Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Inspiracja ROZWÓJ

Oczywistości, o których zapominamy zbyt szybko #2

18/05/2015

Oczywistości, o których zapominamy zbyt szybko #2

“Wiecie jak to jest, gdy słyszycie coś po raz 18276143, ale dopiero gdy powie Wam to ktoś wyjątkowy albo usłyszycie to jeszcze ten konkretny jeden raz, to dopiero to do Was rzeczywiście dociera? Poniżej znajdziecie listę takich właśnie “oczywistych oczywistości”, o których mówi nasze otoczenie, mama, tata, babcia i 3/4 znajomych, ale jakoś nie chcą nam wejść do głowy i w niej pozostać.”

Tak rozpoczęłam pierwszy tekst na temat oczywistych rzeczy, które wylatują nam z głowy zaraz po usłyszeniu. Znajdziecie go TU! Dzisiaj mam dla Was drugą część wpisu.

Nie musisz czekać na przeprosiny, by wybaczyć. Życie jest o wiele prostsze, gdy zaakceptujemy fakt, że nie za wszystkie krzywdy otrzymasz przeprosiny. Kluczem do szczęścia jest to, by z każdego doświadczenia (pozytywnego czy negatywnego) czerpać wiedzę. To trochę taki krok w tył i powiedzenie sobie “Hej, dzięki za lekcję”. Chowanie urazy zabiera nam radość z codzienności, a tego chcemy unikać. Wybaczenie jest swego rodzaju obietnicą, której chcesz dotrzymać. Gdy komuś wybaczasz, odpuszczasz przeszłość i nie przekładasz jej na dzisiejszy dzień, nie niszczy go. I nie chodzi tu o to, by usprawiedliwić jakiekolwiek przewinienie osoby, która Cię skrzywdziła, ale o to, by uwolnić siebie od bycia wieczną ofiarą. Przemyśl to.

Niektórzy ludzie po prostu do Ciebie nie pasują. Bardzo często ludzie, którzy nas otaczają, sprawiają, że jesteśmy wielcy. Wspierają nas, pomagają i chcą być z nami na dobre i na złe. Ale nie wszyscy są tacy. Nie zmuszaj się do znajomości z kimś, kto ściąga Cię w dół i sprawia, że czujesz się totalnie do dupy. Jeśli ktokolwiek sprawia, że czujesz się niekomfortowo i niepewnie, za każdym razem, gdy są obok Ciebie, nie jest to dobry człowiek do zawierania bliskiej relacji. Jeśli nie czujesz się przy nich sobą, wykazujesz zachowania lękowe i spinasz się nawet, gdy o nich myślisz – posłuchaj swojej intuicji. Jest tulu dobrych i odpowiednich ludzi na tym świecie, że nie warto tracić zdrowia i energii na tych, którzy nie pozwalają Ci wyzwolić najlepszego siebie. Nie warto. Odpuść sobie takie znajomości.

To nie inni mają Cię kochać. To Twoje zadanie. To ważne, by być miłym i dobrym dla innych, ale jeszcze ważniejsze, by być takim dla siebie. Naprawdę musisz siebie kochać, by cokolwiek móc zrobić i osiągnąć w życiu. Dlatego upewnij się, że nie patrzysz na siebie oczami tych, którzy Cię nie doceniają. Pozwól, by ktoś pokochał Cię takiego jaki jesteś. Ze wszystkimi wadami, nieatrakcyjnego o poranku i tak, jak czasem fatalnie się czujesz. Pozwól, by ten ktoś, był TOBĄ.

To, co posiadasz, nie określa tego, kim jesteś. Rzeczy to po prostu rzeczy i nie mówią nic o tym, jakim jesteś człowiekiem. Wielu z nas jest w stanie bardzo fajnie żyć z dużo mniejszą ilością badziewia, które posiada. Warto o tym pamiętać w czasach konsumpcjonizmu. Lepiej skupić się na relacjach i doświadczeniach. Musisz stworzyć swoją własną kulturę. Nie musisz obejrzeć każdego serialu w TV i przeczytać każdego magazynu o modzie. Doświadczaj. Żyjesz tu i teraz i jeśli zaczynasz przejmować się życiem Kim Kardashian albo Lebrona James’a, to zastanów się dobrze, czy jest to warte Twojego czasu i energii. Odpuszczasz sobie swoje własne życie, dając się pokonać specom od marketingu. To w pewnym sensie tragedia, to pranie mózgu rodem z Hollywood i naszego własnego piekiełka. Tak, także politycznego. To, co jest prawdziwe, to TY, Toi przyjaciele, Twoja rodzina, Twoje wady, zalety, plany, nadzieje, marzenia, lęki itd. Tak często mówi się nam, że nie jesteśmy ważni, że jesteśmy tymczasowi. “Zdaj maturę, zdobądź magistra, znajdź pracę, kup samochód, wybuduj dom, weź kredyt, dalej dalej, biegiem, bo ktoś Ci sprzątnie to sprzed nosa”. To jest takie smutne, bo pewnego dnia obudzisz się i zrozumiesz, jak bardzo zostałeś oszukany Bo wszystko to, do czego przez tyle lat Cię namawiano, to to, byś posiadał rzeczy, które mają zaimponować komuś, to nie jest ważny.

Wszystko się zmienia. W każdej sekundzie. Każda zmiana dzieje się z jakiegoś powodu. Czasem nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka, ale na mecie – będzie to warte każdych poświęceń. To, co masz dzisiaj, jutro może już nie być Twoje. Nigdy nie wiesz. Wszystko zmienia się spontanicznie. Ludzie i okoliczności. Przychodzą i odchodzą. Zycie nie zatrzymuje się dla nikogo. Czasem ułamek sekundy może zmienić kierunek życia, ale jakkolwiek źle by nie było, prędzej czy później, wszystko się zmieni. Nie ma nic bardziej stałego, niż zmiana. Przyzwyczajaj się i doceniaj to, co aktualnie masz.

Teraz Twoja kolej. Co jeszcze dodałbyś do tej listy? Jakie lekcje od życia powinniśmy zawsze pamiętać? Podziel się myślą w komentarzu.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com