Blog dla chcących więcej

Na szybko

NA SZYBKO #1 – Jak być dobrym słuchaczem?

6 lutego 2015

NA SZYBKO #1 – Jak być dobrym słuchaczem?

 1. NIE PRZERYWAJ. Pozwól rozmówcy dokończyć to, co mają do powiedzenia. W jego tempie, tak jak jemu wygodniej. Dopiero wtedy zacznij formułować swoją odpowiedź. Nie już w trakcie mówienia.
 2. PEŁNA UWAGA. Daj rozmówcy swoją niezakłóconą, pełną uwagę i skupienie. Ignoruj to, co dzieje się dookoła Was, blokuj dystraktory i hałas. Na początku może to być nieco trudne, ale można się tego nauczyć.
 3. BŁĄDZENIE. Zwróć uwagę na swój wewnętrzny dialog i nie pozwól umysłowi błądzić gdzieś w okolicach listy zakupów na jutrzejszy obiad. Poza tym, to nie jest czas na to, by krytykować rozmówcę w myślach i oceniać to, o czym opowiada. Skup się na tym, co mówi, jak się zachowuje, jaki ma ton głosu, gestykulację, mowę ciała.
 4. TY. Zwróć także uwagę na swoją mowę ciała. Zastanów się, co mówi Twoja mimika, gesty, sposób siedzenia, jaką informację wysyłasz swojemu rozmówcy? Interesuj się, kiwaj głową, potakuj ze zrozumieniem.
 5. CISZA. Zaakceptuj ją. Poczuj się z nią komfortowo. Czasem cisza zachęca do mówienia więcej. Poza tym, nie musimy znać odpowiedzi na wszystkie pytania i mieć rozwiązanie na wszelkie problemy. Najczęściej najbardziej liczy się empatia i sama obecność.
 6. GRA. Taka specyficzna, w której na usta ciśnie się: “Mam zdecydowanie gorzej niż Ty. Mój problem jest większy”. Jeśli chcesz być dobrym słuchaczem, pamiętaj – to Ty jesteś tam dla swojego rozmówcy. On jest priorytetem. Później możecie pogadać o sobie.

Czy te rady okazały się przydatne? Podziel się z innymi.

conversation


  Psycholog. Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Fascynuje mnie człowiek. Prywatnie uwielbiam podróże, merytoryczne dyskusje do rana i inspirujące książki. Mam słabość do Coli No Sugar i czerwonych żelków. Opowiesz mi coś o sobie?


  poprzedni artykuł

  Jak znaleźć sobie hobby?

  następny artykuł

  Alternatywa dla samookaleczania