Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Na szybko

NA SZYBKO – Jak radzić sobie z krytyką?

24/05/2015

NA SZYBKO – Jak radzić sobie z krytyką?

Im więcej się udzielasz. Im częściej się wypowiadasz. Im bardziej wystawiasz siebie i swoje poglądy na ocenę innych, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się jedna (albo pięć albo dziesięć) osoba, która postanowi skrytykować to, co masz do powiedzenia. O ile nie jest to czysty hejt (ewidentna przemoc psychiczna i obrażanie), to warto przyjrzeć się bliżej każdemu krytycznemu komentarzowi.

Jak sobie poradzić z krytyką?

 1. Postaraj się i spróbuj zrozumieć perspektywę drugiej osoby. Może czują się zdołowani, mieli zły dzień albo mają trochę racji w tym, co mówią. Nie blokuj ich,, nie atakuj – wysłuchaj i zrozum to, co mają do powiedzenia.

   

 2. Nie broń się od razu. Spróbuj się nauczyć, czego tylko możesz z krytycznych słów, ale pamiętaj, że krytykujący także może się mylić.

   

 3. Nie akceptuj krytyki od osób, których nie szanujesz i którzy nie szanują Ciebie. Ich punkt widzenia nie jest warty rozpatrywania, nie bierz ich na poważnie.

   

 4. Opóźnij swoją reakcję. Nie odpowiadaj natychmiast. Popracuj nad tym, by nabrać dystansu. To uspokoi emocje emocje i pozwoli kontrolować to, co chcesz odpisać lub odpowiedzieć.

   

 5. Gdy sytuacja tego wymaga – przyznaj się do błędu. Wszyscy je popełniamy, nie bierz tego do siebie. To sprawi, że będziesz bardziej pewny siebie, a dodatkowo trochę uspokoi krytykującego.

   

 6. Bądź dumny z siebie, że podjąłeś ryzyko. Nawet jeśli to, co zrobiłeś/powiedziałeś/napisałeś, poszło źle, dobrze, że chociaż próbowałeś.

  Jak radzicie sobie z krytyką?


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 114

  następny artykuł

  3 pytania, które mogą wszystko zmienić