Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

RELACJE NA HUŚTAWCE – Avigail Lev, Matthew McKay, Michelle Skeen, Patrick Fanning

07/07/2018

RELACJE NA HUŚTAWCE – Avigail Lev, Matthew McKay, Michelle Skeen, Patrick Fanning

„Relacje na huśtawce”, to (w dużym skrócie) napisany w nurcie ACT (https://psycholog-pisze.pl/russ-harris-zrozumiec-act/) i terapii schematów, nie tyle poradnik, co raczej podręcznik do pracy nad sobą dla osób, które mają powtarzające się problemy w relacjach. Nie tylko w związku partnerskim czy małżeństwie, ale także wśród współpracowników czy przyjaciół.

Książka skupia się na 10 najczęstszych schematach występujących w relacjach:

 • Opuszczenie/Niestabilność więzi
 • Nieufność/Skrzywdzenie
 • Deprywacja emocjonalna
 • Wadliwość/Wstyd
 • Izolacja społeczna/Wyobcowanie
 • Zależność/Niekompetencja
 • Porażka
 • Roszczeniowość/Wielkościowość
 • Samopoświęcenie/Podporządkowanie
 • Nadmierne wymagania/Nadmierny krytycyzm.

To zakorzenione w nas bardzo głęboko wzorce myślenia, które wyuczone, wpojone sprawiają, że gdy pojawia się problem, sięgamy po nieodpowiednie i nieadekwatne wzorce radzenia sobie.

„Czy podczas spotkań rodzinnych czujesz się wyobcowany i samotny? Czy jesteś w stanie wskazać wielu przyjaciół z dawnych lat, z którymi nie masz już żadnego kontaktu? Czy masz problemy z utrzymaniem poważnego związku? Czy Twoje życie zawodowe cechują ciągłe tarcia z szefem i współpracownikami?”

Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś TAK – możesz mieć trudności w układaniu sobie relacji z ludźmi, a co za tym idzie – ta książka jest dla Ciebie.

Książka jest pełna konkretnych przykładów zaburzonych relacji ludzi, która jest rozkładana na czynniki pierwsze i analizowana pod kątem negatywnych myśli, emocji, zachowań.

A jak można sobie poradzić z problemami w relacjach między ludźmi?

Są do tego 4 kroki. Niełatwe, ale wykonalne.

Po 1. trzeba zmienić kłopotliwe zachowania, jak np. przechwalanie się, krytykowanie czy atakowanie innych.

Po 2. trzeba opanować zestaw odpowiednich reakcji społecznych, które można zastosować w różnych sytuacjach.

Po 3. trzeba odciąć się od negatywnych, autodestrukcyjnych przekonań na temat siebie i innych ludzi.

Po 4. trzeba przestać unikać sytuacji towarzyskich, które nie są dla nas komfortowe.

Książka „Relacje na huśtawce” doskonale, krok po kroku i za rękę, prowadzi nas poprzez negatywne schematy funkcjonowania, pozwala je dobrze poznać i rozpoznać u siebie. Daje nam teorię i praktykę. Zapewnia mnóstwo konkretnych i jasnych ćwiczeń do wykonania, które możemy przerobić samemu, co da nam refleksję i samopoznanie niezbędne do zmiany, jaką chcemy w sobie dostrzec.

„Relacje…” doskonale nadadzą się do pracy własnej i/lub jako wsparcie pacjentów będących w terapii. Dla mnie osobiście to strzał w dziesiątkę dla każdego, kto ma jakiekolwiek problemy interpersonalne i chce coś z tym zrobić. Kwestionariusze, przykłady, teoria i propozycje zmian poparte badaniami naukowymi są dodatkowym plusem, bo świadczą o skuteczności zawartych w książce materiałów.

I taki mały pro tip ode mnie: polecam wersję papierową książki, bo sporo w niej zakreślania, notowania, podkreślania ciekawych myśli i teorii (jeśli ktoś z Was lubi). Ebook będzie wymagał dodatkowego notesu.

Książkę kupicie tutaj: https://www.gwp.pl/relacje-na-hustawce-jak-uwolnic-sie-od-negatywnych-wzorcow-zachowan.html


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com