Życie z OCD
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, inaczej nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne z grupy zaburzeń lękowych, które charakteryzują się występowaniem u chorego natrętnych myśli lub zachowań przymusowych. Leczenie jest bardzo trudne i trwa dość długo, nawet kilkanaście miesięcy.
Najczęściej występujące natręctwa to:
- Żelazko lub gaz. Wychodząc z domu od razu próbujemy sobie przypomnieć, czy wyłączyliśmy kuchenkę lub żelazko. Jesteśmy przekonani, że musimy wrócić do domu i to sprawdzić
- Drzwi. Codziennie zamykamy drzwi mieszkania i codziennie wracamy, aby sprawdzić, czy są zamknięte, bo dręczy nas myśl, że nie przekręciliśmy klucza w zamku. Dopiero sprawdzenie nas uspokaja.
- Piloty. Wszystkie piloty znajdujące się w domu są umieszczone w foli, dla zachowania higieny. Wyjęcie pilota z foli powoduje wręcz wytrącenie z równowagi. Za każdym razem układamy piloty w jednym miejscu, obok siebie.
- SMS. Co chwilę sprawdzamy komórkę w oczekiwaniu na sms-a. Nawet, jeśli nie spodziewamy się żadnej wiadomości musimy, co kilka minut zerknąć dla pewności na wyświetlacz.
- Ubrania. Szafa musi wyglądać jak półka sklepowa. Ubrania muszą być ułożone w równych kupkach i posortowane kolorami. Jeśli nie są ułożone według tego schematu uważamy, że jest bałagan.
- Książki. Układamy je alfabetycznie lub od największej do najmniejszej. Gdy tylko ktoś wyjmie jedną książkę, odczuwamy olbrzymi dyskomfort i czujemy potrzebę układania wszystkiego na nowo.
- Ręce. Myjemy ręce po każdej czynności wykonanej, a i tak wciąż mamy wrażenie, że są brudne. Nie potrafimy niczego zrobić bez wcześniejszego umycia rąk.
- Ubieranie. Każda rzecz wkładana jest w odpowiedniej, wymyślonej przez nas i powtarzanej zawsze, kolejności. Zaburzenie tego systemu powoduje nerwowość i poczucie zburzenia porządku.
- Tramwaj/autobus. Mamy wybrane miejsce w tramwaju, autobusie lub pociągu i tylko na takim miejscu usiądziemy. Jeśli będziemy zmuszeni wybrać inne miejsce poczujemy dyskomfort, który nie będzie miał żadnego związku z wygodą.
- Czyszczenie. Z przesadą dbamy o zabijanie zarazków w domu. Wszystkie blaty, klamki, deski sedesowe, przedmioty codziennego użytku są dezynfekowane w obawie przed bakteriami. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli prawidłowo funkcjonować w domu.
Czy któreś z natręctw jest Ci znajome? Pamiętaj, że drobne „dziwactwa” są powszechne i zupełnie normalne. Dopiero, gdy negatywnie wpływa to na nas, naszą rodzinę, pracę i całe życie – wtedy należy się skonsultować ze specjalistą i być może rozpocząć leczenie.
A teraz zapoznaj się z filmem o życiu z OCD.
Część 1
Część 2
Część 3