Blog dla chcących więcej

Na szybko

NA SZYBKO – Co zrobić, gdy porzuci Cię przyjaciel?

13 sierpnia 2015

NA SZYBKO – Co zrobić, gdy porzuci Cię przyjaciel?

Macie przyjaciół? Jednego sprawdzonego przyjaciela, z którym udało Wam się zjeść beczkę soli? Może to jakaś większa grupa? A czy zdarzyło Wam się, że przyjaciel Was… Hmm… Sobie odpuścił? Porzucił? Zdradził? Zranił? I został Waszym eks-przyjacielem?

animal-bench-couple-717-830x550

Na każdym etapie naszego życia, zdrada czy porzucenie przez człowieka, który jest niezwykle bliski naszemu sercu, boli. Tak zwyczajnie po prostu boli. Czasem nawet fizycznie. Jak sobie poradzić z porzuceniem przez przyjaciela? Oto kilka sposobów. Wypróbuj ich, gdy spotka Cię taka sytuacja.

 1. Zaakceptuj i wyraź wszystkie bolesne emocje, które przeżywasz. Straciłeś część siebie. Nie można tego zignorować i zakopać głęboko w sobie.

 2. Zastanów się nad tym, czy bolesność faktu odejścia może być związana z tym, że miałeś w tym jakiś swój udział? Jaka lekcja z tego płynie na przyszłość?

 3. Podejmij jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu i… rusz dalej. Nie dobijaj się ciągłym rozmyślaniem nad tym, co poszło nie tak.

 4. Ucisz wewnętrznego krytyka. Nie dołuj się. Nie pozwalaj mu mówić o sobie źle. Masz mnóstwo zalet i mocnych stron – skup się na nich i pielęgnuj je.

 5. Rzuć się w wir pracy. Znajdź nowe hobby. Spędzaj czas z innymi znajomymi. Poszukaj radości i sensu w życiu. Skup uwagę na innych zajęciach, które dadzą Ci satysfakcję.

 6. Nie marnuj czasu na rozmyślanie o tym, jak zniszczyć im życie, sprawić, by były przyjaciel był zazdrosny albo o innych sposobach na zemstę.

 7. Jeśli go spotkasz – bądź miły i kulturalny, ale rozmowa niech będzie krótka. Ty masz do robienia inne rzeczy, a on nie jest dłużej częścią Twojego życia.

 8. Spójrz na całą sytuację, jak na nowy początek, jak na okazję, by ruszyć dalej ze swoim życiem, zmienić coś, poszukać nowego sensu i kierunku. I bardzo możliwe, że znajdziesz nowego (lepszego?) przyjaciela.

Każde rozstanie boli. Po każdym musimy przeżyć swoją żałobę. Mam nadzieję, że te punkty ułatwią nieco przeżywanie jej. Cierpliwości.


  Psycholog. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Fascynuje mnie człowiek i nauka. Prywatnie uwielbiam podróże, merytoryczne dyskusje do rana i inspirujące książki (zwłaszcza reportaże i pozycje naukowe). Mieszkam w Sydney i podglądam życie Australijczyków. Opowiesz mi coś o sobie?


  poprzedni artykuł

  Skąd się bierze gniew w związku?

  następny artykuł

  Umiesz być sam?