10 powodów, by zakochać się w psychologu/psychoterapeucie
Trochę z przymrużeniem oka. A trochę nie ;)
Miłość, to sprawa raczej skomplikowana i trudno jest powiedzieć w kim „powinieneś” się zakochać. Każdy jest inny i dla każdego coś innego jest atrakcyjne. Podobno piękno zaklęte jest w oczach, ale koniec końców, wszystko pozostaje kwestią gustu.
A dlaczego warto zainwestować w relację z psychoterapeutą? Cóż, to osoby, które zrozumieją kiedy i dlaczego chcesz zostać sam. Zwykle lubią wciągające dyskusje. I są zazwyczaj bardzo rozumiejący i godni zaufania. A poniżej znajdziesz 10 powodów na to, że warto się z nimi zadawać.
1. Znają siebie. To dość konkretna i poważna rzecz. Wiele kursów, warsztatów, wykładów i szkoleń czy terapii własnej były dla nich dobrym wglądem w ich własny umysł. A ponieważ pierwszym krokiem do zrozumienia innych, jest zrozumienie siebie, psychoterapeuci na pewno nie próbują być kimś, kim nie są. Będą w pełni świadomi tego, czego oczekują od związku, czego nie chcą i gdzie mają swoje granice. To duży kontrast wobec tego, kto kompletnie ma gdzieś siebie i innych i jego życie jest jednym wielkim kryzysem. Psychoterapeuci już dawno to przepracowali.
2. Dają świetne rady. Przez całe studia (i to, co robili potem) są przygotowywani do tego, by jak najlepiej poznać ludzki umysł. Dodatkowo też przerobili bardzo wiele możliwych problemów poprzez obcowanie z pacjentami i pomoc im w przezwyciężeniu trudności. A czasami w miłości i związkach chodzi o to, by dać i otrzymać konkretną poradę. Najlepszą z możliwych. Poza tym psychoterapeuci dodatkowo uczą się jak rozmawiać z ludźmi, zadawać odpowiednie pytania i dawać sugestie, by czyjeś życie poszło w jak najlepszym kierunku. Oczywiście nie oznacza to wcale, że będziesz analizowany. Dobry psychoterapeuta nie analizuje partnera, ale jest doskonałym obserwatorem i wie, co może Wam pomóc.
3. Rozumieją przez co przechodzisz. Psychoterapeuci to jedni z niewielu ludzi na świecie, którzy są bardzo, ale to bardzo empatyczni i rozumiejący. Obserwując siebie i innych, wiedzą przez co przechodzisz i jak możesz się czuć w danej sytuacji. Dobre szkolenie i doświadczenie w sztuce psychologii i psychoterapii pozwala na to wszystko bez czytania w myślach, o co psychoterapeuci bywają podejrzewani. Komunikacja w związku to podstawa, a dodatkowo łatwiej zakochać się w kimś, kto Cię rozumie i łapie w lot o co Ci chodzi, nawet jeśli używasz niewielu słów, by wyrazić, co Cię boli.
4. Szczerze troszczą się o innych. Wielu ludzi twierdzi, że psychologia to kierunek humanistyczny, więc na pewno jest banalnie prosty. Ale to zupełna nieprawda! Na studiach jest mnóstwo biologii, elementów medycyny jak np. neurologia, statystyka, logika, a do tego jeszcze dochodzą przedmioty kierunkowe. Już nie wspominając o kolejnych 4 latach nauki w szkole psychoterapii. Poza tym mówi się, że na psychologię idą ci, którzy chcą pomóc innym lub sobie. I jasne, na pewno są takie jednostki, ale olbrzymia większość ludzi wybiera się na psychologię, bo naprawdę zupełnie szczerze chce pomagać innym. Wiedzą, że gdy zagoją się rany fizyczne – te psychiczne mogą zostać na wiele lat i wtedy potrzebujący będzie szukał pomocy u nich. A jeśli psycholog i terapeuta tak bardzo troszczy się o innych, to o Ciebie też będzie, prawda?
5. Dostosowują się. Gdy rekruterzy widzą w CV kandydata do pracy, że ten skończył psychologię, wiedzą od razu, że będzie on w stanie odnaleźć się w wielu sytuacjach. Dlatego psychologia jest kierunkiem wszechstronnym, gdzie studenci także uczą się radzenia sobie w sytuacjach stresowych. To może oznaczać, że będą gotowi ogarniać trudne sytuacje także w związkach. To osoby, które wciąż się zmieniają i rozwijają, by jeszcze lepiej się przystosować. Dlatego też psychologowie są tacy fascynujący. No i psychoterapeuta pracujący z pacjentem, wczuwa się w jego sytuację i dostosowuje do tego tryb pracy. Poza tym wszyscy wiemy, że każdy mózg jest inny, a my myślimy w różny sposób.
6. Radzą sobie w sytuacjach silnie stresowych. Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, to nie tylko plus w życiu zawodowym, ale także uczuciowym. Istnieje duża szansa, że gdy zacznie się robić gorąco z powodu konfliktu, psycholog i psychoterapeuta pozostaną stonowani i spokojni, by zająć się daną sytuacją w sposób metodyczny i wyważony. A takiego kogoś zawsze warto mieć obok siebie, bo radzenie sobie ze stresem bywa wtedy dużo łatwiejsze także dla Ciebie.
7. Dochowują tajemnicy. Od samego początku uczeni są tego, by wszelkie możliwe sekrety, problemy i tajemnice zachowywać tylko i wyłącznie dla siebie. Tego wymaga ich etyka zawodowa (jak tajemnica lekarska), ale i zwykła przyzwoitość i z łatwością przenoszą to na życie prywatne. A gdy się w kimś zakochujesz, liczysz, że zachowa on pewne sprawy tylko dla siebie i pozostanie to między Wami.
8. Nie oceniają. Psychologowie i psychoterapeuci uczeni są także tego, by absolutnie niczego nie oceniać. A już tym bardziej swoich pacjentów. I muszą być świadomi, że będą w swojej pracy narażeni na trudne, bulwersujące i być może dotykające ich problemy, jak zdrady czy chęć zrobienia komuś krzywdy. A nieocenianie jest istotne także w życiu uczuciowym. Wszyscy chcemy, żeby ktoś patrzył na nas bez zakrzywionego ocenami obrazu.
9. Stabilizacja finansowa. Ok, tutaj bywa różnie na początku drogi, natomiast zapotrzebowanie na dobrych psychoterapeutów wciąż rośnie, a zatem prywatny gabinet, gdy już się „rozkręci” będzie przynosił stały, dość wysoki dochód. I oczywiście nie kochamy kogoś dlatego, że ma dużo pieniędzy, ale w długoterminowej relacji stabilizacja, przyszłość i bezpieczeństwo są bardzo istotne. Zwłaszcza jeśli kiedyś chcemy mieć dzieci czy jakąś nieruchomość. Wszyscy musimy jeść i gdzieś mieszkać, prawda?
10. Inteligencja. Jak już pisałam, ukończenie psychologii wymaga szerokich horyzontów, wiedzy, chęci rozwoju i lubienia nauki. To nie jest banalny kierunek, bez względu na to, co myślą ludzie z innych kierunków. Psycholog zwykle stara się wyjść poza schematy i błędy myślenia i uwielbiają prowadzić ciekawe, wszechstronne rozmowy. Łatwo zakochać się w kimś inteligentnym, bo wszyscy chcemy przebywać z takimi ludźmi.
A Ty? Jesteś zakochany/zakochana w jakimś psychologu lub psychoterapeucie?
*Źródło: psych2go.net