NA SZYBKO #1 – Jak być dobrym słuchaczem?
- NIE PRZERYWAJ. Pozwól rozmówcy dokończyć to, co mają do powiedzenia. W jego tempie, tak jak jemu wygodniej. Dopiero wtedy zacznij formułować swoją odpowiedź. Nie już w trakcie mówienia.
- PEŁNA UWAGA. Daj rozmówcy swoją niezakłóconą, pełną uwagę i skupienie. Ignoruj to, co dzieje się dookoła Was, blokuj dystraktory i hałas. Na początku może to być nieco trudne, ale można się tego nauczyć.
- BŁĄDZENIE. Zwróć uwagę na swój wewnętrzny dialog i nie pozwól umysłowi błądzić gdzieś w okolicach listy zakupów na jutrzejszy obiad. Poza tym, to nie jest czas na to, by krytykować rozmówcę w myślach i oceniać to, o czym opowiada. Skup się na tym, co mówi, jak się zachowuje, jaki ma ton głosu, gestykulację, mowę ciała.
- TY. Zwróć także uwagę na swoją mowę ciała. Zastanów się, co mówi Twoja mimika, gesty, sposób siedzenia, jaką informację wysyłasz swojemu rozmówcy? Interesuj się, kiwaj głową, potakuj ze zrozumieniem.
- CISZA. Zaakceptuj ją. Poczuj się z nią komfortowo. Czasem cisza zachęca do mówienia więcej. Poza tym, nie musimy znać odpowiedzi na wszystkie pytania i mieć rozwiązanie na wszelkie problemy. Najczęściej najbardziej liczy się empatia i sama obecność.
- GRA. Taka specyficzna, w której na usta ciśnie się: “Mam zdecydowanie gorzej niż Ty. Mój problem jest większy”. Jeśli chcesz być dobrym słuchaczem, pamiętaj – to Ty jesteś tam dla swojego rozmówcy. On jest priorytetem. Później możecie pogadać o sobie.
Czy te rady okazały się przydatne? Podziel się z innymi.