Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Praca - produktywność ROZWÓJ

5 sposobów na produktywny dzień

20/08/2015

5 sposobów na produktywny dzień

Bez względu na to czy jesteś sową czy skowronkiem, niektóre poranne rytuały mogą nadać ton całemu dniu. Możesz leżeć, a potem biegiem ogarniać się do pracy czy szkoły, jakby od tego zależało Twoje życie albo wykorzystać ten czas na przygotowania do produktywnego i mniej stresującego dnia. Higiena snu nie kończy się w momencie, gdy zadzwoni budzik, ale trwa także o poranku.

poranek1

Poniższe rady pomogą Ci uporządkować poranki, a Ty nie poddasz się nerwówce. Spróbujmy.

Odpuść kawę. Na razie. Zanim zaczniesz krzyczeć, że bez kawy nie da się rano funkcjonować, czytaj dalej. Nie musisz z niej rezygnować na stałe, ale spróbuj najpierw czegoś innego jak np. letnia woda z cytryną, która da Ci naturalnego kopa z rana. Dodatkowo taki napój ma dobry wpływ na zdrowie, zwiększa metabolizm, oczyszcza skórę od wewnątrz, daje zastrzyk witaminowy i dostarcza energii. Żeby zoptymalizować działanie wody z cytryną odczekaj przynajmniej godzinę, zanim cokolwiek zjesz lub wypijesz.

Nie sięgaj po telefon. Wielu ludzi od razu po przebudzenia chwyta za telefon. Przeglądają Facebooka, sprawdzają Twittera, maile i od razu widzą, że w ich firmowej skrzynce jest 140 maili od klientów. Dodatkowo wiadomości z kraju i ze świata nie zawsze są pozytywne, więc humor nieco siada. Zamiast tego, wyrób sobie rano zdrowy nawyk, jak np. krótkie rozciąganie, chwila tańca przed lustrem lub choćby pościelenie łóżka.

Poranny rytuał higieniczny. Obojętnie czy idziesz pod prysznic zaraz po pobudce, czy najpierw robisz jakiś trening, posiadanie dobrego nawyku higienicznego jest bardzo bardzo ważne. Nawet jeśli tylko w obrębie twarzy. To będzie doskonały wstęp do tego, by wyglądać i czuć się schludnie przez resztę dnia. Osoby pracujące zdalnie są szczególnie podatne na bycie trochę niechlujnymi, ale zadbanie choćby o twarz, już daje dużo dobrego i nastawia nas pozytywnie na resztę dnia.

Sortuj zadania. Wielu z nas każdego dnia robi sobie listę rzeczy do zrobienia. Czasem jest ona pełna zadań, na które nie starcza nam doby. Może to być przytłaczające, ale nie próbuj działać wielozadaniowo. Badania pokazują, że nikt nie jest w tym dobry, a jeśli nie dasz z siebie 100% koncentracji na zadaniu, to nie zrobisz niczego dobrze. Niech Twoja “to-do list” ewoluuje, zmienia się w czasie dnia, niech zmieniają się priorytety. Po każdym dniu możesz sobie zrobić podsumowanie i przewartościować kolejna listę, by to, co nieistotne zostawić w spokoju lub zrzucić na koniec listy.

Ty i Twoja przestrzeń. Produktywne miejsce pracy jest bardzo ważne, bez względu na to, czy pracujesz w domu czy w biurze. Nasz mózg pracuje dużo lepiej, gdy nie ma zbyt wielu dystraktorów, także w postaci bałaganu na biurku. Zorganizuj swoje miejsce pracy tak, byś czuł się w nim jak najlepiej.

poranek2

Twoje poranki określają resztę dnia. Wybierz mądrze to, na co poświęcisz swój czas i nie zapominaj stawiać SIEBIE na pierwszym miejscu.

Przemyślenia? Podziel się w komentarzu.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Umiesz być sam?

    następny artykuł

    Zrozumieć CHAD