Zdrowie psychiczne w czasach światowego kryzysu
Połącz się z rodziną i przyjaciółmi.
Utrzymywanie kontaktu z bliskimi ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego samopoczucia psychicznego. Samo podzielenie się swoimi obawami dotyczącymi konfliktu na Ukrainie czy w Gazie z rodziną i przyjaciółmi może być pomocnym źródłem ulgi. Organizowanie regularnych spotkań ze znajomymi może dać poczucie stabilizacji w niepewnych czasach. Co więcej, pomocne może być ustalenie stałego czasu na wspólne zjedzenie obiadu z rodziną lub spotkanie się z przyjaciółmi i współpracownikami podczas lunchu. I co ważne, liczy się obecność, niekoniecznie rozmowy o problemach.
Trzymaj się codziennych zajęć.
W czasach niepewności korzystne może być włączenie do codziennego życia drobnych czynności, które podniosą Cię na duchu i zapewnią poczucie kontroli. Spróbuj podzielić swój dzień na małe zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność: może to obejmować realizację Twojego hobby, gotowanie ulubionych posiłków, spotkania z przyjaciółmi, ćwiczenia lub spędzanie czasu na łonie natury. Poza tym zadbaj o odpowiednią ilość snu i regularne spożywanie zdrowych posiłków. Co więcej, praca może pomóc Ci odwrócić uwagę i zapewnić poczucie produktywności i spełnienia. Posiadanie uporządkowanego planu dni pracy z wyraźnymi granicami między pracą a życiem prywatnym może przyczynić się do wspierania zdrowia psychicznego.
Poświęć trochę czasu na rozmowę z dziećmi na temat konfliktu.
Jako rodzic i opiekun ważne jest, abyś porozmawiać z dziećmi o konflikcie. Dzieciaki mogą mieć wiele pytań i doświadczać uczucia niepewności, niepokoju i strachu. Pomocne jest umożliwienie dzieciom dzielenia się i akceptowania swoich myśli i emocji, potwierdzając w ten sposób ich doświadczenia i ważność. Dodatkowo wyjaśnienie, co się robi, aby rozwiązać konflikt, może pomóc w radzeniu sobie z obawami. Ważne jest również, aby przypominać swoim dzieciom, że jesteśmy bezpieczni i kontynuujemy nasze życie najlepiej, jak to możliwe. Każdego dnia poświęć trochę czasu na omówienie zmartwień swoich dzieci, ale także porozmawiaj o pozytywnych działaniach, które zostały podjęte, aby złagodzić konsekwencje konfliktu.
Ponadto eksperci Save the Children opracowali pięć wskazówek, jak podejść do rozmowy z dziećmi na temat konfliktu:
- Znajdź czas i słuchaj, kiedy Twoje dziecko chce mówić.
- Dostosuj rozmowę do wieku i poziomu dziecka.
- Zweryfikuj ich uczucia.
- Zapewnij je, że dorośli na całym świecie ciężko pracują, aby rozwiązać ten problem.
- Daj im praktyczny sposób pomocy.
Ogranicz pochłanianie wiadomości.
Chociaż ważne jest, aby być na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi konfliktów zbrojnych, staraj się unikać nadmiernego korzystania z mediów. Ciągłe przewijanie zagłady – spędzanie nadmiernej ilości czasu na negatywnych wiadomościach – może zwiększyć uczucie niepokoju, stresu i lęku. Zaleca się sprawdzanie wiadomości tylko o określonych porach dnia i przez ograniczony czas. Pomocne może być także sprawdzenie wiadomości z innymi osobami, aby móc omówić wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć. Ponadto ważne jest, aby opierać się na faktach pochodzących z zaufanych i wiarygodnych źródeł informacji oraz powstrzymywać się od angażowania się w treści graficzne.
Podejmij działanie – podziel się z innymi.
Jeśli czujesz się bezradny i pozbawiony kontroli w związku z wydarzeniami na świecie, pomaganie potrzebującym może w rzeczywistości pomóc Ci w zapewnieniu dobrego samopoczucia. Akty życzliwości tworzą pozytywne uczucia i doświadczanie nagrody, dają poczucie celu i własnej wartości, pomagając jednocześnie łączyć się z innymi. Istnieje wiele działań, w które można się zaangażować, aby pomóc ludności cywilnej dotkniętej konfliktami zbrojnymi.
Poszukaj profesjonalnego wsparcia.
Jeśli czujesz się przytłoczony obecną sytuacją, nie wahaj się i zasięgnij profesjonalnego wsparcia. Pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem lub poszukanie wsparcia u rówieśników i bliskich.
Interaktywna mapa do wyszukiwania miejsc wsparcia psychologicznego w całej Polsce.