Jak zrobić dobrze ustami…
…czyli, co mówić, by wprowadzić ludzi w pozytywny nastrój. Wszystkim nam zdarzyło się pewnie kłócić, krytykować, narzekać i oskarżać. Innych. Takie krytykanctwo sprawia, że w towarzystwie dominują emocje negatywne. Jednakże, wyrażanie pozytywnych emocji, zwykłe “dziękuję”, wdzięczność i docenianie idące w parze z uśmiechem sprawia, że bardziej doceniasz innych, a oni w rewanżu, traktują dobrze i Ciebie. Czy to manipulacja? Trochę tak, ale na tyle bezpieczna i nieinwazyjna, że wprowadzenie jej w codzienną komunikację pozwoli nam lepiej dogadywać się z innymi.
[divider] [/divider]
Bla bla bla… Możemy sobie tutaj pisać i gadać i kombinować co z czym się je, ale ja o konkretach chciałam. Co mówić KONKRETNIE, by wprowadzać pozytywny nastrój u rozmówcy (co oczywiście przełoży się też i na nas samych)?
[divider] [/divider]
Poniżej znajdziesz listę słów/wyrażeń/zachowań, od których warto rozpoczynać nasze wypowiedzi. Zapewne jest ich więcej i możesz także stworzyć taka listę samodzielnie, ale na początek zapoznaj się z tymi.
[divider] [/divider]
- TAK. “Tak, pójście na basen wydaje się fantastycznym pomysłem”. (Uważaj jednak na słówko ALE; “Tak… ale…” neguje pozytywny wydźwięk słowa TAK.
- ZGADZAM SIĘ. “Zgadzam się, że jest dzisiaj zbyt gorąco, by wykonywać inne ćwiczenia niż pływanie w chłodnym basenie.”
- DOCENIAM. “Doceniam to, że postanowiłeś zapakować dla nas lunch”.
- DZIĘKUJĘ CI ZA… “Dziękuję Ci za to, że mnie wyciągasz do kina. Ostatnimi czasy tkwię ciągle na kanapie.”
- LUBIĘ (KOCHAM, UWIELBIAM, SPRAWIA MI RADOŚĆ). “Uwielbiam Twój garnitur. Wygląda fantastycznie na Tobie”.
- MA TO SENS, PONIEWAŻ… “Ma to sens, że zabierasz lunch nad basen. Jedzenie tam jest bardzo drogie.”
- JESTEM ZADOWOLONY (SZCZĘŚLIWY). “Jestem zadowolony z tego, że zaprosiłeś te dziewczyny, by się do nas przysiadły”.
- SUPER! (ŚWIETNIE, WOW, FANTASTYCZNIE, REWELACJA ITP.). “Wow! Wzięcie samochodu było super pomysłem!”.
- JAK…? CO…? Używaj pytań otwartych. “Jak się czujesz odkąd skręciłeś kostkę?” “Jakie wieści ostatnio słyszałaś od mamy?”
- KOMUNIKACJA NIEWERBALNA. Poza słowami, bardzo ważne jest także nasze zachowanie. Uśmiech, kontakt wzrokowy, ogólnie pozytywne reakcje na słowa rozmówcy, a w przypadku bardziej zażyłej relacji – uściski, dotyk i wszelkie inne zachowania, które generują pozytywne emocje.
Z pozytywnym językiem i tonem głosu możesz zostać liderem w każdej relacji. Emanowanie pozytywnymi wibracjami sprawia, że te do Ciebie wrócą. Przecież sam na pewno lubisz rozmawiać z kimś radosnym.
[divider] [/divider]
Korzystacie z jakichś słów, zdań, wyrażeń, by wprowadzić do rozmowy pozytywne emocje i odczucia? Jakie to słowa? Które najlepiej działają? Macie jakieś, których nie ujęłam w punktach? Podzielcie się koniecznie! :)