Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ZABURZENIA

Zaburzenia psychiczne – UROJENIA

05/04/2014

Zaburzenia psychiczne – UROJENIA

Witajcie. Chciałabym powoli, krok po kroku, zapoznawać Was z różnymi zaburzeniami psychicznymi, od których nie wszyscy jesteśmy lub będziemy wolni. Więc dzisiaj wrzucam na tapetę UROJENIA.

UROJENIA, to zaburzenia myślenia. Polegają na fałszywych sądach, błędnych przekonaniach i są odporne na wszelkie racjonalne argumenty, które im przeczą. Są podtrzymywane przez zaburzony umysł nawet, gdy osoba cierpiąca na nie ma przed oczami dowody na ich nieprawdziwość.

Najczęściej występują w schizofrenii i wielu psychozach. To, jakie urojenia maja treść nie jest zupełnie związane z tym, jaką wiedzę czy wykształcenie posiada chory.

Psychiatrzy i psychologowie zaliczają urojenia do objawów POZYTYWNYCH, co oznacza, że są swego rodzaju wartością dodaną do myśli chorego, choć są znacznym odchyleniem od zdrowych procesów poznawczych. Objawy NEGATYWNE z kolei, to obniżenie, zaniedbanie, zaniechanie normalnych reakcji u chorych.

KATEGORIE UROJEŃ:

  • Urojenie bogactwa lub biedy, czyli przekonanie o zasobności (lub jej braku) naszego portfela.
  • Wielkościowe, czyli przeświadczenie o ważności własnej osoby, często chory uważa, że jest (lub był) ważną osobistością jak Napoleon czy Jezus. Czasem urojenia te odnoszą się np. do dalekiego krewnego chorego, od którego ten pochodzi.
  • Urojenia wpływu, czyli mniemanie, że myśli i zachowania nie „należą” do chorego, ale są kontrolowane z zewnątrz np. za pomocą hipnozy lub telepatii.’
  • Prześladowcze, czyli sądy o tym, że chory jest nieustannie zagrożony przez wrogie, ale bliżej nieokreślone siły.
  • Urojenia ksobne (odnoszenia), czyli mniemanie, że otoczenie szczególnie interesuje się chorym. Sądzi, że ludzie na ulicy rozmawiają o niej, redaktor w TV czyni aluzje do jego osoby, a sąsiad ubrał czerwony sweter na złość choremu.
  • Depresyjne, czyli urojenia winy, poczucia grzechu, samoponiżanie, poczucie pokrzywdzenia, samooskarżanie się.
  • Urojenia zdrady, podobne do prześladowczych, ale odnoszą się do rzekomej zdrady w związku. Każde drobne fakty i zachowania są interpretowane jako dowody na zdradę.
  • Dysmorfofobia (urojenia zniekształcenia ciała), najczęściej przekonania o zniekształconej twarzy, brzydkim nosie, za dużych oczach, krzywych ustach (niezgodne z prawdą), ale mogą także występować w anoreksji i innych zaburzeniach związanych z wyglądem ciała.

Do leczenia urojeń używa się leków przeciwpsychotycznych, tzw. neuroleptyków. Działają one silnie uspokajająco.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com