Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Szczęście

Lekcja dobroci

19/03/2013

Lekcja dobroci

Ostatnio można było usłyszeć o pewnej akcji nazwanej Random Acts of Kindness, czyli Przypadkowe Akty Dobroci. Szperając w sieci znalazłam sporo informacji na ten temat. Okazało się, że jest to akcja toczona na wielką skalę na całym świecie. Powstała nawet fundacja wspierająca RAoK. O co w tym wszystkim chodzi?

Procedura jest prosta. Zrób coś dobrego. Spróbuj każdego dnia uczynić coś z życzliwością, nie oczekując nic w zamian. Jak pokazują badania, czynienie dobra wpływa doskonale na nas samych, ponieważ czujemy się lepsi, bardziej wartościowi i po prostu szczęśliwsi (endorfiny).
acts_of_altruism_01
Akcja jest o tyle ciekawa, że wielu ludzi wspiera się nawzajem w czynieniu dobra potrzebującym. Strona fundacji pełna jest historii „z życia wziętych”, gdzie ludzie opisują, co dobrego zrobili dla innych lub co ich takiego wyjątkowego spotkało. Można poczytać tutaj: http://www.randomactsofkindness.org/

Czy ostatnio udało Ci się zrobić coś dobrego dla innych? Zupełnie niezobowiązująco, nie oczekując kompletnie nic w zamian? Jeśli tak, to co to takiego było? Jeśli nie masz pomysłów, w sieci znajdziesz ich całą masę, ale naprawdę nie trzeba daleko szukać. Dla wielu osób najpiękniejsze i najważniejsze są proste gesty. Zadzwoń do bliskiej Ci osoby i powiedz, że Ci na niej zależy, uśmiechaj się :), zapytaj kogoś jak się miewa i wysłuchaj go, podaruj komuś kwiatek, kup głodnej osobie kanapkę i gorący napój, zostań wolontariuszem, pomóż starszej osobie wnieść zakupy na 4 piętro, oddaj stare książki do biblioteki lub wśród znajomych urządź zbiórkę zabawek i innych gadżetów, które potem wspólnie zawieziecie do domu dziecka, oddaj krew.

Czy to tak dużo?

Ciekawa jestem czy w Polsce miałaby szansę taka akcja. Czy by się przyjęła na szeroką, krajową skalę. Czy pochłonięci własnymi problemami, skłonni do wiecznego narzekania na wszystko, bylibyśmy, my Polacy, w stanie pomagać bezinteresownie innym ludziom, którzy mają jeszcze mniej niż my sami.

Jak sądzisz?

Za dużo myślimy, a za mało czujemy. Bardziej niż maszyn, potrzebujemy ludzi. Bardziej niż mądrości, potrzeba nam dobroci i delikatności. Charlie Chaplin (1889-1977)


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com