Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Jak zrobić dobrze ustami…

27/10/2014

Jak zrobić dobrze ustami…

…czyli, co mówić, by wprowadzić ludzi w pozytywny nastrój. Wszystkim nam zdarzyło się pewnie kłócić, krytykować, narzekać i oskarżać. Innych. Takie krytykanctwo sprawia, że w towarzystwie dominują emocje negatywne. Jednakże, wyrażanie pozytywnych emocji, zwykłe “dziękuję”, wdzięczność i docenianie idące w parze z uśmiechem sprawia, że bardziej doceniasz innych, a oni w rewanżu, traktują dobrze i Ciebie. Czy to manipulacja? Trochę tak, ale na tyle bezpieczna i nieinwazyjna, że wprowadzenie jej w codzienną komunikację pozwoli nam lepiej dogadywać się z innymi.

[divider] [/divider]

 

Bla bla bla… Możemy sobie tutaj pisać i gadać i kombinować co z czym się je, ale ja o konkretach chciałam. Co mówić KONKRETNIE, by wprowadzać pozytywny nastrój u rozmówcy (co oczywiście przełoży się też i na nas samych)?

[divider] [/divider]

Poniżej znajdziesz listę słów/wyrażeń/zachowań, od których warto rozpoczynać nasze wypowiedzi. Zapewne jest ich więcej i możesz także stworzyć taka listę samodzielnie, ale na początek zapoznaj się z tymi.

[divider] [/divider]

  1. TAK. “Tak, pójście na basen wydaje się fantastycznym pomysłem”. (Uważaj jednak na słówko ALE; “Tak… ale…” neguje pozytywny wydźwięk słowa TAK.

  2. ZGADZAM SIĘ. “Zgadzam się, że jest dzisiaj zbyt gorąco, by wykonywać inne ćwiczenia niż pływanie w chłodnym basenie.”

  3. DOCENIAM. “Doceniam to, że postanowiłeś zapakować dla nas lunch”.

  4. DZIĘKUJĘ CI ZA… “Dziękuję Ci za to, że mnie wyciągasz do kina. Ostatnimi czasy tkwię ciągle na kanapie.”

  5. LUBIĘ (KOCHAM, UWIELBIAM, SPRAWIA MI RADOŚĆ). “Uwielbiam Twój garnitur. Wygląda fantastycznie na Tobie”.

  6. MA TO SENS, PONIEWAŻ… “Ma to sens, że zabierasz lunch nad basen. Jedzenie tam jest bardzo drogie.”

  7. JESTEM ZADOWOLONY (SZCZĘŚLIWY). “Jestem zadowolony z tego, że zaprosiłeś te dziewczyny, by się do nas przysiadły”.

  8. SUPER! (ŚWIETNIE, WOW, FANTASTYCZNIE, REWELACJA ITP.). “Wow! Wzięcie samochodu było super pomysłem!”.

  9. JAK…? CO…? Używaj pytań otwartych. “Jak się czujesz odkąd skręciłeś kostkę?” “Jakie wieści ostatnio słyszałaś od mamy?”

  10. KOMUNIKACJA NIEWERBALNA. Poza słowami, bardzo ważne jest także nasze zachowanie. Uśmiech, kontakt wzrokowy, ogólnie pozytywne reakcje na słowa rozmówcy, a w przypadku bardziej zażyłej relacji – uściski, dotyk i wszelkie inne zachowania, które generują pozytywne emocje.

Z pozytywnym językiem i tonem głosu możesz zostać liderem w każdej relacji. Emanowanie pozytywnymi wibracjami sprawia, że te do Ciebie wrócą. Przecież sam na pewno lubisz rozmawiać z kimś radosnym.

[divider] [/divider]

Korzystacie z jakichś słów, zdań, wyrażeń, by wprowadzić do rozmowy pozytywne emocje i odczucia? Jakie to słowa? Które najlepiej działają? Macie jakieś, których nie ujęłam w punktach? Podzielcie się koniecznie! :)

3252207631_cda25fccd0_z


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com