Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ROZWÓJ Stres

Ku wewnętrznemu spokojowi – o stresie

28/04/2017

Ku wewnętrznemu spokojowi – o stresie

Stres to aktualnie jedno z najciekawszych i najczęściej poruszanych tematów dotyczących codzienności. Nic dziwnego… Obecnie ciągle się spieszymy, brak nam czasu na odpoczynek czy relaks, a często także i pomysłu na uporanie się ze stresem.

Dobrze jest pamiętać, że sytuacje, w których może towarzyszyć nam stres zdarzały się i starszym pokoleniom, i że jego obecność wydaje się być nieunikniona.

Po pierwsze – co to jest stres?

To zagadnienie definiowane jest na trzy różne, wzajemnie się uzupełniające, sposoby.

  • Stres jako bodziec. Rozumiany jest jako rzecz, bądź wydarzenie, które jest bezpośrednim źródłem towarzyszącego nam uczucia napięcia.
  • Stres jako reakcja. Rozumiany jest jako nasza odpowiedź na zewnętrzne zdarzenia, która zależy wyłącznie od naszej interpretacji danego zjawiska.
  • Stres jako relacja między bodźcem a naszą reakcją Rozumiany jest jako suma zarówno działania bodźca, jak i naszego odbioru sytuacji.

Jednymi z badaczy, którzy szczególnie przychylają się do ostatniej z wymienionych definicji jest Lazarus i Folkman. Jak twierdzą stres to:

”określona relacja między osobą a otoczeniem, która oceniana jest przez osobę jako obciążająca lub przekraczająca jej zasoby i zagrażająca jej dobrostanowi”

Po drugie – czy stres zawsze jest czymś negatywnym?

Jeden z czołowych badaczy zdrowia, Hans Seyle, interesował się szczególnie zagadnieniem stresu, a także tym, w jaki sposób ludzie sobie z nim radzą. Jego zdaniem istnieją dwa jego rodzaje – eustres i dystres. Pierwszy z nich jest dobrym stresem, który mobilizuje nas do działania i korzystnie na nas wpływa. Z kolei drugi jest tzw. złym stresem. Powoduje on w nas uczucie napięcia, strachu i nie wpływa konstruktywnie na realizowanie przez nas zadań.

Warto zdawać sobie sprawę z takiego rozumowania i starać się rozróżniać te dwa rodzaje. Przewlekły stres może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak choroby serca czy obniżenie odporności.

Po trzecie – jak możesz sobie poradzić ze stresem?

Spotykaj się ze znajomymi

Przebywanie i rozmowa z przyjaciółmi pozwoli Ci na oderwanie się od negatywnych myśli, pozwoli miło spędzić czas i ukoi Twoje nerwy.

Nie wszystko naraz

Wykonując zadania czy załatwiając swoje sprawy, postaraj się koncentrować na jednej rzeczy. Pamiętaj, że natłok obowiązków czy rzeczy do załatwienia może niepotrzebnie wzmagać w Tobie frustrację i niepokój.

Relaksuj się

Postaraj się znaleźć swój sposób na relaks i odprężenie po ciężkim dniu. Przykładowo może to być wyjście na spacer, oglądanie ulubionego filmu bądź zabawa z kochanym zwierzęciem.

Zainteresuj się aktywnością fizyczną

Dzięki uprawianiu sportu możemy wyzwolić się od negatywnych emocji czy myśli, które nas stresują. Warto pamiętać, że sport powoduje wytwarzanie przez organizm endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Odpoczywaj

Nie zapominaj o tym, jak ważny jest odpoczynek i co się kryje za tym słowem. Postaraj się znaleźć taki sposób regeneracji, po którym rzeczywiście czujesz się wypoczęty. Czasami zrezygnuj ze spędzania czasu przed komputerem czy telewizorem, więcej wypoczywaj na świeżym powietrzu.

Wyluzuj

Pozwalaj sobie na drobne przyjemności i chwile beztroski. To ważne, by umieć znaleźć równowagę pomiędzy codziennymi obowiązkami a swobodnym i wolnym od zmartwień spędzaniem czasu.

Wysypiaj się

Sen jest bardzo istotną częścią naszego życia. To dzięki niemu możemy efektywnie działać, jednocześnie dbając o swoje zdrowie. Zatroszcz się o siebie i daj sobie odpowiednią ilość czasu na to.

Wyeliminuj niepotrzebne stresory

Czasami stresorem może być natłok obowiązków czy inna rzecz, którą sam sobie narzucasz. Bądź dla siebie dobry i pozwól sobie na eliminację tego, co Ci nie służy.

Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić

Nie wszystkiego, co nas stresuje jesteśmy w stanie uniknąć. Zaakceptujmy i pogódźmy się z faktami (często niewygodnymi) i postarajmy się mimo wszystko czerpać radość z życia.

Poproś o pomoc

Bywa i tak, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z trudnościami życia czy stresem, który nam towarzyszy. Nie bój się w takiej sytuacji zgłosić po fachową pomoc. Do Twojej dyspozycji jest wielu specjalistów, między innymi psychologowie.

Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie stres i nauczenie się własnych sposobów czy strategii na radzenie sobie z nim. Idąc tokiem myślenia wspomnianego już Lazarusa, wiele zależy od naszej interpretacji i odbioru pewnych sytuacji.

Pamiętaj, że masz bardzo duży wpływ na to i tę właśnie moc należy wykorzystać!


Bibliografia :

Lazarus R.S.: Paradygmat stresu i radzenia sobie. „Nowiny Psychologiczne”, 3-4, 2-39, 1986

Terelak J.: Psychologia stresu. Wydawnictwo Branta, Warszawa 1995.


    Jestem studentką psychologii na III roku na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Swoją przyszłość wiążę z psychologią kliniczną, rozważam też podjęcie nauki w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie. Uczestniczyłam w praktykach w pracowni psychotechnicznej Pro Salus. Obecnie jestem wolontariuszem w Centrum Neuropsychiatrii Neuromed na Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i nie wyobrażam sobie życia bez moich dwóch kotów!