Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Na szybko

NA SZYBKO #1 – Jak być dobrym słuchaczem?

06/02/2015

NA SZYBKO #1 – Jak być dobrym słuchaczem?

 1. NIE PRZERYWAJ. Pozwól rozmówcy dokończyć to, co mają do powiedzenia. W jego tempie, tak jak jemu wygodniej. Dopiero wtedy zacznij formułować swoją odpowiedź. Nie już w trakcie mówienia.
 2. PEŁNA UWAGA. Daj rozmówcy swoją niezakłóconą, pełną uwagę i skupienie. Ignoruj to, co dzieje się dookoła Was, blokuj dystraktory i hałas. Na początku może to być nieco trudne, ale można się tego nauczyć.
 3. BŁĄDZENIE. Zwróć uwagę na swój wewnętrzny dialog i nie pozwól umysłowi błądzić gdzieś w okolicach listy zakupów na jutrzejszy obiad. Poza tym, to nie jest czas na to, by krytykować rozmówcę w myślach i oceniać to, o czym opowiada. Skup się na tym, co mówi, jak się zachowuje, jaki ma ton głosu, gestykulację, mowę ciała.
 4. TY. Zwróć także uwagę na swoją mowę ciała. Zastanów się, co mówi Twoja mimika, gesty, sposób siedzenia, jaką informację wysyłasz swojemu rozmówcy? Interesuj się, kiwaj głową, potakuj ze zrozumieniem.
 5. CISZA. Zaakceptuj ją. Poczuj się z nią komfortowo. Czasem cisza zachęca do mówienia więcej. Poza tym, nie musimy znać odpowiedzi na wszystkie pytania i mieć rozwiązanie na wszelkie problemy. Najczęściej najbardziej liczy się empatia i sama obecność.
 6. GRA. Taka specyficzna, w której na usta ciśnie się: “Mam zdecydowanie gorzej niż Ty. Mój problem jest większy”. Jeśli chcesz być dobrym słuchaczem, pamiętaj – to Ty jesteś tam dla swojego rozmówcy. On jest priorytetem. Później możecie pogadać o sobie.

Czy te rady okazały się przydatne? Podziel się z innymi.

conversation


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Jak znaleźć sobie hobby?

  następny artykuł

  Alternatywa dla samookaleczania