Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE

Czy odosobnienie sprawia, że jesteś lepszym człowiekiem?

14/08/2017

Czy odosobnienie sprawia, że jesteś lepszym człowiekiem?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym ile ról odgrywacie w ciągu dnia? Czy przełączacie się między nimi, jakby było to zupełnie naturalne, jak oddychanie? Czy wiecie kiedy jesteście unikatowymi Wami? Każdego ranka, gdy się budzimy, zanim jeszcze otworzymy oczy i przygniotą nas obowiązki, mamy ten moment tylko dla siebie. W tej właśnie chwili jesteśmy kreacją swoich wyborów, doświadczeń i celów.

Dar samotności

Uwolnienie się od świata, który nas otacza, bez „zanieczyszczeń” spowodowanych smartfonem, laptopem, sąsiadami, partnerem, dziećmi, jest niezwykle rzadkie. Bycie samemu oznacza, że nie ma zobowiązań, spotkań, oczekiwań do spełnienia. I nikogo nie trzeba uszczęśliwiać. Poza sobą.

Gdy bycie samemu jest wymuszone, tak długo jak sami je wymuszamy, mamy wolność i swobodę by odkrywać i tworzyć te części siebie, których na co dzień nie mamy szans poznać.

Samotność, to cicha przestrzeń, bez rozpraszaczy, która daje nam szansę na nowo połączyć się z tym, kim naprawdę, w głębi serca jesteśmy.

Oczekiwania narzucane na nas w związku z odgrywanymi codziennymi rolami, są wyczerpujące. Gdy decydujemy się na bycie samemu i akceptujemy to, nawet na parę chwil, dajemy sobie prezent w postaci refleksji i wewnętrznej harmonii.

Czym jest rola?

Rola, to maska, jaką zakładamy, gdy nawiązujemy interakcję z innym człowiekiem. Nasze zachowania i oczekiwania zmieniają się na podstawie oczekiwań, jakie inni mają wobec nas. Każda rola jest naznaczona normami społecznymi, które dyktują to, jak będziemy się zachowywać. Ważne role mają określone scenariusze, za którymi podążają ludzie je przyjmujący.

I tak na przykład, nie zachowujemy się w stosunku do szefa tak samo, jak w stosunku do brata. Nasz szef oczekuje, że będziemy profesjonalni, a nie siłować się z nim na rękę czy wyjadać mu frytki z obiadu.

Zachowujemy się w określony sposób przy rodzicach, w inny przy przyjaciołach i jeszcze inny przy dzieciach. Jesteśmy tą samą osobą, ale zachowujemy się inaczej w każdej roli.

Przykładowe role, to np.: dziadek, rodzic, dziecko, rodzeństwo, nauczyciel, sportowiec, uczeń, pracownik, szef, ksiądz.

Lista ról jest nieskończona. Niektóre przyjmujemy z własnego wyboru, jak np. bycie żoną czy przyjacielem, w inne się wrodziliśmy, a do innych jesteśmy przeznaczeni. To olbrzymia odpowiedzialność być tak wieloma kawałkami, które składają się na jedną osobę. Nauczenie się składania tych kawałków, to niełatwe zadanie.

Konflikt

Przykładem konfliktu ról może być sytuacja, w której wymagania roli w rodzinie są niespójne z wymaganiami roli w pracy. Np. opuszczenie meczu syna z powodu późnego spotkania w pracy tworzą konflikt na linii rodzina-praca. Gdy nasze role zaczynają się ze sobą kłócić, zaczynamy czuć się niepewnie w związku z naszą umiejętnością wypełnienia przykładnie danej roli. Nasze psychiczne i fizyczne zdrowie zaczyna na tym cierpieć, co dodaje jeszcze więcej problemów obciążając nasz system nerwowy, a to może w dalszej perspektywie skutkować np. wypaleniem, irytacją, stanami depresyjnymi, stanami lękowymi itp.

Te symptomy mówią nam, że coś w naszym życiu potrzebuje uwagi. Ważne jest, by przeanalizować sobie wszystkie odgrywane role, zanim zaczniemy na dobre zatracać siebie.

Solidarnie z samotnością

Solidarność oznacza jedność uczuć lub zachowań działających we wspólnym interesie. Głównie w grupach. Każdy z nas ma grupę ról z zachowaniami, które wykorzystujemy w każdej sytuacji, w jakiej się znajdziemy. Czasem jednak, te role się mieszają, gubią i ogólnie są jednym wielkim bałaganem. Gdy tak się dzieje, nie tylko tracimy część własnego spokoju, ale i jakąś wewnętrzną część siebie. Z odrobiną samotności i czasu spędzonego tylko ze sobą, jesteśmy w stanie to wszystko odzyskać.

No to jak zebrać do kupy te wszystkie odgrywane role i dostroić je do nas jako NAS?

Znaleźć czas na samotność. Miejsce, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał tak długo, jak długo będziemy tego potrzebować. Samotność daje nam możliwość nauczenia się czegoś o sobie i stania się najlepszą wersją siebie.

A zatem, spróbuj każdego dnia znaleźć chwilę na to, by pobyć samemu ze sobą. Na nowo połącz się ze swoim wnętrzem w przestrzeni, która jest tylko Twoja i gdzie możesz posłuchać ciszy. Tylko tam naprawdę odnajdziesz siebie.


Źródło:

Crossman, A. (2016, September 27). Role Conflict in Sociology. Retrieved from ThoughtCo.: www.thoughtco.com/role-conflict-3026528

Psychology. (2015). Retrieved from iresearchnet.com: psychology.iresearchnet.com/industrial-organizational-psychology/job-satisfaction/role-conflict/

Role. (n.d.). Retrieved from GoodTherapy.org: www.goodtherapy.org/blog/psychpedia/role

Roles. (n.d.). Retrieved from Psychology Wiki: psychology.wikia.com/wiki/Roles#Role_Conflict

psych2go.net/


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Potrafisz odpoczywać?

    następny artykuł

    ZADURZENIE – Eve Ainsworth