem informacji, możesz sprawić, że ktoś się czegoś nauczy, rozwinie, ulepszy – nie chowaj wszystkiego dla siebie. Podziel się wiadomościami i umiejętnościami z drugim człowiekiem.
- Bądź pozytywny i skup się na tym, co dobre. Nic na tym świecie nie jest ani dobre ani złe. Wszystko zależy od tego, jak postrzegamy dane sytuacje. Albo dzień kończy się radośnie, albo wyciągamy z niego lekcje. Twój optymizm dobrze wpłynie na otoczenie.
- Słuchaj uważnie tego, co inni mają do powiedzenia. Skupiony wzrok, uszy nakierowane na rozmówcę, telefon wyłączony. W świecie, w którym wszyscy pędzą, osoba, która szczerze interesuje się tym, co słychać u innych, jest na wagę złota.
- Bądź wierny innym ważnym dla siebie ludziom. Czy to rodzina, partner czy najlepsi przyjaciele. Zachowanie długotrwałej bliskiej relacji opartej na zaufaniu, czyni nas lepszymi i silniejszymi psychicznie.
- Naucz się doceniać i kochać naturę. Ci którzy doceniają i kochają obcować z naturą, bardzo często te emocje przenoszą na ludzi. Ci, którzy doceniają środowisko i innych, odnoszą pozytywny efekt na innych.
- Każdego dnia zainwestuj czas, energię i pieniądze w SIEBIE. Na inwestowaniu w siebie nie możesz stracić, a jedynie ulepszyć swoje życie. Docelowo jesteś w stanie nawet je zmienić, gdy nie do końca idzie torem, którym chcesz. Rozwijaj się, dbaj o siebie. Zadowolony Ty, to zadowoleni ludzie, którzy Cię otaczają.
- Dokonuj losowych aktów dobroci. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż uśmiech i zadowolenie osób nas otaczających. Dlatego pomóż sąsiadce wnieść zakupy na czwarte piętro, kup koleżance kwiaty tylko (albo aż) po to, by usłyszeć „Dziękuję”. Zrób coś dobrego, a sam poczujesz się lepiej, nie tylko inni.
- Komplementuj ludzi, którzy na to zasługują. Doceń wysiłki innych ludzi. Powiedz im coś miłego o ich osiągnięciach. Skomplementuj. Każdy lubi wiedzieć, że ktoś go ceni i to co robią jest wartościowe i zauważalne.
- Mów wyraźnie i nawiązuj kontakt wzrokowy. Okazujesz w ten sposób szacunek swojemu rozmówcy. Pokazujesz mu, że go słuchasz i to co mówi Cię interesuje. To minimalny wysiłek, a bardzo dużo może zdziałać dobrego.
- Bądź bardziej dostępny. I przystępny. Jeśli ludzie nie mogą nawiązać z Tobą kontaktu, unikasz ich, to w końcu o Tobie zapomną. Dlatego utrzymuj otwartą linię kontaktu z innymi ludźmi. Bardzo to docenią.
- Bądź samowystarczalny. Wolność jest największym darem. Samowystarczalność jest największą wolnością. Zadbaj sam o siebie. Naucz się być niezależny od innych.
- Wykorzystaj własne zasoby. Osoby zdrowe fizycznie, często są zdziwione wielkimi pokładami pozytywnego myślenia i radości. A ni korzystają z zasobów swojej psychiki, które sprawiają, że są weseli i cieszą się tym co mają, nie skupiając się na kłopotach. Zacznij brać przykład z optymizmu innych.
- Bądź częścią tego, w co wierzysz. To może być cokolwiek. Niektórzy biorą udział w życiu politycznym miasta, znajdują schronienie w wierze religijnej, dołączają do różnych klubów lub odnajdują się we własnej karierze. Angażują się w to, w co bardzo wierzą, co daje bardzo pozytywne psychologiczne rezultaty. Powoduje to radość i poczucie przynależności. Ciężko nie być pod wrażeniem kogoś, kto kocha to co robi i bardzo w to wierzy.
- Stan w obronie swoich przekonań. Ale nie narzucaj ich innym. Omów swoje osobiste poglądy, przekaż argumenty, ale nie rzucaj ich nikomu w twarz. Trwaj mocny w swoich wartościach i zawsze miej otwarty umysł na nowe informacje.
Najfantastyczniejszą rzeczą w tej liście jest to, że wszystko czego potrzebujesz, by jej przestrzegać, masz w sobie. Więc przestań próbować przekonywać ludzi jaki to jesteś „fajny”, bo masz wielki dom z basenem, a zacznij ich inspirować. Pokaż im kim jesteś i jak żyjesz. Wtedy Cię pokochają.