Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Szczęście

Szczęśliwi od rana

22/05/2013

Szczęśliwi od rana

Poranki są najważniejszą częścią dnia. Od nich rozpoczynamy swoją podróż ku zdobywaniu tego, o czym marzymy. To fundament, na którym zbudujemy cały nasz dalszy dzień. Wybór tego, jak rozpoczniemy dzień, często wpływa na to, jaki on będzie i jak się zakończy.

Oto jak rozpocząć swój dzień, by był on szczęśliwy…

 1. Spokojna pobudka. Tak, wiem, że czasem żeby w ogóle być w stanie podnieść się z łóżka, trzeba się zerwać na równe nogi zaraz po usłyszeniu świdrującego dźwięku budzika. I zgadzam się, przynosi to efekty, ale aby móc w pełni rozkoszować się kolejnym dniem (tak, nawet poniedziałkiem) warto byłoby spróbować zmienić ten nawyk. Spróbuj ustawić dźwięk budzika na łagodną muzykę, która stopniowo narasta. Gdy się wybudzasz, otwórz powoli oczy, przeciągnij swoje ciało, rozciągnij mięśnie i oddychaj głęboko. Celebruj poranki. To jedyny moment, kiedy jesteś zawieszony pomiędzy jawą a snem. Może powspominaj piękne sny, które miałeś ostatniej nocy. I oddychaj. A co najważniejsze – uśmiechnij się.
 2. Medytuj. Każdego dnia rano pomyśl o tym, jak dobrze żyjesz. Możesz oddychać, wstać. Żyjesz. To najcudowniejszy dar. Rozpocznij dzień z wdzięcznością za to, co masz. Nie musisz od razu siadać w pozycji kwiatu lotosu, ale chwila dla siebie, skupienie na oddechu, odrobina odprężenia pozwoli doskonale rozpocząć kolejny dobry dla Ciebie dzień.
 3. Bądź TU I TERAZ. Żyj teraz. Nie wczoraj, nie wcześniej, nie później, nie za tydzień. TERAZ. To w tym momencie jesteś. Nie rozpamiętuj tego, co było, nie żyj przeszłością, doświadczaj życia. Gdy rozpamiętujesz to co było lub za bardzo skupiasz się na przyszłości, oszukujesz siebie mówiąc, że żyjesz. Twoje prawdziwe życie jest właśnie teraz, w tej sekundzie. Próbuje zwrócić na siebie Twoją uwagę, ale nie dopuszczasz go do siebie. Zmień to.
 4. Odpuść. Każdy poranek jest nowym początkiem. Nie możesz w pełni się nim cieszyć rozpamiętując to, czego nie udało Ci się zrobić wczoraj. Nie pozwól by to, co jest historią zakłóciło to co nowe. Odpuść sobie wczorajszy dzień. Pozwól mu odejść. Każdy poranek to start nowych możliwości. wake-up-and-live
 5. Odnajdź odrobinę inspiracji. Czasem jedyne czego potrzebujesz by doskonale rozpocząć dzień to drobna inspiracja, która napędzi Cię na resztę dnia. Jak to zrobić? Przeczytaj motywujący cytat. Posłuchaj piosenki, która Cię rusza. Obejrzyj filmik na Youtube, który Cię pobudzi do działania. Na pewno masz jakiś swój własny sposób, który zachęci Cię do życia.
 6. Ćwicz swoją miłość. Każdego poranka przytul się, pocałuj najbliższe, ukochane osoby. Pogłaszcz zwierzaka. Pobaw się z psem. A gdy znajdujesz się w sytuacji, że jesteś daleko od swoich bliskich – zadzwoń do nich. Napisz smsa z wyznaniem. I przede wszystkim – uśmiechnij się za każdym razem, gdy tylko myślisz o tych, których kochasz.
 7. Stosuj codzienne poranne nawyki. Oczywiście tylko te pozytywne, czyli absolutnie żadnego zadręczania się! Dobre nawyki sprawiają, że czujemy się bezpiecznie, komfortowo i dobrze. Przeciągnij się, uśmiechnij, odsłoń zasłony, zrób sobie kawę, pomedytuj, oddychaj. Rób wszystko to, co sprawia, że kolejny dzień rozpoczniesz z radością i spokojem.
 8. Podążaj za tym, co ważne. Dzisiaj jest kolejny dzień, w którym możesz zrobić coś ważnego dla siebie. Kiedy ostatni raz obudziłeś się rano mówiąc sobie „To będzie najlepszy dzień w moim życiu”? Podążaj za swoimi marzeniami. Masz niewyczerpany potencjał. Od Ciebie zależy co z nim zrobisz.

Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoją poranną rutyną. Co robisz by wprawić się w pozytywny nastrój? Jak lubisz rozpoczynać dni? Może kogoś zainspirujesz.


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 4

  następny artykuł

  Pytanie nr 5