Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

Russ Harris – ZROZUMIEĆ ACT

07/06/2018

Russ Harris – ZROZUMIEĆ ACT

Pod tajemniczą nazwą ACT kryje się terapia akceptacji i zaangażowania.

Każdy z nas doświadcza frustracji, rozczarowania, odrzucenia, straty i porażki. Na nowo przeżywa nieprzyjemne wspomnienia, zamartwia się, cierpi z powodu niepokoju, poczucia winy, smutku, bezradności czy zazdrości. Jak wyzwolić się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i emocji? Co zrobić, żeby nasze życie wyglądało tak, jak tego pragniemy?

„Dlaczego tak trudno być szczęśliwym? Dlaczego życie jest takie ciężkie? Dlaczego ludzie tak bardzo cierpią?”

W bardzo dużym skrócie – terapia ACT udziela odpowiedzi na te pytania.

Russ Harris w przystępny sposób omawia podstawowe procesy ACT, stosowane w jej ramach techniki oraz przebieg sesji. Wszystko bogato ilustruje przykładami i opisami przypadków, co pomaga zrozumieć zastosowanie poszczególnych metod w praktyce. W książce znajdziemy także zestaw przydatnych materiałów, takich jak formularze, karty pracy, przykładowe metafory, oraz wskazówki dotyczące dostosowywania technik i ćwiczeń do potrzeb terapeuty, trenera czy coacha.

To książka, która pokazuje, jak ważna może być terapia w naszym życiu. Że nasz umysł może być naszym najlepszym przyjacielem lub najgorszym wrogiem. Wszystko zależy od tego, jak będziemy z nim pracować i na co mu niejako pozwolimy.

Nie streszczę Wam tutaj całej książki, ale mogę chyba uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć Wam, jakie 6 podstawowych procesów terapeutycznych przewiduje Terapia ACT.

Kontakt z chwilą obecną (bądź tu i teraz). Świadome kontaktowanie się ze wszystkim i angażowanie we wszystko, co dzieje się w danej chwili.

Defuzja (obserwuj innych). Krok w tył i oddzielenie się lub oderwanie od własnych myśli, wyobrażeń, wspomnień.

Akceptacja (otwórz się). Otwieranie się na bolesne uczucia, doznania, pragnienia i emocje oraz robienie im miejsca.

JA jako kontekst (czysta świadomość). Mamy w sobie JA myślące i JA obserwujące. Obu musimy dać dojść do głosu.

Wartości (rozpoznaj, co jest ważne). Jak w głębi duszy chcesz, by wyglądało Twoje życie? Jakie wyznajesz ideały? Co naprawdę jest dla Ciebie ważne?

Zaangażowane działanie (rób to, co należy). Działanie skuteczne i zgodne z naszymi wartościami.

To wszystko składa się na tzw. elastyczność psychologiczną, czyli coś, co warto w swoim życiu osiągnąć, jako swego rodzaju harmonię w tym, co jest w nas, co myślimy, czujemy i jak się zachowujemy i postrzegamy świat.

Czy warto?

Tak. Tak. Tak. To pozycja dla terapeutów (moim zdaniem nie tylko poznawczo-behawioralnych), ale i dla osób, które tak po prostu chcą lepiej się poznać i zrozumieć. Jeśli masz zainwestować w książkę, która może (przy odpowiednim nakładzie pracy własnej) coś zmienić w Twoim życiu – kup książkę Harrisa, zamiast kolejnego „poradnika” Pawlikowskiej.

APEL: Czytajmy wartościowe lektury i dzielmy się nimi z innymi.

Książkę kupicie TU


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Czy emigracja boli?

    następny artykuł

    Ostateczny krok, który kosztuje życie