Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Potrafisz odpoczywać?

09/08/2017

Potrafisz odpoczywać?

W gonitwie codziennego życia niejednokrotnie odczuwamy zmęczenie, mamy dosyć ciągłych obowiązków czy spraw do załatwienia. Marzymy wówczas o wakacjach i odliczamy dni do upragnionego urlopu. Gdy już nadejdzie ten upragniony czas, zdarza się, że i wtedy nasza głowa i myśli krążą wokół pracy czy innego rodzaju obowiązków, a dni zwiastujące powrót do codzienności przyprawiają o stres i napięcie.

A więc jak nauczyć się tego, by na wakacjach rzeczywiście odpoczywać?

Najtrudniejszą kwestią jest początkowe przełączenie się z trybu „praca” na tryb „wakacje”. Im obydwóm towarzyszą różnego rodzaju emocje i myśli, a kiedy dochodzi do ich zmieszania – powstaje niezła mieszanka wybuchowa, niekoniecznie dla nas korzystna.

Dobrym sposobem na tego typu problemy może być poświęcenie wieczorów przed urlopem na relaks. Wówczas nieco zwolnimy, wyciszymy się i przygotujemy się na odpoczywanie.

W czasie urlopu warto spróbować się „odbodźcować”. Wyłączyć telefon, zrezygnować ze sprawdzania skrzynki pocztowej. Po prostu: wyłączyć się. Świat się nie zawali jeśli chwilowo będziemy offline, a przysługa, którą właśnie sobie oddajemy z pewnością zaprocentuje po powrocie z wakacji. Jeśli to trudne, bądź budzi Twój niepokój – zrób sobie listę rzeczy, którym chcesz się poświęcić po urlopie. Gdy wrócisz, będziesz spokojnie mógł do niej wrócić i o niczym nie zapomnisz, a w trakcie wakacji nie będziesz się tym martwić.

Co do list, warto przed wakacjami zrobić sobie i taką, w której będziesz zapisywać na co masz ochotę, ale z braku czasu, normalnie nie udaje Ci się robić. Może to być wyjście do kina, spotkanie z dawno niewidzianym przyjacielem lub długa relaksująca kąpiel przy ulubionej muzyce. Sprawi to, że z przyjemnością i większą łatwością przełączysz się w trakcie urlopu na tryb odpoczywania.

Pamiętaj jednak i o tym, żeby nie zapisywać tam wielu rzeczy. Dążenie do zrealizowania wszystkich spisanych podpunktów może okazać się trudne, a nawet frustrujące. Ważne jest, aby w trakcie wakacji dać sobie również przestrzeń na spontaniczność i wolność wyboru, czego często brakuje nam na co dzień. Chwytaj chwile i koncentruj się na tym co jest „tu i teraz”, nie myśl o planach czy powinnościach.

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się także zrobienie sobie dnia przerwy między końcem wyjazdu a powrotem do pracy. W trakcie wakacji nie będziesz martwić się tym, że kończąc wakacje natychmiast musisz przyjąć azymut na pracę, ale dasz sobie taki moment wytchnienia i spokojnego powrotu do bieżących zajęć.

To nie tylko przyjemność

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że urlop lub wakacje to nie tylko przyjemność, ale i przysługa, którą oddajemy swojemu organizmowi. Odpoczywając dbamy nie tylko o higienę zdrowia fizycznego (redukcja stresu, regeneracja), ale i psychicznego (zmniejszając ryzyka wystąpienia np. depresji lub wypalenia zawodowego). Dlatego należy dać sobie prawo do owego odpoczynku, ale i dobrze się do niego przygotować. Wielu lekarzy i psychologów potwierdza, że to właśnie odpoczynek i relaks w połączeniu z terapią mogą okazać się jednymi z najskuteczniejszych metod w walce z powyższymi dolegliwościami.


    Jestem studentką psychologii na III roku na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Swoją przyszłość wiążę z psychologią kliniczną, rozważam też podjęcie nauki w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie. Uczestniczyłam w praktykach w pracowni psychotechnicznej Pro Salus. Obecnie jestem wolontariuszem w Centrum Neuropsychiatrii Neuromed na Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i nie wyobrażam sobie życia bez moich dwóch kotów!