Powiedz mi jak kochasz, a powiem ci kim jesteś
Pomimo tego, że Walentynek raczej nie świętuję, zjawisko miłości, przywiązania, intymności, bliskości z drugim człowiekiem i zaangażowania w związek nie jest mi obce.
Opiszę Ci MIŁOŚĆ. Tak po psychologicznemu. Czy obdartą z romantyzmu? Trochę na pewno. Ale romantyzm pozostawię Ci do prywatnego „użytku” :)
Miłość. Czym jest dla Ciebie? Jesteś zakochany? Byłeś? Jak zdefiniować miłość? Jako burzę hormonów? Uczucie? Stan? Postawa? Od wieków ludzie próbują badać i zastanawiać się czym jest miłość.
Przyjrzyjmy się jak robili to psychologowie.
EWOLUCYJNA MIŁOŚĆ
Według psychologów ewolucyjnych, miłość wraz z jej elementami erotycznymi, pełni niezwykle ważną rolę w procesie doboru naturalnego. Czyli w dużym skrócie-kochamy i zakochujemy się po to, by się rozmnażać. Trochę przyziemne?
TRÓJCZYNNIKOWA TEORIA MIŁOŚCI STERBERGA
Według tego amerykańskiego psychologa i psychometry, miłość składa się z 3 czynników. Jest to:
- Intymność, czyli bliskość, pozytywne uczucia i emocje związane z partnerem. Pozytywne działania, które mają na celu zbliżenie się do siebie. Zrozumienie, traktowanie partnera jako ważnego elementu własnego życia, dzielenie się emocjami, przeżyciami, szacunek, wsparcie uczuciowe, itp.
- Namiętność, czyli przeżywanie bardzo silnych emocji, zarówno pozytywnych i negatywnych takich jak tęsknota, zazdrość, niepokój, pożądanie, radość, podniecenie.
- Zaangażowanie (inaczej: decyzja lub zobowiązanie), są to wszelkie działania, które wykonujesz, aby Twój związek stał się bardziej stały.
Według Sterneberga wyróżnić można 7 form miłości:
- lubienie: intymność, ale bez zaangażowania czy namiętności
- zadurzenie: namiętność bez zaangażowania czy intymności
- pusta miłość: zaangażowanie bez namiętności czy intymności
- romantyczna miłość: intymność i namiętność, ale bez zaangażowania
- niedorzeczna miłość: zaangażowanie i namiętność, ale bez intymności
- partnerska miłość: zaangażowanie i intymność, ale bez namiętności
- miłość doskonała: zaangażowanie, intymność i namiętność
- Faza zakochania. Największe natężenie namiętności. Te wszystkie motyle w brzuchu, radość na widok ukochanej osoby, ekscytacja. Znasz to?
- Faza romantycznych początków. Więcej spotkań. Więcej namiętności, co powoduje wzrost intymności. Większa zażyłość, częstsze spotkania. Tutaj następuje wspólna chęć i decyzja o utrzymaniu związku, który wchodzi w kolejną fazę.
- Faza związku kompletnego. Występują wszystkie 3 składniki. Często następuje tu decyzja o dalszym trwaniu związku, ślub, zamieszkanie razem. Jest to faza, która daje obu partnerom największe zadowolenie i radość. Gdy namiętność opada, osłabia się, wchodzimy w fazę 4.
- Faza związku przyjacielskiego. Pozbawiona namiętności, która często utożsamiana z miłością, może prowadzić do wypalenia się. Często jednak jest to faza bardzo satysfakcjonująca. Występuje duże zaangażowanie, zaufanie, lubienie się, wysoka intymność, bliskość. Gdy intymność zamiera, następuje faza 5.
- Faza związku pustego. Jedynie zaangażowanie podtrzymuje związek przy „życiu”. Musimy w tej fazie liczyć się z tym, że któryś z partnerów może chcieć zmian i odejść. Jeśli obojgu partnerom uda się zachować intymność i/lub zaangażowanie, to można taki związek utrzymywać bardzo długo z pozytywnym rezultatem. Często jednak, kiedy dochodzi do tej fazy, następuje też faza 6.
- Rozpad związku. Której chyba tłumaczyć nie trzeba…
MODEL MIŁOŚCI IRA REISS
Polega on na założeniu, że w miłości, która jest zasadniczo procesem, wszystkie poniższe elementy na siebie wpływają, oddziałują i ich dynamika związku jest przedstawiona przy pomocy koła.
- Zrozumienie
- Wzajemne uzależnienie
- Ujawnienie siebie,
- Spełnianie się osobowości i realizacja potrzeb
MODEL MIŁOŚCI JOHNA LEE
John Lee wyodrębnił 6 typów miłości. Każdego człowieka może dotyczyć jeden kontretny model lub kombinacja kilku.
Storge. To miłość kojarząca się z równowagą. Przyjacielska, dojrzała, pełna intymności i w której partnerzy wychodzą z założenia, że przede wszystkim są dla siebie przyjaciółmi. Seks pojawia się w późniejszej fazie i występuje rzadko. To miłość braterska, siostrzana. Pełna zaufania i przyjaźni. Na tym głównie się opiera.
Eros. Nie nie, to nie erotyka. To odpowiednik miłości romantycznej. Odczuwamy wtedy zafascynowanie drugą osobą, wierzymy w miłość od pierwszego wejrzenia i taką, która trwa wiecznie. Partnerzy chcą być do siebie podobni, spędzać razem czas, dzielić pasje i duże rzeczy wykonywać wspólnie. Ale erotyki tez nie brakuje. Duży pociąg fizyczny, seksualność. Partnerom bardzo zależy na sprawianiu drugiej osobie przyjemności, dużo przyjemności, również w sferze seksualnej.
Ludus. To miłość-zabawa. Pokazanie wyższości nad partnerem, także w sferze seksu. Zaspokajanie tylko własnych potrzeb i przyjemności. Gdy wynikają jakieś problemy, przedstawiciele Ludus raczej poszukają nowego partnera-zabawki, niż rozwiązań kłopotów.
Trzy powyższe typy miłości są podstawowymi. W różnych kombinacjach tworzą poniższe:
Mania (Eros+Ludus). Miłość maniakalna. Obsesyjna. Występują częste myśli o partnerze i lęk, że można go utracić. Mania polega na stałym podtrzymywaniu uczuć i uwagi. Nieustannie domaga się rozwiewania wszelkich wątpliwości dotyczących zaangażowania, uczucia i wierności.
Pragma (Ludus+Storge). Miłość praktyczna. Miłość-inwestycja. Czysta kalkulacja zysków i strat. Tylko partner, który ma odpowiednie warunki życiowe i pochodzenie jest w stanie zaspokoić osoby kochające miłością tak bardzo pragmatyczną.
Agape (Eros+Storge). Miłość pełna poświęcenia, ofiarności, troski o partnera. Nieco masochistyczna, ideał miłości chrześcijańskiej, pełnej myśli o partnerze i zapominaniu o sobie samym. Partner troszczy się o drugą osobę, nie zważając na swoje własne potrzeby.
Lee porównał wszystkie typy miłości do barw. Każdą można opisać kolorami.
Eros – miłość czerwona.
Storge – miłość niebieska.
Ludus – miłość żółta.
Pragma – miłość zielona.
Mania – miłość pomarańczowa.
Agape – miłość fioletowa.
A Ty? W jakim kolorze kochasz? Jaki kolor ma Twoja miłość?
KONCEPCJA MIŁOŚCI BARDISA
Opiera się ona na istnieniu trzech rodzajów potrzeb człowieka:
- fizyczne
- psychologiczne
- społeczne
Gdy wszystkie potrzeby partnerów są zaspokajane wystarczająco, mówimy o miłości pełnej, a o niepełnej, gdy któreś z potrzeb partnerów są pomijane.
Bardis, uwzględniając zaspokajanie potrzeb, wyodrębnił trzy typy miłości.
Typ Orfeusza i Eurydyki. Wszystkie powyższe potrzeby obojga partnerów są zaspokajane, spełniane. Jest to miłość pełna.
Typ Zeusa. W tym typie przeceniane są potrzeby fizyczne, a niedoceniane pozostałe. Jak można łatwo się domyślić, jest to miłość niepełna.
Typ Penelopy. Również miłość niepełna. Ceni się w niej przede wszystkim potrzeby społecznej i psychologiczne (niefizyczne), a nie zaspokaja tych fizycznych.
Jak widzisz, ile osób tyle teorii miłości. Pewnie Ty masz swoją własną. Opowiesz o niej? Jaka to miłość?