Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Szczęście

BĄDŹ SOBĄ! Ale jak to zrobić?

18/03/2015

BĄDŹ SOBĄ! Ale jak to zrobić?

Jak świat długi i szeroki, wciąż z każdego kąta krzyczą do nas książki, artykuły, filmy, podcasty, blogi – BĄDŹ SOBĄ! NIE PORÓWNUJ SIĘ DO INNYCH! JESTEŚ JEDYNY, WYJĄTKOWY! Oczywiście, że wszyscy jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i wyjątkowi, ale to nie zmienia faktu, że żyjemy także w świecie ocen i porównań. Dlaczego niektórzy tak bardzo porównują się do innych osób, a inni – mają w totalnie głębokim poważaniu zdanie zewnętrznego świata? Wiele zależy od samooceny. Im wyższa, im lepiej o sobie myślimy i im bardziej cenimy swoje decyzje, tym mniej zależy nam na tym, co mówią inni (bo co oni mogą o nas wiedzieć?). Im niższa, tym bardziej opieramy się na zdaniu ludzi, którzy nas otaczają i na siłę próbujemy się nagiąć do ich opinii.

Jeśli chociaż raz w życiu próbowałeś się zmienić pod dyktando innych – wiesz zapewne jak wyniszczający jest to proces i że na pewno nie służy nikomu. Jak to zmienić? Jak oderwać się od porównań do innych ludzi? Co zrobić, by po prostu… w końcu… BYĆ SOBĄ?

Wszystko zaczyna się od decyzji. Decyzji, którą musisz podjąć sam. Decyzji, by wreszcie zacząć żyć własnym życiem. Decyzji, że jesteś wartościowym człowiekiem. Decyzji, by w końcu uwierzyć w swoje własne wybory. Decyzji, że nie żyjesz po to, by zadowalać innych.

Zauważ i doceń fakt, że każdy z nas jest inny i ceni inne rzeczy/cechy/ludzi. To zupełnie w porządku być maniaczką fitnessu, lubić szkołę, chcieć zrobić karierę albo zwracać uwagę innych swoją urodą. Najważniejsze, by nie polegać na opiniach innych (które są zmienne) lub przestać gonić marzenia, z powodu tego, co mówią lub sądzą inni.

Zrozum, że wszyscy zaczynamy z różnych miejsc, mamy inne zalety, środowisko i doświadczenia życiowe. Nie możesz porównywać swojej ścieżki życiowej z cudzą. Nikt nie przeżył dokładnie tego samego co Ty, by móc Cię oceniać.

Poświęć czas i wysiłek na to, by odkryć, co TY naprawdę lubisz, co sprawia Ci radość, co daje Ci kopa do życia i motywuje do działania. Często pomaga w tym podróżowanie lub obcowanie z szeroką grupą ludzi, która pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy niż nasza. Pozwoli Ci to (przy okazji odkrywania swojej pasji) także poznać Ciebie samego.

Zastanów się, z kim się zadajesz. Czy są to ludzie, którzy krytykują wszystko i wszystkich dookoła? Jeśli tak, może być Ci trudno po prostu być sobą (możesz być pewny, że o Tobie też mówią). W takim przypadku, warto zmienić otoczenie, poznać nowych ludzi, rozwinąć nowe przyjaźnie. Poszerzyć swoją strefę komfortu.

Spróbujesz?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com